Tuto rostlinu lze charakterizovat jako dobrou kámošku. Vydrží s vámi chladnou zimní chodbu i letní vedra. A každá z těchto situací jí půjde k duhu. Roste pomalu do šířky i do výšky, přesně tak, jak chcete.  Poměrně lehce se množí a hlavně toho hodně vydrží.  V některých domácnostech můžete nalézt i několik desítek let staré jedince a není lepší a vděčnější rostliny, která je stejně spokojená v květináči za oknem jako v hrnku na zápraží.

Původ, přirozené prostředí

Tlustice pochází z jižní Afriky. Existuje v mnoha a mnoha variantách s malými, velkými i drobounkými listy. Tlustice stromkové, keříkové, s masitě zelenými listy nebo i se stříbřitými.

Nejznámější je ale varianta, kterou vidíte na obrázku.

Nároky na pěstování

Rostlina je nenáročná, je ale vhodné dodržet klidové období v zimě, kdy se teplota pohybuje kolem 10 stupňů a v tuto dobu značně omezte zálivku.

Hodí se pro tvarování, takže z ní snadno utvoříte trvanlivou bonsaj. Přesazujeme dle potřeby, není třeba každý rok.

Pokud na ni zapomenete se zálivkou, patrně jí opadá pár dolních listů, malinko zvrásní, ale většinou přežije. Pokud tedy nebude zrovna někde na přímém slunci. Ale ve stínu vydrží bez zálivky dlouho.

Z vlastní zkušenosti můžu říct, že je v podstatě jedinou bytovou rostlinou, kterou s klidným svědomím letním na jižním balkoně.  Ona a ještě pár kaktusů. Zatímco kaktusy to někdy nepřežijí, tlustice se na podzim vrací v plné svěžesti a mnoha novými větvičkami.

Ve zkratce:

·        Světlo: světlo, snáší i slunné stanoviště

·        Teplota: velmi široké rozmezí, od chladu až po poměrně vysoké teploty

·        Vzduch: snáší suchý vzduch, rosení nevyžaduje

·        Zálivka: mírná, květináč necháme nejprve vyschnout

·        Hnojení: v době vegetace každých 14 dní hnojivem na kaktusy

·        Množení: vrcholovými řízky nebo listy, které po zapíchnutí do hlíny vypustí kořínky a zanedlouho  se objeví i malá rostlinka

·        Škůdci: nebývají. V případě teplého přezimování hrozí červci. 
Tip na závěr:

Velké rostliny jsou velmi těžké, tak pro ně vybírejte stabilní těžké květináče a hrnky. Pokud je nemáte, pak můžete květináč zatížit velkými kameny umístěnými na zeminu.

 

 

Reklama