to-do-list-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Nebojte, není to tak, že by váš mozek stárnul a nezvládal si zapamatovat sebemenší množství úkolů, zkrátka jen žijeme moc rychle a naše mysl se tomu snaží přizpůsobit. 
To-Do Listy mají poměrně dlouhou historii, v průběhu let se samozřejmě vyvíjely (až se nakonec dostaly i do digitální podoby), ale stále slouží jednomu účelu – k plánování úkolů, které je třeba udělat. I když jeden z prvních To-Do Listů sloužil k něčemu trochu jinému. V roce 1791 Benjamin Franklin využil To-Do List k tomu, aby si zajistil, že každý den provede něco pozitivního. Svůj seznam začínal vždy otázkou „Co dobrého budu dnes dělat?“

A co jsou tedy ta pozitiva To-Do Listů?

Dodáte životu řád

Každý velký úkol, který nás čeká je potřeba rozdělit na dílčí části, aby pro nás bylo jeho plnění přijatelnější. A přesně to To-Do List dělá.  Vezme náš den a rozdělí ho na jednotlivé úkoly, které je ten daný den třeba splnit.

Pomohou vám si dané úkoly lépe zapamatovat

V dnešní době chytrých telefonů je sice vzácné si něco zapisovat ručně, ale tím, že si něco ručně vypíšete vám to lépe utkví v paměti. Tohle někdo může znát ještě ze školních let a dělání si taháků.

Bude vás to motivovat

Není nad to si proškrtnout kolonku úkolu, který je už splněný. Tento příjemný pocit vás bude motivovat ke splnění dalšího úkolu. Jen si dejte pozor, abyste si při honbě za tímto příjemným pocitem nepřeplnili svůj To-Do List množstvím úkolů, které nebudete moci splnit. To by bylo kontraproduktivní a příjemný pocit by byl naopak nahrazen úzkostí. 

Ergoterapeutka zabývající se tvořením To-Do Listů radí rozdělit jejich obsah do tří kategorií, z nichž všechny by měly obsahovat přibližně stejné množství úkolů. Těmito kategoriemi jsou práce, volný čas a péče o sebe samu. Pokud budete dodržovat tuto rovnováhu, nebudete ve stresu a naopak si zabezpečíte psychickou pohodu. 

Zjistíte, pokud je toho na vás možná moc

Pokud váš To-Do List přetéká množstvím úkolů, které je třeba udělat, ale v jednom člověku se nedá zvládnout, zpomalte. Řekněte si o pomoc doma nebo v práci.

Pomohou vám růst

S každým překonaným úskalím v podobě nepříjemného nebo složitého úkolu jste o něco dál. A je jedno kam postupujete. Dál v cestě za povýšením, dál za vidinou klidného víkendu, …

Můžete si vytvořit svůj vlastní To do list

Na internetu najdete několik typů na různé To-Do Listy. Stačí, když je přizpůsobíte vaší osobnosti. A pokud vám přeci jen nevyhovuje ruční vypisování, existují také mobilní aplikace To-Do Listů.

Zdroj informací: autorka článku, lifehack.org, blog.hubspot.com, healthline.com