Vydat vánoční album (nebo aspoň píseň) je pro každého interpreta nejen příležitostí užít si vánoční atmosféru ve své práci, ale zároveň tak trochu sázka na jistotu, že ho aspoň během prosince budou při troše štěstí hrát rádia. A on si třeba najde cestu k lidem, kteří by o něm ani nevěděli. Je pravda, že i v mé sbírce, o které jsem na Žena-in.cz psala s lehkou sebeironií, je pár titulů od zpěváků či kapel, které bych za normálních okolností do svého ucha dobrovolně nepouštěla. Ale tak když jsou ty Vánoce...

5fe09ca2494b0obrazek.png
Foto: Shutterstock

Mohlo by se vám líbít (a na internetu to zřejmě taky najdete):

  • Má se za to, že nejznámější vánoční skladbou jsou Bílé Vánoce - White Christmas. Jejich autorem je Irving Berlin. Od roku 1940 (!), kdy se tato jednoduchá půvabná skladba zrodila, vzniklo tisíce verzí. Ve svém repertoáru ji měli Sinatra, Elvis Presley, Mireille Mathieu, ale i třeba diskotéková Boney M. A samozřejmě náš Karel Gott. I dnes se těžko hledá interpret, který by ji nezařadil do svého vánočního programu.
  • Kultovní písní se stovkami verzí je také Happy Xmas (War Is Over), kterou napsal a nazpíval John Lennon. Zajímavým počinem je ohledně této chytlavé melodie třeba pokus Miley Cyrus (mezi dětmi kdysi populární Hannah Montana) zapojit do své úpravy dalšího Lennona. A tak s ní zpívá Johnův syn Sean. Neaktuálnější verze je pak od Alanis Morissette s karanténním klipem v pyžamech.
  • Nepsaným králem českých Vánoc, co se týká hlasu, je roky již zmíněný Karel Gott. Však to vtipně ve své písni Vánoce s Karlem G. připomněla Monika Absolonová. Mistr se objevuje také v letošní novince s jednoduchým názvem Vánoční, kterou rok po jeho smrti pustil do světa s rodinným klipem Richard Krajčo.
  • Mě osobně z těch novějších českých vždy příjemně naladí Vánoce na míru (Ewa Farna). Když si chci připomenout atmosféru Vánoc svého dětství, zafunguje na sto procent Purpura (Jiří Suchý, Jiří Šlitr). Pan Suchý v jednom rozhovoru vzpomínal, že chtěli napsat píseň, co se bude hrát pořád. Jako právě ty Bílé Vánoce. Myslím, že v tom tuzemské rybníčku se jim to podařilo.
  • Vánoční album má také magická houslistka Lindsey Stirling. Když jsme u těch houslí, které k Vánocům zkrátka ladí, nesmí chybět jména jako André Rieu (mistr zábavného pojetí i vážné hudby, opravdu stojí za zhlédnutí na youtube) nebo náš Pavel Šporcl. Z těch současných, jinak by byl seznam samozřejmě delší.
  • Vánoce opěvovaly i rockové kapely: Thank Got It´s Christmas – Queen, Merry Christmas Everybody - Slade. A kupodivu jim sluší i country a folk: Johny Cash, Kenny Rogers, z našich Fešáci, Poutníci (jen namátkou). A pak samozřejmě tenor: Luciano Pavarotti, Andrea Bocelli.
  • Díky filmu Láska nebeská si broukáme už téměř dvacet let každý rok Christmas Is All Around. Jde o coververzi hitu „Love Is All Around“, jenž zazněl kdysi také ve filmu, tehdy v Čtyři svatby a jeden pohřeb. Mimochodem, u obou dvou je pod scénářem podepsán Richard Curtis. A když už jsme u těch filmových soundtracků, určitě by bylo minimálně fér zmínit hudbu z filmu Sám doma, jež také pěkně podbarvuje vánoční přípravy.
  • Nechtěla jsem, protože ta píseň už mnohým leze na nervy, ale bez Last Christmas od Wham! by to už prostě také nebyly ty pravé Vánoce. Navíc od loňského roku máme díky ní další povedený romantický film ve vánočních kulisách.
  • A na úplný závěr výběru, který obsahuje asi jen setinu toho, co by zde mělo být, jsem si nechala hit Do They Know It’s Christmas? Příběh písně z roku 1984 na pomoc hladovějící Etiopii pokračuje i po třiceti letech. U zrodu původní verze stály osobnosti Bob Geldof, Duran Duran, George Michael, Sting a Bono. Podmanivá  skladba s otevřeným srdcem se dočkala v roce 1989 předělávky s Kylie Minogue a Chris Rea, například. Následně pak v rámci Band Aid 20 s Robbie Williams, Dido, Chris Martin, atd. Band Aid 30 se omladil třeba díky novým hvězdám jako Ed Sheeran či Ellie Goulding. Výtěžek z Kup song, zastavíš virus šel celý na boj s ebolou. Možná je čas na něco podobného?

Čtěte také: