tolik stála čistírna čtenářku s nickem Maryene a tak se rozmýšlí, co tam odnést a co stačí vyprat v pračce. Bere na to ohled už při nákupu oblečení.

Hezký den na ženě-in.

Vypadá to, že je zima na ústupu, ale zimní svršky v březnu ještě určitě budeme potřebovat. Nejvíce jsem užila jedinou zimní bundu. Ne, že by byla moje nejoblíbenější, ale zjistila jsem, že do ničeho jiného se nevejdu. Proto jsem ji i během zimy musela nechat projít pračkou. Všechno vyperu doma, vyvěsím na ramínku na žebříkovém radiátoru a druhý den mohu znovu vzít na sebe. Peru tak i dražší impregnované bundy pouze s tím rozdílem, že k nim nepřidávám aviváž.

Dnes už pořizuji oblečení, o kterém vím, že bude mít snadnou údržbu, takové, se kterým nejenom že nebudu muset běhat do čistírny, ale navíc tam nechávat za vyčištění obrovské sumy. Občas jsem na sebe v zimě vzala i dlouhý flaušový kabát, ten čistírnu bude muset navštívit a doufám, že mě finančně nezruinuje jako jarní kožená budnička, kterou jsem nechala čistit vlastně jenom kvůli podšívce a stálo mě to rovnou tisícovku. Také jsem si nechala vyčistit peří po babičce a z těchto starých peřin jsem si ušila péřové přikrývky na zimu.

Oblečené chci mít však nejenom čisté, ale nerada bych ve své skříni objevila moly.

Proto si myslím, že používat něco proti molům je nezbytné. A přestože dnes už můžeme koupit hotové přípravky s příjemnou vůní, na rozdíl od naftalínů (s jejich nepříjemnou vůní jsem se občas někde střetla v dětství), nedám dopustit na levanduli. Tu si pěstuji sama v zahradě. Rozkvetlou levanduli navážu do kytek, ty nasuším a potom nastříhám do látkových pytlíčků, které mám rozvěšené v šatně.

Díky dvěma prostorným šatnám v našem domě mají naše svršky své stálé místo a já tak nemusím ukládat zimní oblečení na léto na nedostupná místa. Má to svoji výhodu. Při nevyzpytatelném počasí se mi ledacos ze zimního párkrát hodilo i mnohem dříve než v zimě.

Kdysi v dobách mého mládí

mě v čistírně měli rádi. 

Vysvětlení to má prosté,

byla jsem tu častým hostem.

Vyrostla jsem v hospodyni, matku,

koupila na splátku Tatramatku

a stala se ze mě šetrná máma.

Rozhodla jsem se do čistírny už nechodit.

Všechno jsem doma prala sama.

(Občas jsem něco musela i vyhodit.)

Dnes ovšem plesá moje mysl,

vždyť moje pračka má šestý smysl!

Přeji všem krásný den. A protože dnes krásně svítí sluníčko, já se loučím a jdu něco hodit do pračky.

Maryene

Milá Maryene, díky za příspěvek. Také si vybavuji tu „odpornou vůni“ naftalínu.

Text nebyl redakčně upraven

Jak udržujete své zimní bundy a kabáty vy, milé ženy-in? Dáváte i „péřovky“ do čistírny, nebo je perete doma? Kupujete bundy a kabáty už s ohledem na to, jestli se dají prát, nebo se musí chemicky čistit? Máte doma něco náročného na údržbu?

 Jak často během zimy bundy perete, nebo dáváte čistit? Máte nějaké fígly, jak na to?

Už jste něco nedopatřením zničila? Už vám někdy něco poškodily v čistírně? Reklamovala jste to? S jakým úspěchem?

Kam sezonní oblečení ukládáte? Dáváte je do speciálních pytlů a vakuujete, nebo je pověsíte do skříně na jiné místo?

Napište nám, podělte se o své zkušenosti a názory na:redakce@zena-in.cz 

 Co můžete získat za svůj příspěvek?

Zajímavou knihu „Se šarmem Pařížanky“ a výbornou kávu Carte Noire

cena

Reklama