Tuto rostlinu lze charakterizovat jako dobrou kámošku. Vydrží s vámi chladnou zimní chodbu i letní vedra. A každá z těchto situací jí půjde k duhu. Roste pomalu do šířky i do výšky, přesně tak, jak chcete. Poměrně lehce se množí a hlavně toho hodně vydrží. V některých domácnostech můžete nalézt i několik desítek let staré jedince a není lepší a vděčnější rostliny, která je stejně spokojená v květináči za oknem jako v hrnku na zápraží.
Původ, přirozené prostředí
Tlustice pochází z jižní Afriky. Existuje v mnoha a mnoha variantách s malými, velkými i drobounkými listy. Tlustice stromkové, keříkové, s masitě zelenými listy nebo i se stříbřitými.
Nejznámější je ale varianta, kterou vidíte na obrázku.
Nároky na pěstování
![]()
Rostlina je nenáročná, je ale vhodné dodržet klidové období v zimě, kdy se teplota pohybuje kolem 10 stupňů a v tuto dobu značně omezte zálivku.

Hodí se pro tvarování, takže z ní snadno utvoříte trvanlivou bonsaj. Přesazujeme dle potřeby, není třeba každý rok.
Pokud na ni zapomenete se zálivkou, patrně jí opadá pár dolních listů, malinko zvrásní, ale většinou přežije. Pokud tedy nebude zrovna někde na přímém slunci. Ale ve stínu vydrží bez zálivky dlouho.
Z vlastní zkušenosti můžu říct, že je v podstatě jedinou bytovou rostlinou, kterou s klidným svědomím letním na jižním balkoně. Ona a ještě pár kaktusů. Zatímco kaktusy to někdy nepřežijí, tlustice se na podzim vrací v plné svěžesti a mnoha novými větvičkami.
Ve zkratce:
· Světlo: světlo, snáší i slunné stanoviště
· Teplota: velmi široké rozmezí, od chladu až po poměrně vysoké teploty
· Vzduch: snáší suchý vzduch, rosení nevyžaduje
· Zálivka: mírná, květináč necháme nejprve vyschnout
· Hnojení: v době vegetace každých 14 dní hnojivem na kaktusy
· Množení: vrcholovými řízky nebo listy, které po zapíchnutí do hlíny vypustí kořínky a zanedlouho se objeví i malá rostlinka
· Škůdci: nebývají. V případě teplého přezimování hrozí červci.
Velké rostliny jsou velmi těžké, tak pro ně vybírejte stabilní těžké květináče a hrnky. Pokud je nemáte, pak můžete květináč zatížit velkými kameny umístěnými na zeminu.
Nový komentář
Komentáře
... se zálivkou bych to nepřeháněla a snad ani moc nerosila, aby neuhnila, je to sukulent a tak počkat až vyschne a pak prolít. A pokud nechcete, aby vám moc narostla, tak to nepřehánějte ani s velikostí květináče...
Karcoolka: občas ji trochu omlaď, tzn. zaštípej konečky větviček, z toho místa ti pak vyrostou další větvičky a bude ti košatět a nepotáhne se ti do výšky
my mame doma tolik tlustic
, i dva obrovsky stromky, cca 70 cm
tak tohle kvítko máme doma mraky let a hrozně láká všechny děcka
začalo to bráchem,pak jsem ju omydlila já,pak mladší sestřenice,potom moje neteře,teď se v neděli do ní pustila malá od kamošky
a kvítko drží a drží,je to člen naší rodiny
Žábina: Kousek se ulomí a dá do vody zakořenit - nejjednodušší postup.
a jak se množí?
Mám několik, i velkých, ba obrovských a dokonce mi i kvete
mám ji doma
Já mám zatím jen malý a mladý exemplář, ale taťkovi jeho obr tlustice už i kvetla
batka: myslím,že uhnila mě se to samé před časem stalo taky.A taková už byla krásná,vypadala jako strom,mla tlustý kmen a kulatou korunu.Tak začínám zase od znova
já má taky jednu krásnou velkou, z ní sem vypěstovala novou, už byla taky slušně velká a pak najednou začala chcípat, třeba v půlce větvičky to zaschlo a ulomilo se a tak umřela celá. nevíte co by to mohlo být?
maus: Sukulenty rostou v suchém prostředí. Takže rosit
maus: nerosim a žije
a je to v pohodě. Schválně bych na ni snad ale nestříkala.
Snad ji rosí maximálně venku déšť a letní rosa
I když jestliže je to jiný druh, tak může mít specifické nároky...
jedovatá není, nicméně neradím ji jíst
mléko neroní, takže je vcelku bezpečná...
Mám ji taky doma...moc pěkná, nenáročná a když na ní opravdu zapomenu
nic se neděje
a spíše se rozrůstá a rozrůstá
Mám dvě potvory od kamošky z dětství, už asi dvacet let
říkala jí strom života
Moc odolná a vděčná kytka !
Bridgetj: Jedovaté jsou tady http://www.celysvet.cz/index.php?prom=R0000&sekce1=&sekce2=ROSTLINNÝ%20SVĚT:%20Jedovaté&sekce3=&sekce4=
Bridgetj: Patří k sukulentům, tak by asi neměla být jedovatá. Původně jsem si myslela, že patří k pryšcům, které roní jedovaté mléko.
http://www.celysvet.cz/tlustice.php
Ru jsem pěstovali na školním parapetu nad topením a přežila celých 8 let bez přesazení - červci tam asi byli - říkali jsme jí "lžičkovka".