Nevíte, jak zabavit malého kutila? Přinášíme vám vyzkoušené nápady, které zvládne každá maminka a babička, a děti nadchnou.

Čtěte už čtvrtý díl našeho seriálu, ve kterém se dozvíte, jak zabavit ratolest výrobou škrabošky, a také tip na vánoční stromek.

Škraboška

Většina předškolních dětí miluje převleky a s nadšením se pustí do výroby vlastní masky. Užijte si spolu zábavné odpoledne a nechte se unést představivostí svých ratolestí.

Potřebujete: 
bílou čtvrtku
kreslicí potřeby (pastelky, voskovky, fixy)
nůžky
kloboukovou gumu o délce 15-20 cm (čím tenčí, tím lépe)

Postup:  
1. Načrtněte na tvrdší papír obrys škrabošky. Zvolte univerzální tvar (viz. nákres), který umožňuje ztvárnění abstraktních karnevalových postav (např. Jaro, Štěstí, apod.). Nebo vyhovte konkrétnímu přání dítěte a vytvořte libovolně tvarovanou masku pro celý obličej. Maska by měla být široká cca 20 cm.
2. Uprostřed masky naznačte dva oválné otvory pro oči, vzdálené od sebe asi 7 cm.
3. Dejte dítěti pastelky nebo voskovky k ozdobení masky. Holčičky rády uplatní i různé barvičky se třpytkami.
4. Masku vystřihněte a nezapomeňte na otvory pro oči.
5. V jejich úrovni proděrujte okraj masky, provlékněte kloboukovou gumu a na každé straně ji zauzlujte. Maska je hotová!
 
Uniškraboška s rozměry a škrabošky s motivy (prasátko, princezna):

 

Vánoční mini-stromeček

Nemá vaše dítko zrovna skromná přání a chtělo by do pokojíčku vlastní vánoční stromeček? Zkuste můj dnešní jednoduchý tip z papíru a uvidíte, že se nakonec spokojí s málem.

Potřebujete:  
bílou nebo zelenou čtvrtku
nůžky
tempery
různorodý materiál na ozdobení stromečku (např. vata, drobné tvary z barevného papíru nebo  zbytků látek, alobal, třpytky)
lepidlo na papír
sešívačka

Postup:  
1. Položte si A4 „na výšku“ a oddělte spodní třetinu papíru vodorovnou čarou – to je budoucí stojánek a zároveň kmen stromku.
2. Horní dvě třetiny papíru využijte co nejlépe pro nákres větvoví jehličnatého stromu.
3. Nabídněte dítěti zelené a hnědé odstíny temperových barev, aby mohlo stromeček pěkně vybarvit.
4. Zatímco bude malba schnout na topení, připravte si drobný materiál na ozdobení stromečku. Hodí se vám libovolné drobné textilní motivy, kuličky z alobalu, chomáčky vaty, barevný papír apod.
5. Nechte dítě stromek vystřihnout, nebo mu s ohledem na jeho věk pomozte.
6. Nalepte na stromeček ozdoby a proměňte jej tak ve vánoční.
7. Lepidlem nebo raději sešívačkou spojte okraje kmenu, abyste si stromeček mohli postavit na okno nebo stůl. 

 

První díl seriálu, ve kterém se dozvíte, jak z dítka udělat námořníka, a také jeden vánoční tip na kapříka, najdete ZDE. Druhý díl (prstové barvy a anděl) najdete TADY. Třetí díl s vánočními motivy hledejte ZDE.