V současné době značka TEFAL nabízí širokou škálu produktů, které usnadňují každodenní přípravu jídel, a zároveň šetří čas a energii. Od tlakových hrnců, přes pánve, hrnce klasické či chytré, až po kuchyňské roboty a mixéry. Značka TEFAL platí jako synonymum pro kvalitu a inovaci, opírá se o vlastní dlouholetý výzkum a vývoj, díky kterým má důvěru spotřebitelů po celém světě.

65017faa904bfobrazek.png
 
Od střelného prachu k páře

65018061e4210obrazek.pngVznik Papinova hrnce, jak už tomu u významných vynálezů bývá, se stal shodou náhod. Denis Papin, francouzský matematik a fyzik, se neočekávaně setkal s nizozemským vynálezcem Christiaanem Huygensem. Ten ho přizval ke spolupráci na konstrukci zařízení, které mělo vhánět vodu do vodotrysků – zadání šité na míru líbezným versailleským zahradám. Papin sestrojil pumpu poháněnou střelným prachem, ale představa neustálých, byť malých explozí, nebyla kolegou přijata. Papin se však nechtěl vzdát, a tak přemýšlel, čím střelný prach nahradit. Na mysl mu přišla síla páry a voilà, to fungovalo! Uvědomoval si však, že i pára má velikou intenzitu, a tak bylo nutné ji korigovat. Po několika letech bádání vynalezl pojistný ventil, který byl v případě potřeby schopný přebytek páry vypustit, čímž i nám ušetřil mnoho práce.
 
Důsledné jištění

6501804eb415aobrazek.pngPapinova hrnce se hospodyně v minulosti často bály. Nejednou se šířily městem zvěsti o nešťastných nehodách, kdy jídlo místo na talíři skončilo na stropě. Díky bezpečnostnímu ventilu nemusíme mít v kuchyni 21. století strach, ventil umožní hrnci upouštět přebytečnou páru, a tím udrží tlak uvnitř hrnce na takové úrovni, kterou je schopen jeho plášť vydržet bez roztržení. Tlakové hrnce však mají více pojistek, o kterých mnozí z nás neví! Jednou z nich je pojistka tepelná. Jde o malou součástku, která se při nebezpečném zvýšení tlaku, a tedy i teploty, jednoduše roztaví a páru z hrnce tak vypustí. Moderním papiňákům ale ani tohle nestačí, je v nich skrytý ještě další drobný jistič, který skutečně nedovolí žádnou havárii – takzvaná pojistka přetlaková, tu poznáme podle malého otvoru v pokličce. U některých hrnců nalezneme však pojistek ještě více. Tefal tlakový hrnec jich má v dnešní době například hned pět.
 
Historie…aneb za vším hledej ženu!

Ještě před Denisem Papinem sestrojila přístroj fungující na stejném principu žena, alchymistka Marie Židovka, a to podle historiků už ve 2. století našeho letopočtu v Africe. Její vynález vešel ve známost pod názvem kerotakis. Stejně jako v případě původního vynálezu papiňáku se jednalo o zařízení k ohřevu nejrůznějších látek, tehdy ale pouze pro účely alchymické praxe. Marie sestrojila vzduchotěsnou nádobu s měděným víkem, v níž by při správném spojení mělo být možné vytvořit podtlak stejně jako tlak naopak zvýšit… Marie tehdy nemohla tušit, že obdobný přístroj bude o pár stovek století později sloužit k vaření, nikoli k výrobě zlata, jak svůj vynález původně zamýšlela.
 
Inovace nekončí!

Dnešní podoba tlakových hrnců se za ta léta vývoje několikrát změnila, ale princip a účel zůstal stejný. Tlakový hrnec ušetří čas zhruba o polovinu, šetří energii a tím i peníze, ale hlavní důvod oblíbenosti spočívá v zachování všech živin, vitamínů a ostatních důležitých látek. Díky třívrstvému dnu se teplo mnohem lépe rozšíří v celém hrnci a voda se rychleji přivede k varu. V dokonale utěsněném prostředí, které nedovoluje páře unikat, vzniká vyšší tlak než v okolí – a to i téměř trojnásobný. Potraviny, co do něj uzavřeme, se tedy nevaří při 100 °C, ale dokonce až při 130 °C, což dobu nutnou k jejich změknutí značně zkracuje.
Jde o jednoduchý princip, jen přijít na to, že by to mohlo fungovat. A od toho jsou tady vynálezci. Značka TEFAL se neustále snaží přinášet svým zákazníkům nové produkty a řešení, které usnadní jejich každodenní život a přispějí k vytvoření skvělých zážitků z jídla.
 
Hovězí guláš podle Ondřeje Slaniny

6501800be8243blobid0.png
 
Velmi snadné
Doba přípravy 15 minut
Doba vaření 50 minut
4 porce

Suroviny

 • 800 g hovězí kližky
 • 50 g sádla
 • 300 g cibule
 • 4 bobkové listy
 • 1 lžička celého kmínu
 • 1 ks chilli papričky
 • 6 kuliček nového koření
 • 2 lžíce sladké papriky
 • 30 g rajčatového protlaku
 • 1 středně velkou bramboru
 • 8 stroužků česneku
 • sůl, pepř, majoránka
 • 1,5 l vody

Postup

 1. Maso nakrájíme na velké kostky, osolíme a promícháme v míse s paprikou. Cibuli nakrájíme najemno, vložíme do tlakového hrnce Tefal Clipso Minut Perfect.
 2. Orestujeme na sádle dohněda společně s bobkovým listem, kmínem a novým koření. Přidáme protlak a orestujeme.
 3. Přidáme maso, chilli papričku a opečeme. Zalijeme vodou a vaříme 40 minut.
 4. Odklopíme, přidáme najemno strouhanou bramboru a dochutíme česnekem utřeným se solí, pepřem a majoránkou. Provaříme ještě asi 10 minut.

Clipso Minut Perfect (P4620)

Pro rychlé, a přitom zdravé vaření je dobrou volbou tlakový hrnec. Připravíte v něm svoje oblíbená jídla, ale ušetříte až polovinu času.  A vitamínu C zachováte až o 80 procent více! Hrnec se snadno otevírá jednou rukou a je dokonale bezpečný díky pěti pojistným funkcím. Je vyroben ve Francii z kvalitní nerezové oceli a dá se s ním vařit na všech vařičích, včetně indukce.

 • Uvaří až dvakrát rychleji.
 • Zachová až o 80 % více vitamínu C.
 • Snadná a bezpečná manipulace díky 5 pojistným funkcím.
 • Automatická minutka pro vždy perfektní výsledky vaření.
 • Parní košík.

65017fe4f0448blobid0.png
Doporučená cena je 4 799 korun (objem 6 litrů).

www.tefal.cz
www.homenadcook.cz
650180112cbccobrazek.png

Reklama