Sepsat si každý den seznam úkolů, které je třeba udělat. Potřebujete k tomu jen malé odhodlání, papír a tužku. Můžete si ho klidně v podobě aplikace stáhnout i do svého chytrého telefonu. Ale víte, proč se do To-Do-Listů vůbec pustit? Protože budete produktivnější a vaše práce vám půjde hezky od ruky.

Říká se, že produktivita lidí je přímo úměrná stupni jejich organizovanosti. Jinými slovy, čím lépe pracujete, tím rychleji a efektivněji splníte všechny svoje cíle. Všichni to víme, ale schválně, kolik z nás se tím řídí?

list

Podle vědeckých výzkumů v hlavě člověk nosí až 200 věcí, úkolů a kroků, které chce učinit. Většinu z nich si samozřejmě nepřehráváme dennodenně, ale i těch např. deset věcí, na které zrovna v daný den myslíme, nás můžou vystresovat natolik, že bude pracovní výkon téměř nulový. A pak začíná začarovaný kruh – kvůli stresu nestíháme, více se stresujeme, znovu jsme nevýkonní... Znáte to?

Kde nám hlava stojí

V momentě, kdy se ve vašem životě objeví takový chaos, není na co čekat. Seznam, co máme udělat není všemocný, ale jeho sílu ocení nejen mamá v domácnosti, student, ale i vysoce postavený podnikatel.

Rozplánujte si proto svůj den hezky bod po bodě. Hlavní myšlenkou těchto seznamů je, že všechny dané úkoly budou viditelné a povedou nás v cíli. Co tím chce básník říct? Toužíte-li po čistém domovu, napište si úkoly typu: vynést koš, utřít prach, vysát, vytřít... Potřebujete odejít dříve z práce, pište třeba: promluvit si s kolegou Petrem, napsat mail do firmy XY, dopsat článek, oběd se šéfem, telefonní porada s Čínou...

to do

Mistr to-do-listů

Pokud chcete, aby se váš (nejen) pracovní den stal opravdu efektivní, měly by seznamy úkolů patřit mezi vaší pravidelnou rutinu.

  • Pište si to-do-listy každý den. Je jedno, zdali se do nich pustíte ráno nebo večer, ale zkuste to vydržet alespoň po dobu jednoho měsíce (klidně vynechejte víkendy). Věřte, že se vaše produktivita výrazně zlepší.
  • Určete si priority. Postupujte ve svém seznamu od toho nejdůležitějšího, po ty méně důležité.
  • Buďte aktuální. Seznamy by se měly ideálně týkat toho daného dne. Nemá cenu psát si jej na měsíc dopředu.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Nezapomeňte si přečíst:

Reklama