Pokud holdujete sektům a vínům, nemusíte sahat po těch z Francie, Španělska či Itálie, stačí se porozhlédnout doma. Na prestižních soutěžích u nás či v zahraničí se vína z České republiky rozhodně neztratí.

A jaká vína doporučuje sommelier David Král?

Chateau Radyně extra brut

VínaSekt Chateau Radyně extra brut je jedním z nejsušších sektů na našem trhu. Je určen pokročilejším znalcům bublinek, kteří dokážou ocenit velmi suchá šumivá vína. Vzniká druhotným kvašením cuvée z Ryzlinku vlašského a Veltlínského zeleného tradiční metodou v lahvi a dostalo se mu mnoha ocenění, například zlaté medaile na GRAND PRIX VINEX 2014 či v soutěži Prague Wine Trophy 2014.

Nový, minimalisticky pojatý design lahve podtrhuje nevšednost Chateau Radyně, kovově chladné barvy pak evokují kategorii extra brut. Orientační cena 199 Kč.

 

Bohemia Sekt Prestige brut

VínaŠumivé víno s okouzlující harmonií, osvěžující jemnou vůní citrusových plodů a nezapomenutelnou chutí připomínající vyzrálé plody manga. Vzniká tradiční metodou kvašením v lahvích a se svým jiskrným vzhledem a nezaměnitelnou chutí již dosáhlo na mnohá ocenění. Snoubí v sobě svěžest a lehkost Ryzlinku rýnského a vlašského a květnatou vůni Rulandského bílého. Skvěle se hodí ke kozím sýrům, parmské šunce se žlutým melounem, ale i k pokrmům z mořských plodů a ryb.

Tento sekt, který získal zlato na soutěžích Vinalies Internationales a Concours Mondial de Bruxelles a také stříbro na IWSC London 2015, si můžete vychutnat i jako aperitiv. Orientační cena 239 Kč.

 

Bohemia Sekt La Fleur

VínaBohemia Sekt La Fleur vyniká především svým jedinečným aroma, které je intenzivní, bohaté a připomíná rozkvetlé růže a muškáty s tóny exotického ovoce v pozadí. A samozřejmě také šťavnatou, plnou chutí s příjemným perlením na jazyku a delším, ovocně kořenitým závěrem. Zlatavě žlutá barva s elegantním a bohatým perlením svádí k ochutnání, ideálně ve dvou. Orientační cena 169 Kč.

 

 

 

Habánské sklepy Veltlínské zelené 2013 pozdní sběr

VínaDecentní vůně tohoto Veltlínského zeleného připomíná bílý pepř, bílé květy, citrusové plody či mandle. Středně plná chuť je šťavnatá, vyniká ovocnou mineralitou se středně dlouhou dochutí. Víno zaujme ke studeným předkrmům, smaženým rybám, lehkým zeleninovým salátům či ke smaženému telecímu řízku. Víno je možné zakoupit na www.osobnivinoteka.cz. Orientační cena 165 Kč.

 

 

Habánské sklepy Tramín červený 2012 pozdní sběr

Tramín červený překvapí zlatavou barvou a decentní kořenitou vůní. VínaDoporučujeme ho podávat k pikantním úpravám drůbežího či vepřového masa, asijské kuchyni či nepříliš sladkých dezertům. Víno se pyšní zlatem ze soutěží AWC Vienna a Prague Wine Trophy 2013, stříbrem z jeruzalémského Terravina 2013 nebo kanadské Sélections Mondiales des Vins 2013. Víno je možné zakoupit na www.osobnivinoteka.cz. Orientační cena 189 Kč.

 

Víno Mikulov Sommelier Club Rulandské modré 2013 pozdní sběr

VínaSuché červené víno má granátovou barvu, s vůní připomínající jahody či maliny. Tento stříbrný medailista ze soutěže Král vín 2016 se hodí například ke grilovanému masu, jehněčímu či ke zvěřině. Rulandské modré 2013 pozdní sběr najdete i v prestižním výběru Salon vín 2016. Víno je možné zakoupit na www.osobnivinoteka.cz. Orientační cena 139 Kč.

 

 

 

Habánské sklepy Cuvée Jacob Hutter 2013 pozdní sběr

VínaCuvée Jacob Hutter s nižší, zlatavě žlutou barvou a intenzivním aroma připomínající  bezový květ, angrešt, bílý rybíz a broskve. Jemně kořenitá a šťavnatá chuť má ovocitý charakter a delší dochuť. Doporučujeme podávat k obvyklým úpravám ryb, pečené drůbeži či jemné úpravě vepřové panenky.

Víno získalo stříbrnou medaili v Národní soutěž vín velkopavlovické podoblasti 2015. Víno je možné zakoupit na www.osobnivinoteka.cz. Orientační cena 205 Kč.

 

Habánské sklepy Zweigeltrebe 2012 barrique pozdní sběr

VínaČervené víno dozrávající v dubových, barikových sudech vyniká svou vyšší rubínovou barvou, elegantní ovocnou vůní s patrnou stopou dubového sudu. V pozadí je možné objevit tóny koření, višní a karamelu. Chuť je bohatá, elegantní, ovocně kořenitého charakteru s delším závěrem s náznaky kouře, sladkého dřeva a koření.

Kromě Prague Wine Trophy 2015 se může tento barrique pyšnit i zlatem v kategorii červených vín na prestižní francouzské soutěži Vinalies Internationales 2014. Víno je možné zakoupit na www.osobnivinoteka.cz. Orientační cena 250 Kč.

Reklama