veš dětská„Maminko svědí mě vlásky,“ osloví vás před domem vaše dítě podezřelou větou, zrovna když se vracíte z nákupu s upovídanou sousedkou, a pro jistotu ji ještě několikrát zopakuje. I přes sousedčin pátravý pohled synův výrok nějak zamluvíte, doma se však vaše nejhorší podezření potvrdí. Na hlavě vaší ratolesti se to jen hemží maličkými broučky vzdáleně připomínajícími klíšťata.

Nejčastěji trpí pedikulózou dětiNikdo z rodičů nevítá s nadšením patálii, kterou si dítě užene ve škole, na plavání, během soustředění, na táboře – zkrátka v místech, kde se schází větší kolektiv.

Problém vší je na základních i v mateřských školách přes vysokou úroveň hygieny stále aktuální. Jedním z důvodů je fakt, že se vši postupem času stávají vůči běžně používaným prostředkům – insekticidům – odolné, a je proto nutné hledat proti nim stále nové zbraně.

Přestože se snad každý z nás už setkal na vlastní kůži s nějakým parazitem, působí jejich výskyt v naší společnosti jako strašák a jejich momentální nositelé jsou šmahem považováni za odstrašující špindíry nedodržující základy hygieny. I v souvislosti s veškami podléháme následujícím omylům:

  • Mít veš není nemoc Ve skutečnosti – pokud má vaše ratolest zavšivenou hlavu – trpí infekčním onemocněním – pedikulózou.

  • Veš napadá jen nemyté vlasy Chytit veš může v podstatě každý, veš dětská postihuje všechny sociální vrstvy obyvatel a není závislá na hygienických podmínkách rodiny.

  • Jediným spolehlivým přípravkem na hubení vší je petrolej Omyl. Dřív se sice skutečně používal, ale lékaři varují před alergickými reakcemi a dalšími kožními potížemi.

  • Veš přežívá v čalounění a oblečení Pravdou je, že veš mimo vlasy člověka přežívá maximálně 24 hodin.

  • I lidé mohou proti vším zakročit pomocí psího šamponu Pozor! Opět může lidská pokožka reagovat alergicky, psi navíc mají jiný druh vší, ty člověka nenapadají.

  • Vši nemají rády barvené vlasy Nikoliv. Bohužel kosmetická úprava vlasů vši neodradí.

  • Veš dětská napadá jen děti Není to pravda, v ohrožení se ocitá celá rodina, každý člověk, který je v kontaktu s dítětem, které parazit napadl.

  • Vlasy se musejí ostříhat Omyl se smutným důsledkem. Vůbec není nutné ostříhat postižené dítě dohola, je ale zřejmé, že se z kratších vlasů vši a hnidy odstraňují lépe.

  • Prevence nepomůže Je to jinak. Nejlepší prevencí je v případě ohrožení každodenní důkladné prohlížení vlasů a používání repelentních šamponů, které vši odpuzují.

Příznaky přítomnosti vší na dětské hlavě:

Děti bývají neklidné, ospalé, nepozorné, často se škrábou ve vlasech. Na pokožce hlavy se mohou objevit boláky a rozedřená místa. Pouhým okem nebo za pomoci lupy odhalíte ve vlasech vši ve třech stádiích. Po kůži lezou dospělé vši 2–4 mm velké, na vlasech jsou přilepená nakladená hnědá vajíčka (hnidy) a nymfy.

 

Pomoc

Jak se vší zabit? Obrňte se trpělivostí, obvykle to trvá tak sedm až dvanáct dní. Použijte volně dostupný odvšivovací prostředek z lékárny – na příbalovém letáku dobře prostudujte instrukce k použití. Po umytí musíte mrtvé a případně i zbylé parazity z vlasů vyčesat. Před mechanickým odstraňováním vlasy znovu namočte, nejlépe v octové vodě, a pak použijte hustý hřebínek, tzv. všivák.

zavšiveníNěkterá vajíčka lpí na vlasu pevně, budete je tedy muset seškrábnout, nejlépe nehtem.

Pro odstranění hnid můžete vyzkoušet i zábal ze dvou dílů francovky a jednoho dílu glycerinu. Roztok naneste na hlavu postiženého dítěte a zabalte do igelitu. Po půl hodině pročešte hustým hřebenem.

V určitých partiích (hlavně za ušima) se hnid možná zbavíte jedině tak, že obalené vlasy ustřihnete. Účinnost léčby ověřujte důkladnou prohlídkou, popřípadě odvšivovací kúru zopakujte.

Současně je nutné ošetřit všechny používané hřebeny a kartáče – vyvařit a vydezinfikovat, vyprat a vyžehlit textil, hlavně ložní prádlo a povlečení.

Někdo na pomoc preventivně používá šampon proti lupům s obsahem oleje australského čajovníku (tee tree oil). Vůně čajovníku vši odpuzuje – šampon působí jako repelent. V lékárně seženete bez předpisu Diffusil H forte (spray), trojkombinaci přírodních olejů Paranit a další odvšivovací přípravky. Aromaterapeuti doporučují odzkoušenou kombinaci vybraných silic a jejich funkčních skupin – Deparol.

Měla jste v dětství vši nebo svrab? Jak na to reagovalo vaše okolí?