Problém vší je na základních i v mateřských školách přes vysokou úroveň hygieny stále aktuální. Jedním z důvodů je fakt, že se vši postupem času stávají vůči běžně používaným prostředkům – insekticidům – odolné, a je proto nutné hledat proti nim stále nové zbraně.
Přestože se snad každý z nás už setkal na vlastní kůži s nějakým parazitem, působí jejich výskyt v naší společnosti jako strašák a jejich momentální nositelé jsou šmahem považováni za odstrašující špindíry nedodržující základy hygieny. I v souvislosti s veškami podléháme následujícím omylům:
-
Mít veš není nemoc Ve skutečnosti – pokud má vaše ratolest zavšivenou hlavu – trpí infekčním onemocněním – pedikulózou.
-
Veš napadá jen nemyté vlasy Chytit veš může v podstatě každý, veš dětská postihuje všechny sociální vrstvy obyvatel a není závislá na hygienických podmínkách rodiny.
-
Jediným spolehlivým přípravkem na hubení vší je petrolej Omyl. Dřív se sice skutečně používal, ale lékaři varují před alergickými reakcemi a dalšími kožními potížemi.
-
Veš přežívá v čalounění a oblečení Pravdou je, že veš mimo vlasy člověka přežívá maximálně 24 hodin.
-
I lidé mohou proti vším zakročit pomocí psího šamponu Pozor! Opět může lidská pokožka reagovat alergicky, psi navíc mají jiný druh vší, ty člověka nenapadají.
-
Vši nemají rády barvené vlasy Nikoliv. Bohužel kosmetická úprava vlasů vši neodradí.
-
Veš dětská napadá jen děti Není to pravda, v ohrožení se ocitá celá rodina, každý člověk, který je v kontaktu s dítětem, které parazit napadl.
-
Vlasy se musejí ostříhat Omyl se smutným důsledkem. Vůbec není nutné ostříhat postižené dítě dohola, je ale zřejmé, že se z kratších vlasů vši a hnidy odstraňují lépe.
-
Prevence nepomůže Je to jinak. Nejlepší prevencí je v případě ohrožení každodenní důkladné prohlížení vlasů a používání repelentních šamponů, které vši odpuzují.
Příznaky přítomnosti vší na dětské hlavě:
Děti bývají neklidné, ospalé, nepozorné, často se škrábou ve vlasech. Na pokožce hlavy se mohou objevit boláky a rozedřená místa. Pouhým okem nebo za pomoci lupy odhalíte ve vlasech vši ve třech stádiích. Po kůži lezou dospělé vši 2–4 mm velké, na vlasech jsou přilepená nakladená hnědá vajíčka (hnidy) a nymfy.
Pomoc
Jak se vší zabit? Obrňte se trpělivostí, obvykle to trvá tak sedm až dvanáct dní. Použijte volně dostupný odvšivovací prostředek z lékárny – na příbalovém letáku dobře prostudujte instrukce k použití. Po umytí musíte mrtvé a případně i zbylé parazity z vlasů vyčesat. Před mechanickým odstraňováním vlasy znovu namočte, nejlépe v octové vodě, a pak použijte hustý hřebínek, tzv. všivák.
Pro odstranění hnid můžete vyzkoušet i zábal ze dvou dílů francovky a jednoho dílu glycerinu. Roztok naneste na hlavu postiženého dítěte a zabalte do igelitu. Po půl hodině pročešte hustým hřebenem.
V určitých partiích (hlavně za ušima) se hnid možná zbavíte jedině tak, že obalené vlasy ustřihnete. Účinnost léčby ověřujte důkladnou prohlídkou, popřípadě odvšivovací kúru zopakujte.
Současně je nutné ošetřit všechny používané hřebeny a kartáče – vyvařit a vydezinfikovat, vyprat a vyžehlit textil, hlavně ložní prádlo a povlečení.
Někdo na pomoc preventivně používá šampon proti lupům s obsahem oleje australského čajovníku (tee tree oil). Vůně čajovníku vši odpuzuje – šampon působí jako repelent. V lékárně seženete bez předpisu Diffusil H forte (spray), trojkombinaci přírodních olejů Paranit a další odvšivovací přípravky. Aromaterapeuti doporučují odzkoušenou kombinaci vybraných silic a jejich funkčních skupin – Deparol.
Měla jste v dětství vši nebo svrab? Jak na to reagovalo vaše okolí?
Nový komentář
Komentáře
Taky nám Liquido forte konečně zabralo! Vyčesávání je fuška, ale konečně máme povšem :)
Souhlasím, Liquido Forte nám taky hnedka pomohlo. Naštěstí, už tak bylo té práce kolem hafo a to vyčesáváníí aaaaa, snad už nikdy.
Liquido Forte je jednička. Nic účinějšího jsme neměli a konečně máme po problémech.
Já mám vyzkoušené Liquido a jsem s ním spokojená. Zabírá hned a nemusím holčičkám nic stříhat a ještě má tak velké balení, že mi vždy zbyde!
já jsem je měla taky-ještě na základce.Pamatuju si,že mi je mamka likvidovala Ortosanem a vyčesávala z dlouhých vlasů.Byl to hnus
Avilo — #20 určitě jsi měla ortosan a ne pertolej
babičky to likvidovaly petrolejem,pak byl DDT
Jo, měla jsem ty potvůrky.Ale naštěstí jsem se jich brzy zbavila, nebyla to taková hrůza. O vlasy jsem naštěstí nepřišla
měla jsem a měla jsem dlouhé vlasy,mamka je nechtěla ostříhat,tak mě je polila petroleje.Byla to hrůza a pak ta mrtvá vajíčka vytahovala...no byl to pocuc.
Dnes jsou už jiné přípravky
Zázvorka — #17 Před asi dvěma lety měla vši bráchova přítelkyně. Byla z toho psychicky na dně, opravdu. Styděla se a připadala si jako špína. Musela jsem jí psychicky držet nad hladinou, aby se z té hanby nešla utopit. Ani by si nekoupila ten přípravek proti vším. Musela jsem jít s ní do lékárny a nakonec jsem ho i koupila, zavtipkovala jsem s prodavačem na téma "veš je mrcha", zeptala se pořádně na použití přípravku a s veselým úsměvem odešla z obchodu. Skorošvagrová byla nadšená a záviděla mi, jak jsem nad věcí. Kdyby si člověk měl i z takových "breberek" dělat tak těžkou hlavu, jako si dělala ona, musel by se dočista zbláznit.
Navíc jsem pobývala chviličku v Anglii a tam je to prostě celoplošný problém. Tam už vycházely i brožurky, jak na vši... nemohli se jich tam zbavit, nic na ty mrchy nepůsobilo. Taky jsem měla tu čest, že se dvě snažily dostat do mých vlásků, ale měla jsem víc štěstí, než rozumu, neb jsem obě "načapala" včas, než se do vlasů dostaly a rozmasakrovala je o nábytek, jen to prasklo a střeva lítaly. Ony totiž ty vši čekaly v plyšácích těch dětí, které je v rodině měly.
No a teď se zase drbu, když o tom píšu. Že by vešky?
Taky jsem vši měla jako veliká. Vůbec mi to nedošlo, že jsou to vši, sváděla jsem svědění a svrbění na špatný šampon. A jsem dokonce tak hloupá, že mi to nedošlo, ani když jsem si nad vanou nebo umývadlem pročesávala vlasy a vypadl "brouček". Jenže to byl takovej obr, že mi nedošlo, že jde o veš. Až jednou, to už jsem svědění nemohla vydržet, se mi mamka podívala do vlasů... Bylo ZAHNÍDOVÁNO na padesát let dopředu. Koupila mi nějaký přípravek, myslím Diffusil, ten mi vystříkala do vlasů snad celý, pak vlasy zamotala do ručníku a já v tom smradu i spala, byla to strašná noc. Vší jsem se zbavila.
Mě se vši i svrab vyhnul, ale neustále bojuju s atopáčem ve vlasech a nemůžu se toho zbavit.
valesovavera — #14 Každá holička či kadeřnice by měla poznat, zda má zákaznice vši. V zimě jsem se o tom zmínila kadeřnici a ta mi řekla, že známou neodmítne (pokud má vši). Je jen otázkou, zda veškeré hřebeny vyčistí.
Je to velmi ožehavé téma. Vím jen ze zkušenosti, že vši se vyskytují daleko více v zimě, kdy se mohou přestěhovat na bundu či kabát visící vedle toho, kdo vši má. Letošní rok byl na vši velice úrodný, ve škole je chytily i děti z poměrně dobře situovaných rodin. Dnes to není žádná ostuda.
Pamatuji, kdy mi maminka vyprávěla, že jí moje babička mazala hlavu petrákem. To je ale před 60 ti lety. Dnes jde v televizi reklama na nový přípravek. Ty předchozí jsou již nefunkční. Přijde doba, že nebude fungovat nic. Vše bude proti všemu imunní, antibiotika přestanou fungovat... Chudáci ti, kterých se to bude týkat. Zkáza.
Já jsem chytla vši docela nedávno od holiče.MYslela jsem ,že mám nějakou vyrášku v hlavě.Použila jsem na to šampon ,ve spreji přípravek na vši a všivák.
Vši jsem nikdy neměla a to mám celý život dlouhé vlasy,ale dcera je minulý rok přinesla ze školy.
A co se týče svrabu,nepřála bych to nikomu.Chytla jsem ho na škole na intru,celý týden se mažete sírou,nevím co to přesně bylo za mastičku,ale smrděla na sto honů,svědí vás celý tělo,všechno prádlo se musí vyvářet.Jediný co nás puberťáky těšilo,že jsme nemuseli chodit do školy
jo měli jsme, jako děti ve školce, tehdy to měla celá školka
vši jsem měla na základní škole, potom od dětí ze školky jsem je dostala a zatím se držím bez nich... svrab jsem neměla nikdy a snad ani mít nebudu?
Jako dítě jsem vyrůstala na vesnici,maminka nám myla vlásky práškovým šamponem za 90haléřů.Veš jsem znala jenom z vyprávění..Moje dítko mně přivezlo vešky ze ŠVP ve Volyni (rok 1988) a já je okamžitě chytla
Hrůza mě jímá ještě po 20letech.Vyhubila jsem je Orthosanem v pěně
Tak na tohle jsem snad ani neměla narazit:-(.. trápili nás vši snad dva měsíci a já nedělala nic jiného, než každému denně několikrát prohlížela hlavu a byla jsem z toho opravdu hodně nešťastná, protože naprosto nic z lékárny nepomáhalo... to se ani nedá popsat, s jakým odporem jsem do hlavy koukala, ne že bych se štítila, ale ze strachu, že pokaždé něco objevím.. a bohužel objevila.. až jsme musela za dětskou doktorkou, že opravdu nic nepomáhá a co s tím, už je měl i manžel a já.. napsala mi super sprej, který je na lékařský předpis a protože se míň používá, než běžně dostupný šampony, tak na něj nejsou vši zvyklý a opravdu hned pomohl:-))) během týdne jsme měli po všem a už o vších nemůžu ani slyšet:-)).. od té doby je pokoj a dpufám, že ještě dlouho bude
ToraToraTora — #7 No jo, hygiena musí bejt. Česání jedním hřebenem si pamatuju i na základce na škole v přírodě, nenechaly se úči přemluvit, ani když jsme měli vlastní hřebeny. Asi nám ty vlasy záviděly.