Tiramisu je snad nejznámější italský dezert. A také, řekla bych, ten nejchutnější. Pokud je tedy správně připravené.
Kdo jednou ochutnal pravé tiramisu, určitě mi dá zapravdu, že se do něj hned zamiloval.

A protože je to italský dezert, jeho název pochází samozřejmě z italštiny. V překladu znamená něco jako "životabudič". Je to proto, že tiramisu je vyrobené ze samých energeticky nabitých potravin a také povzbuzující silné kávy.

Nejdůležitější na tiramisu není ani žádná speciální technika vrstvení nebo přípravy. Nejdůležitější jsou samotné ingredience. Kvalitní silné espreso, mascarpone, jemné piškoty, krémová smetana.
A kdo tvrdí něco jiného... :-)

V dnešní době jej najdete téměř v každé restauraci. Existuje mnoho nejrůznějších variací na pravé italské tiramisu. Některé jsou k nerozeznání od originálu, jiné mají do tohoto populárního dezertu velice daleko. Nejrůznější domácí "tiramisu" si můžete také připravit doma, z běžně dostupných ingrediencí. I když pravé tiramisu je opravdu jen jedno.

Na všech debatách, které jsou na našich stránkách o vaření, alespoň jednou probíhal nelítostný souboj mezi těmi, kterým nahrážky v tiramisu nevadí a těmi, kteří uznávají tiramisu připravený pouze se sýra mascarpone. Vítěze tento souboj pochopitelně nemá, protože každému chutná něco jiného. Někdo tvrdí, že třeba lučina namísto mascarpone je levnější a také méně tučná. Jiný zase, že tiramisu z pomazánkového másla mu chutná mnohem více než z mascarpone. Tak si vyberte :-)  

Tiramisu - tak jak má být 
8 vajíček
50 - 100 g cukru
450 g mascarpone
200 g smetany ke šlehání
2 šálky vychlazeného silného espresa
podle chuti brandy (nebo amareto)
30 ks cukrářských piškotů
hořké kakao
50 g hořké čokolády (nastrouhat najemno)

Žloutky oddělíme od bílků a pořádně je promícháme s cukrem. Postupně přidáváme mascarpone a mícháme tak dlouho, až vymícháme hladký krém. V další nádobě ušleháme tuhý sníh z bílků a v další ještě šlehačku. Když máme všechny tři hmoty hotové, smícháme velice opatrně šlehačku se žloutky a poté přimícháme sníh z bílků. Důkladně promícháme, aby se nám hmoty spojily.
1/3 krému rozetřeme do větší skleněné hranaté misky nebo do servírovacích misek.
Smícháme espreso a brandy (nejlépe v hlubším talíři). V této směsi namáčíme opatrně piškoty (nenecháme je moc nasát, aby se nerozmočily) a pak je klademe do misky, na připravený krém, až jimi celý krém pokryjeme.
Posypeme nastrouhanou hořkou čokoládou, znova přelijeme 1/3 krému a znova klademe piškoty. Posypeme čokoládou a dáme poslední vrstvu krému. Tu znova posypeme nastrouhanou čokoládou a tím vrstvení zakončíme. Posypeme ještě hořkým kakaem.

Necháme minimálně dvě hodiny chladit a podáváme, posypené kakaem.

Tiramisu na Vaření
I u nás mezi recepty najdete několik variací na oblíbené tiramisu...
Jahodové tiramisu
Takzvané Tiramisu - z tvarohu
Tiramisu Slunce - z lučiny a smetany
Tiramisu po česku - z pudinku a kysané smetany, s BEBE sušenkami a banánem

Jeremisu je dezert, který vznikl díky sporu na diskuzi O jídle. Podle některých se totiž tomu, co připravuje Jeremi (a vlastně všemu ostatnímu v čem není mascarpone) nedá říkat tiramisu.
A co o Jeremisu říká sama stvořitelka?

"Nemám váhu, takže zásadně vařím stylem "přiměřeně". Navíc sladké u nás nikdo nejí, takže dělám porci v podstatě jen pro sebe. Což znamená, že nejsem schopná odhadnout množství surovin potřebných na "jeremisu" rodinné.

Piškoty kupuju ty dlouhé cukrářské, polévám je kávou se lžící koňaku, metaxy nebo rumu (prostě toho, co mi z domácího baru zrovna padne pod ruku) a vrstvím na střídačku s krémem - utřu žloutky s cukrem (zhruba na jeden kelímek rodinného balení lučiny jeden žloutek), přimíchám lučinu a nakonec jemně vmíchám sníh ušlehaný z bílků.
Zpravidla mi to vyjde tak na dvě vrstvy, horní lučinovou sypu hořkým kakaem.

Někdy (a nepodařilo se mi vypozorovat na čem to závisí) je krém strašně řídký (asi jako piškotové těsto) - zřídne to okamžitě po přimíchání lučiny. To pak místo vrstvení na mísu dělám pohárky do mističek. Chutná to stejně dobře."

Sousedčino tiramisu (jak jej děláme u  nás doma)
2 smetany ke šlehání (cca 400 - 500 ml)
2 pomazánkové másla
10 - 20 dkg cukru moučka (podle toho jak kdo rád sladké)
cukrářské piškoty (můžou být i obyčejné)
silná káva (vystydlá)
holandské kakao

Ušleháme dohromady šlehačky a pomazánková másla. Postupně všleháme taky cukr.
Piškoty namáčíme ve vychladnuté silné kávě a vrstvíme do hranaté nádoby. Ničím nádobu nevymazávám, ani nepoužívám žádné folie. První vrstva jsou piškoty, potom rozetřeme polovinu krému, znova piškoty a druhá polovina krému.
Uhladíme povrch a dáme vychladnout do lednice (minimálně 12 hodin). Před podáváním sypeme kakaem.

Dobrou chuť přeje 

Reklama