Třináct procent českých dětí má nadváhu, zhruba polovina z nich je obézních. Přičemž v poslední letech pomalu, ale zřejmě jistě přibývá právě těch, které váží skutečně extrémně hodně a dotáhly to ve dvanácti třeba ke sto kilům. To vše v době, kdy obecně jí česká populace stále zdravěji. A co hůře, lékaři odhadují, že dětí, které mají problémy s váhou, bude přibývat tak, jak přibývá lákadel v podobě nezdravého rychlého občerstvení a všelijakých automatů na sladké pokroutky a limonády.

V dětské obezitologické ordinaci pražské Všeobecné fakultní nemocnice tak nedávno měli holčičku, která ve čtyřech letech a při odpovídající výšce vážila 31 kilogramů. Netrpěla přitom žádnou nemocí, která by mohla její hmotnost ovlivnit. "Byla prostě hodně vykrmená," potvrdila lékařka Alexandra Moravcová fakt, že čím menší dítě, tím větší vliv na jeho váhu mají rodiče, jejich stravovací návyky a to, kolik oni sami váží. U starších dětí, zejména v pubertě, stoupá i vliv vrstevníků a děti všeho věku ovlivňuje i reklama, její míru by však měli pokud možno kontrolovat rodiče.

"Ale je to těžké, protože třeba reklama na sladkosti běží těsně před večerníčkem a je těžké se jí úplně vyvarovat," stěžuje si Daniela, matka tříleté holčičky a osmiletého kluka. Děti pak samozřejmě pamlsky vyžadují, když si jich třeba všimnou v obchodě. "Starší syn navíc chodí s tím, že děti nosí ke svačině sladkosti. Zatím si nechá vysvětlit, že já mu také přidám kousek něčeho sladkého, ale že celé balení sušenek nebo čokoládu ode mne prostě nedostane. Ale má svoje kapesné a nedělám si iluze, že si bude kupovat něco zdravého, až ještě víc povyroste a bude chodit ze školy sám," dodává.

Někde zase vznikají konflikty třeba s babičkami, která se za zády rodičů snaží dítěti přilepšit, a v případě, že se s nimi dítě vidí často, může to být problém. Prarodiče si často neuvědomují, že dnešní děti se ve srovnání s minulostí mnohem méně hýbou a že celkově je strava vydatnější, a proto jí nemusí být tolik. To, že obézní dítě ze svých přebytečných kil vyroste, je totiž většinou jen marná touha. Podle lékařky Moravcové se to u osmi z deseti dětských tlouštíků nepovede. A co hůř, i děti, které jsou sice hubené, ale stravují se nezdravě, mohou mít v dospělosti problémy s váhou a také se zdravím, protože mohou mít třeba zbytečně vysokou hladinu cholesterolu v krvi.

Dítě, které váží víc, než by mělo, by měl jeho praktik odeslat do dětské obezitologické poradny, ale rodiče se na ni mohou obrátit i přímo. Mohou hubnout pod dohledem lékaře a zároveň případně chodit i na kursy hubnutí: "Bohužel obézní rodič nevidí obezitu dítěte jako problém, takže chodí spíše rodiče štíhlí s obézním dítětem a těch zase není mnoho," konstatuje Iva Málková ze sdružení Stop obezitě, která tyto kursy rovněž organizuje. Aby měly kursy smysl, měl by se jich účastnit alespoň jeden rodič dítěte, které váží víc, než by mělo.

Dítě, které hubne, by mělo jíst jinak, méně a mělo by se více hýbat - rozhodně to ale neznamená, že by mělo držet některou z diet, které kolují mezi dospělými. O tom, jak by se měl změnit jídleníček hubnoucího dítěte, bude některý z dalších článků přílohy Hubnutí, který vyjde v nejbližších dnech.   

Reklama