Asi každá z nás máme nějakou tu oblíbenou knižní hrdinku, jež se podílela na našem současném pohledu na svět. Některé nás oslovily už v dětství či době dospívání, jiné dodávají tu potřebnou jiskru životu až během naší dospělosti.

 
Tady je náš výběr a budeme rádi, když se při čtení článku zamyslíte, koho a proč byste doplnily vy, milé dámy. 

To jsem nikdy nedělala, to mi určitě půjde
Slova legendární Pipi Dlouhé punčochy, zrzavé a všetečné holčičky, jež vychovala už nejednu generaci, bychom si měly opakovat snad každý den. Jen si přiznejme, jak často se bojíme věcí jen proto, že je neznáme. A jen tak mezi námi, tu svou Pipi z roku 1976 mám dodnes schovanou. Vydalo ji nakladatelství Albatros, které letos slaví sedmdesát let své existence.

Štěstí můžete najít v každém dni
Každý den v podmínkách všedního života testuji nejrůznější způsoby, jak být šťastnější,“ píše ve své první knize Bára Šťastná, autorka a zároveň vlastně hlavní hrdinka Šťastné knihy. Mimochodem, knížka se dočkala už tří pokračování, a potvrzuje tak pravdu, že „nemusíte procestovat zeměkouli, abyste našla sama sebe, jako to udělala Elizabeth Gilbertová, autorka úspěšné série Jíst, meditovat, milovat. Bára se snaží měnit svůj život tam, kde se její život opravdu odehrává. Jistě, někdy je prima na pár dní odjet a vyčistit si hlavu, ať už na Šumavě nebo třeba v ašrámu. Ale ta skutečná změna je prý vždy hlavně otázkou obyčejných všedních dnů. A o tom to právě je…

I žena může uspět v něčem, co se bere jako mužská záležitost
Aspoň to potvrzuje Sal Casillasová z knihy Kulti a pera Mariany Zapaty. Sal je ztělesněním hrdinky, které vždycky všichni říkali, že fotbal je spíše pro kluky, a ona se nikdy neproslaví. Ale podařilo se jí to. A vám se mohou splnit sny také. Ať už se chcete věnovat kterékoliv činnosti, jež vás baví, nikdy není pozdě na to začít. Stačí jen odhodit předsudky a neposlouchat ty, kteří vás od toho zrazují.

Domov je tam, kde jsou lidi, které milujete
Leah Westfallová z Po zemi bloudím dál (autorka Rae Carson) potvrzuje dávnou pravdu, že jakákoliv větší životní změna, i když se může na první pohled zdát děsivá, nemusí být tak zlá, když na to nejste sama. Tento historický román se špetkou fantasy se skvěle bude číst i vašim dospívajícím dětem. A možná právě v něm najdou to své…

Dospělost je mýtus
Přesně tahle věta vystihuje nejen zdravý přístup k životu a potřebný nadhled, ale zároveň sjednocuje úchvatné minipříběhy Sarah Andersen ve svých komiksech Sarahs Scribbles. Každodenní moudra a situace už vydaly na celou řadu knih. V češtině vyšly tři. A pokud umíte anglicky, můžete si je také přečíst na oficiálních facebookových stránkách.

To jsem nikdy nedělala, to mi určitě půjde a další užitečné motivace od knižních hrdinek

Přečtěte si také:

Reklama