60bf618b122f5cl.jpg
Foto: Shutterstock

Žlučníkové kameny

Až 25 % dospělých v ČR trpí žlučníkovými kameny. Pokud se objeví „žlučníkové“ obtíže, měl by pacient co nejdřív podstoupit operační odstranění žlučníku. „V případě, že se plánovaná operace, nebo dokonce prvotní vyšetření odkládá, mohou se objevit závažné komplikace, ke kterým patří zánět žlučníku, ucpání žlučových cest, zánět žlučových cest, podráždění slinivky,“ varuje prof. Radan Brůha, CSc., přednosta 4. interní kliniky VFN a 1. LF UK, a vysvětluje: „Všechny tyto komplikace prodlužují hospitalizaci pacientů a délku jejich pracovní neschopnosti a velmi často vyžadují další léčebné zákroky, jakými je třeba endoskopické uvolnění kaménků ze žlučových cest. V nejzávažnějších případech mohou znamenat i riziko úmrtí.“

2x víc hospitalizací pro komplikace žlučových kamenů hlásí VFN za období duben až květen 2021 a o 50 % více endoskopických zákroků pro uvolnění kaménků ze žlučových cest za stejné období. Obojí ve srovnání s dubnem a květnem 2020.

Tuk: Nepřítel jater

Stejně varující je současná situace u nemocí jater. Naši populaci trápí dvě základní diagnózy, které vedou ke vzniku cirhózy: poškození jater alkoholem a poškození nadměrným ukládáním tuku. „Nadměrným ukládáním tuku v játrech trpí 25 % populace a až 75 % pacientů s cukrovkou, která je velice rozšířenou civilizační nemocí a je skrytou hrozbou do budoucna. Podle dat Ipsos z února letošního roku víme, že až třetina dospělých Čechů během pandemie přibrala na váze i několik kilo,“ upozorňuje MUDr. Jaroslav Macášek, Ph.D., primář 4. interní kliniky VFN a 1. LF UK.

Předpokládá se, že během 2 až 3 měsíců restriktivních opatření došlo u jedince z běžné populace k vzestupu hmotnosti o přibližně dvě kila, což znamená za 9 měsíců i o více než 6 kil. 

O 50 % se ve VFN zvýšil počet hospitalizací pro jaterní choroby související se ztukovatěním jater za období duben až květen 2021 oproti stejnému období v roce 2020.

V hlavní roli alkohol

Poškozená játra nadměrnou konzumací alkoholu má v ČR asi 8 % populace. Období izolace v době pandemie zvýšilo riziko škodlivého pití alkoholu, což je množství přesahující 1 až 2 piva, případně 2 dcl vína nebo 1 až 2 malé skleničky destilátu denně.

O 100 % více hospitalizací pro jaterní choroby související s poškozením alkoholem proběhlo ve VFN za období duben až květen 2021 oproti stejnému období v roce 2020.

Vředy nejen ze stresu

Vředová choroba žaludku a dvanáctníku jsou závažná onemocnění, jejichž komplikace, především krvácení, perforace vředu nebo rozvoj nádorového onemocnění, mohou vést k významnému poškození zdraví, v nejzávažnějších případech i k úmrtí pacienta. Mezi rizikové faktory, které tyto choroby mohou spustit, patří zejména užívání nesteroidních antirevmatik (NSAID), psychosociální stres a infekce Helicobacter pylori (Hp).

Studie a průzkumy naznačují, že v průběhu pandemie covid-19 míra těchto rizik významně stoupla. Podle šetření České gastroenterologické společnosti celkem 86 % gastroenterologických pracovišť v ČR omezilo v průběhu pandemie covid-19 vyšetřování a 7 % úplně zastavilo diagnostiku a endoskopický provoz.

K významným rizikovým faktorům při vzniku vředové choroby žaludku a dvanáctníku patří psychosociální stres. Ten v současné době pociťuje až 53 % naší populace. Čtyři z deseti Čechů uvádějí, že se u nich během pandemie míra stresu zvýšila (Ipsos, únor 2021).

O 30 % vzrostl počet hospitalizací a výkonů spojených s léčbou krvácení u vředové choroby ve VFN za období duben až květen 2021 o 30 %.

Zdroj: Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, prof. Radan Brůha, Ipsos, MUDr. Jaroslav Macášek