Většina letošních snímků reflektuje nedávné události spojené s tak těžkým tématem, jakým je válka. Trauma, které s sebou anexe Krymu a konflikt na východě Ukrajiny nesou, zpracovávají různými způsoby hned tři filmy. Modelují obraz Ukrajiny, kterou stojí za to poznat.

Milovníci filmu jistě ocení vizuální i obsahovou stránku filmu Valentyna Vasjanovyče Atlantida, který pojednává o blízké budoucnosti ve válkou zničené zemi a jenž získal první cenu v sekci Horizont na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. Zaujme jistě Pan Jones, poslední film Agnieszky Hollandové, který vznikl v polsko-britsko-ukrajinské koprodukci. Na pozadí příběhu britského novináře v době krutého ukrajinského hladomoru a stalinského běsu řeší i osobní odpovědnost žurnalistů a vliv propagandy.

Současnou tvorbu ukrajinských filmařů dále reprezentuje ukrajinsko-holandsko-švýcarské drama Divoké pole režiséra Jaroslava Lodyhina. Bylo natočené na motivy oceňovaného románu známého ukrajinského spisovatele Serhije Žadana Vorošylovhrada. O dobré kondici současného ukrajinského filmu ale svědčí jistě i komedie Mé tiché myšlenky debutujícího Antonia Lukiče, která byla na MFF v Karlových Varech oceněna zvláštní cenou poroty v kategorie East of the West.

Poprvé bude součástí festivalu výběr krátkometrážních snímků a Týden ukrajinského filmu zamíří i do Brna v termínu od 12. 11. do 2. 12. Již tradičně festival nabídne snímky, které zaujaly odborníky i diváky na mezinárodních festivalech, debuty i díla zkušených režisérů. Všechny filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky. Více informací na ukrajinafilmfest.cz.

Foto: Týden ukrajinského filmu

Reklama