Studenti budou v pátek v Praze protestovat proti státní maturitě. Organizátoři protestu očekávají zhruba desetitisícovou účast.

Protest začne v poledne na Palackého náměstí. Studenti potom půjdou před ministerstvo školství a odtud na Václavské náměstí. Pořadatelé slibují jednu z největších studentských demonstrací od roku 1989. „Potřebujeme tebe i tvoje kamarády! Státní maturita může být odložena a ty máš možnost pro to něco udělat. Vezmi slušný transparent, píšťalku či řehtačku a těšíme se na tebe v Praze,“ vyzývají na webových stránkách http://nechcemestatnimaturitu.blog.cz/.

Skupina proti státní maturitě vznikla na facebooku, nyní má více než 53 tisíc podporovatelů. Petici za odklad státní maturity, která se má poprvé uskutečnit příští rok, podepsalo zhruba 16700 lidí.

Odklad státní maturity o dva roky žádají ODS i ČSSD, prý není připravena. Podle některých pozorovatelů jde ale o předvolební tah, obě strany si chtějí naklonit takzvané prvovoliče. Návrh ČSSD, který předložila formou takzvaného přílepku k jinému zákonu, sněmovna ve středu zamítla. Poslanci ale mají samostatnou předlohu ODS; občanští demokraté ji chtějí projednat ve zkráceném procesu.

Kopicová trvá na tom, že státní maturita přichystána je. Dokáže si představit nejvýše roční odklad. Pokud by byl delší, Česká republika by musela vracet Evropské unii peníze, které dostala na její přípravu. Jde podle Kopicové asi o třetinu z půlmiliardy korun, které dosud příprava jednotné zkoušky stála. Exministr Ondřej Liška (SZ) varuje před tím, že pokud bude státní maturita odložena, znamená to její definitivní konec.

Státní maturita byla odložena už jednou. Proti jejímu spuštění protestovalo v pražských ulicích asi deset tisíc studentů před dvěma lety. Demonstrace skončila házením svačin a dalších věcí na budovu ministerstva školství. Studenti tehdy trefili vejcem někdejší ministryni školství Danu Kuchtovou.

Podpoříte studenty?