Tuto fámu vyvrací naše čtenářka s nickem bleblemcy. Ona, ač černovláska, se vždycky spálí. Na dvojí spálení vzpomíná obzvlášť. Od horského sluníčka, a když usnula na alumatce při pozorování splavu. Více najdete v jejím příspěvku včetně fotek „viníků“

Dobrý den, jsem černovlasá a tmavovlasí lidé se prý opalují vždy dobře. Netuším, kdo tyhle moudra vymýšlí, ale já se vždycky spálím už jen po deseti minutách na slunci. V létě se mažu ochranným faktorem kolem třicítky a pokud musím být venku na poledne tak se ploužím při zdi, aby na mne jedovaté sluneční paprsky dosahovaly co nejméně. Neustále vyhledávám i ten nejmenší kousek stínu ačkoliv vím, že i tam mě slunce zákeřně dostihne.

 Moje maminka tvrdí, že v dětství jsem se opalovala krásně a byla jsem prý celé léto čokoládově hnědá. No asi mě někdo v pozdějším věku unesl a vyměnil za bledé a světloplaché dítě. Nejhorší na tom je, že když už se mi podaří se spálit tak mi zůstává tato znatelná zarudlá stopa ještě dlouhou dobu potom. Jednou se mi stalo, že jsem si na tričku s hlubokým výstřihem opálila popruh od batohu. Byl to takový ten s jedním popruhem šikmo přes rameno. Ještě v zimně, když jsme šli s manželem na ples, měla jsem uprostřed přes hrudník v dekoltu plesových šatů opálený batoh.

Kdysi jsem zkoušela i samoopalovací krém, ale byla jsem po něm flekatá tak, že si pár lidí myslelo, že trpím nějakou kožní nemocí. Vím samozřejmě, že se musí řádně rozetřít, ale stejně to dopadlo i při pozdějších mých pokusech se samoopalováky. O jejich zápachu ani nemluvě. Po jejich aplikaci nemá cenu nákup a používání jakýchkoliv parfémů, protože vaše „krásné opálení“ stejně všechny vůně přebije. Silně mi připomínají jednoho mého známého, který pálí a také hojně konzumuje ořechovku a vždycky ho cítím dřív, než se jeho osoba vyloupne zpoza rohu.  

Kdysi, když mi bylo asi sedmnáct jsem se nachladila uprostřed teplotně nepříliš vydařeného léta a abych vyhnala rýmu, sedla jsem si před Horské slunce (viz. foto).

horske

Přepískla jsem to s dobou léčebného opalování a spálila jsem si obličej až do nezdravého odporného zarudnutí. Druhý den večer jsme se chystali s kamarádkou na venkovní zábavu s tanečky při živé hudbě a mě se začal celý obličej olupovat. Nanesla jsem tedy velkou vrstvu make-upu a doufala, že si nikdo nevšimne. Jak jsem se však zpotila barvy se začaly pomalu roztékat a zároveň s tím mi visely po obličeji i cáry barevné kůže. Nakonec jsem začala vypadat jak z horroru o nemocných trpících leprou.

Moje nejhorší spálení bylo však na vodě při sjíždění Lužnice. Mazala jsem se jak vzteklá od rána do večera. Mám na mysli samozřejmě opalovací krém. Namazala jsem se i to osudné ráno, ale protože jsme se rozhodli, že nepojedeme toho dne dál, rozvalili jsme se všichni na splavu a sledovali dění na vodě. Nějak mě to pivo z předešlé noci v kombinaci se sluncem zmohlo a usnula jsem. Usnula jsem v tangách na břiše ležíc na „klouzavé potvoře“ zvané odborně karimatka alumatka (viz foto.) a slunce pražilo a alumatka ho skvěle odrážela a násobila.

karimatka

Moji spoluvodáci mě nechali na splavu spát až do večera a, když jsem se vzbudila měla jsem pozadí jak apačský náčelník obličej. Několik dalších dní jsem pak s díky odmítala nabídky k posazení a raději jsem stála i v prázdné hospodě. Ovšem na lodi prostě sedět musíte, takže jsem trpěla jak zvíře. Nejspíš bych se přirovnala k paviánovi a to nejen kvůli barvě pozadí, ale vždycky jsem i hodně podobně vřískala, když jsem si musela sednout.

Už dlouho jsem se nespálila a doufám, že to i tak zůstane ačkoliv mi v létě známí přezdívají „řiditelka vápenky.“

Přeji všem krásný, horký, letní den

Bleblemcy

Milá Bleblemcy, díky za pěkné příhody, i když pro vás asi hodně drsné. Ale docela by mě zajímalo, co by na horské slunce říkali dnešní dermatologové. Dříve ho doporučovali, dnes by ho asi zatratili

Text nebyl redakčně upraven

Jak jste na tom s opalováním by, milé ženy-in?

  • Už jste se letos opalovala, nebo se slunci striktně vyhýbáte?
  • Líbí se vám bronzová kůže? Co pro to děláte, abyste ji měla, a přitom se vyhnula rizikům?
  • Používáte samoopalováky? Vyzkoušela jste někdy tónovací sprej, nebo opalovací nástřik? Jak jste byla spokojená? Mohla byste to doporučit?
  • Jaký máte typ pokožky? Opalujete se dobře, nebo se vždycky spálíte?
  • Kdy jste se opravdu hodně spálila? Vzala jste si ponaučení?
  •  Jaký ochranný faktor používáte?
  • Máte znaménka? Nechala jste si je vyšetřit, případně odstranit? Bojíte se rakoviny kůže?

Napište nám své názory a zkušenosti s opalováním.

Na vaše příspěvky se těším na adrese: redakce@zena-in.cz

Na co se můžete těšit vy?

Jedna z vás získá balíček opalovacích přípravků značky Oriflame. V balíčku najdete opalovací sprej pro děti, opalovací mléko na obličej a tělo a hydratační mléko po opalování

cena

Reklama