„Tak až pojedete ze Štětí, tak se u nás stavte,“ zavolala mi šéfová divadelní krejčovny v Liberci. No tak to se nestavím, protože jedu ze Štětína, a ne ze Štětí, a to je trochu rozdíl. Polský Sczeczin je od nás sedm hodin vlakem nebo čtyři hodiny rychlé jízdy autem, takže trochu z ruky.

stetin

Jak jsem se tam ocitla?

Práce kostýmní výtvarnice už mě zavála ledaskam. Dokonce až na severní polární kruh, takže v porovnání s tím je Štětín vlastně za bukem. Navrhovala jsem pro zdejší divadlo kostýmy k Belliniho opeře Náměsíčná. Práce bylo hodně a času málo, takže jsem si město  prohlédla leda tak při cestě z divadla na hotel a zpět, a to většinou potmě.

stetin

I když krásou zrovna nevyniká, je v něm pár pozoruhodných staveb a míst, která stála za to, abych v tom mrazu vytáhla fotoaparát.

Zaujalo mě množství kostelů z červených cihel v pseudogotickém stylu.stetin

Krásné pouliční pumpy.

stetin

A samozřejmě divadlo. Divadlo Na zámku. Z původní stavby toho prý moc nezbylo. Za války byly zámek a značná část historického města zničeny, ale i tak je tato částečná replika zřejmě nejhezčí a nejzajímavější stavbou ve městě.

stetin

V den odjezdu jsem měla to štěstí spatřit i jeho původní a určitě nejzajímavější část. Věž s freskami ze šestnáctého století. Teď na tomto vskutku inspirativním místě sídlí rekvizitáři, ale po rekonstrukci, která začne letos na jaře, se věž stane galerií a bude zpřístupněna veřejnosti, stejně tak jako celé divadlo, včetně provozních prostor.

stetin

stetin

stetin

stetin

Jak se vám líbí Štětín? Byla jste tam některá?

Reklama