Děti nám každou chvíli připravují všelijaká překvapení. Překvapme je pro změnu také my. Když jim dáme do ruky štětec a prázdnou čtvrtku, budou se možná divit, kde je kalíšek s vodou a barvičky. Přinášíme vám další vyzkoušené nápady, které zvládne každá maminka a děti nadchnou.

My dnes ale malovat vůbec nebudeme. Plastické motivy ukryté pod čtvrtkou budou děti odhalovat tupým hrotem štětce. Až bude na světě celé dílko s mnoha motivy, které najdeme na rozkvetlé louce, můžeme čtvrtku rozstříhat na části s jednotlivými obrázky a naučit se je poslepu hmatem rozpoznávat.

Potřebujete:

  • tenčí štětec s dřevěnou násadou
  • motivy, které si předem připravíme z dvojitého kartonu
  • 1 x papír A4 (polokarton)
  • izolepu
  • nůžky

Postup:

  1. Předem si připravíme vhodné motivy, které budou děti vytlačovat: přeložíme silnější papír (čtvrtku), načrtneme obrys motivu a motiv vystřihneme z dvojitého papíru. Oba díly slepíme k sobě. Motiv housenky, motýla, berušky, ještěrky, zajíčka, slunce a květin si můžete vytisknout také ZDE.
  2. V nepřítomnosti dítěte naskládáme několik motivů pod čtvrtku silnějšího papíru (běžný polokarton) a okraje čtvrtky přilepíme k podložce, abychom zajistili její nehybnost.
  3. Dítě instruujeme, aby tupým hrotem štětce přejíždělo po ploše čtvrtky a objevovalo plastické obrázky, které začnou postupně z papíru vystupovat.
  4. Když jsou všechny obrázky odhaleny, můžeme čtvrtku odlepit od podložky. Obrázek letní louky dotvoříme libovolnou technikou, nebo jej rozstříháme na kartičky s jednotlivými motivy a snažíme se je poslepu pomocí hmatu rozeznávat.

tipy

Můžete vyzkoušet také...

Malba voskovkou a vodovkami
Dalekohled a kapřík
Prstové barvy a anděl
Zvířátka a závěs s vločkami
Škraboška a stromek
Potěšte Ježíška
Oblečte skřítka
Bílá k zimě patří
Mašinka, která opravdu jezdí
Všechny barvy duhy
Kouzelný amulet
Oběd jako malovaný
Strom v květu