Mateřské mléko je ta nejlepší strava, kterou může vaše miminko na začátku života mít. Díky svému složení podporuje imunitní systém, chrání před vznikem alergií a celkově prospívá zdraví dítěte. Věděla jste například, že pomáhá předejít vzniku obezity a cukrovky v dospělosti? Navíc je to pohodlný způsob, jak kdykoli nakrmit děťátko, bez nutnosti nákupu a přípravy umělé výživy. Ušetříte tedy nejen spoustu peněz a času, ale také energie. Kojením se prokazatelně podporuje rozvoj citové vazby mezi vámi a miminkem a to je benefit k nezaplacení.

kojeni780.jpg

Výhod je mnohem víc

A pak jsou tu ještě další důležitá fakta, o nichž dost možná nemáte ani tušení a týkají se především vašeho zdraví. V první řadě kojení podporuje produkci hormonu zvaného oxytocin, který ovlivňují stahování dělohy po porodu, jež chrání proti krvácení a napomáhá tomu, aby se děloha vrátila do své původní podoby. Oxytocin má také pozitivní vliv na vaše pocity, díky němu se cítíte při kojení uvolněná a spokojená, takže je pro vás i pro děťátko klidným okamžikem. Kojení je zároveň přirozeným a zdravým způsobem, jak se můžete zbavit části tuků, které si vaše tělo během těhotenství ukládalo. Postupný úbytek hmotnosti je nejpřirozenější a výzkumy prokázaly, že kojící matky se vrací na svou původní hmotnost před těhotenstvím dřív a pravděpodobněji si ji také udrží.
 
Kojení není věda

Na jednu stranu je kojení přirozené, přesto ale může být - hlavně na začátku – provázeno nejistotou a nezdary. Nevšímejte si kamarádek, které se dost možná nechaly odradit neúspěchy. Vzdát se a dát miminku lahev s umělou výživou můžete vždycky. Mezi nejčastější potíže patří ty s technikou kojení. Vyřešit je můžete vyzkoušením různých poloh při kojení nebo používáním pomůcek. Skvěle funguje kojící polštář, mnoha ženám se osvědčují kloboučky na kojení. V nesnázích může pomoci také laktační poradkyně, na kterou se můžete s důvěrou obrátit.
 
Podpořte tvorbu mléka

Vyřešit se dá i situace, kdy se vám netvoří tolik mléka, kolik byste chtěla. Podpořit laktaci obecně můžete úpravou životního stylu. Základem je správný jídelníček a zvýšený pitný režim, jehož základem je neperlivá voda a bylinkové čaje. Vsaďte na fenykl a anýz, které laktaci spolehlivě podpoří. Výtažky z těchto léčivek nabízejí také doplňky stravy, které se dají koupit v lékárnách. Prověřeným tipem je Lactil®, první doplněk stravy na podporu kojení ve formě kapslí, které obsahují extrakty z anýzu a fenyklu, jež jsou pěstované organicky (certifikace BE-BIO-01).
 
A rada na závěr – zkuste myslet pozitivně, protože když budete v pohodě vy, bude se cítit dobře i vaše miminko. A na něm přeci záleží nejvíc. 

kojeni1780.jpg