Teď promlouvá moje vlastní zkušenost, ale možná jste si už také všimli: Na pouti prostě nemůžete koupit všechny suvenýry, které vaše děti lákají. Naproti tomu si ale většinu z nich můžete s minimálními náklady celkem snadno vyrobit doma a navíc podle svého vkusu.

A nedejte se mýlit, větrník puntíkovaný, vlastnoručně sestrojený, dokáže udělat stejně radosti jako větrník v barvě cukrové vaty, osázený dokonale nalíčenými a třpytícími se barbieobličejíčky.

Potřebujete:

 • 1 x papír A4 polokarton bílý nebo barevný (vhodné jsou i jiné materiály, např. tenké, pevné folie, pak musíme ale zvolit jiný vhodný způsob dekorace)
 • obyčejnou tužku s gumou
 • 1 x připínáček (nejlépe kancelářský, s plastovou hlavičkou)
 • nůžky
 • tempery a kousek houbičky na mytí nádobí
 • voskovky

Postup:

 1. Notoricky známým způsobem vytvoříme z polokartonu A4 čtverec. Odstřižený zbytek papíru nevyhazujeme a použijeme pro vytvoření jednoduché šablony. Chceme-li zůstat u podzimní nálady, načrtneme na odstřižek základní tvar pro malé jablko a vystřihneme jej opatrně ostrými nůžkami. Na další odstřižek načrtneme základní tvar pro hrušku a postupujeme stejně. Nyní máme připravené dvě šablony pro dekoraci větrníku.
 2. Vezmeme kousek houbičky na mytí nádobí (nebo kousek silnějšího hadříku) a namočíme jej do červené temperové barvy. Tupujeme přes šablonu tvary jablíček po celé ploše papírového čtverce.
 3. Když barva zaschne, děti dokreslí každému jablíčku voskovkami stopku a „bubáka".
 4. Mají-li děti náladu tvořit dál, můžeme papír otočit a z druhé strany stejným způsobem pomocí druhé šablony a žluté barvy vytvořit dekor s hruškami.
 5. Najdeme si střed čtverce, na něj přiložíme a obkreslíme pětikorunu. Z pravého a levého rohu větrníku načrtneme tužkou čáru, která jej úhlopříčně spojuje s protějším rohem.
 6. Větrník nastřihneme podle čar, střed vymezený obrysem pětikoruny zůstává spojitý.
 7. Vždy jeden cíp z každého rohu přiložíme postupně na střed, všechny čtyři vrstvy připevníme připínáčkem ke gumě tužky.
 8. Zkuste do větrníku ze strany fouknout, a pokud se točí, dílo se podařilo.

vetrnik

Můžete vyzkoušet také...

Malba voskovkou a vodovkami
Dalekohled a kapřík
Prstové barvy a anděl
Zvířátka a závěs s vločkami
Škraboška a stromek
Potěšte Ježíška
Oblečte skřítka
Bílá k zimě patří
Mašinka, která opravdu jezdí
Všechny barvy duhy
Kouzelný amulet
Oběd jako malovaný
Strom v květu
Vytlačované luční motivy
Stínítko proti sluníčku
Jahodová dekorace
Váza
Indiánská čelenka

Reklama