am.jpg
Foto: Shutterstock

Amsterdam je městem tulipánů, světoznámých kanálů, mostů a všudypřítomných kol. Na každém rohu najdete coffeshopy a určitě při návštěvě nemůžete minout čtvrť červených luceren, která dala městu nezapomenutelnou pověst. Je hlavním městem Holandska a jedná se o relativně malé město.
To, co mě sem lákalo, byla jedinečná atmosféra tohoto místa a nezklamala jsem se, Amsterdam je neobyčejné město, které vás pohltí svým životem.

Ráda vám napíšu několik míst, které stojí za to vidět a být v jejich blízkosti.

Hlavní nádraží

Pokud pojedete jakýmkoliv MHD do centra, pak je jistotou vystoupit u neorenezační budovy hlavního nádraží. V podstatě jsme již v centru starého města a odtud je vše, co chcete vidět, v pěší vzdálenosti. Jakmile se zamotáte v úzkých uličkách lemovanými kanály, bude vám jedno, že se možná cítíte jako v labyrintu, protože za každým novým rohem je něco, co vás zaujme a uchvátí. Jen tam bezcílně brouzdat těmito místy bylo pro mě naplňující, bylo stále co objevovat. A když nás s Lindou bolely nohy, sedly jsme si na zahrádku jedné z kaváren pro odpočinek a načerpání nové energie.

628b7fdc90a24obrazek.png
Foto: Klára Křížová

Náměstí Dam

Pokud půjdete na náměstí Dam, je to jako byste šli v Praze na Staroměstské náměstí. Jedná se o jedno z ústředních náměstí, které je rozlehlé a krásné. Stojí zde majestátní Královský palác a Nový kostel, válečný památník v podobě velkého obelisku a muzeum voskových figurín Madame Tussaud´s. Zajímavostí je, že právě na tomto náměstí byla ve 13. století přehrazena řeka Amstel a město přejmenovali na Amsterdam. Na náměstí Dam se dostanete tramvají nebo pěšky po široké ulici Damrak. Je lemovaná obchody a restauracemi, pokud jste milovníky nákupů, najdete tady i oblíbený obchoďák Primark.

628b800876171obrazek.png
Foto: Klára Křížová

Plovoucí květinový trh

V blízkosti náměstí Dam najdete plovoucí květinový trh. Jedná se o pás stánků, které jsou umístěny přímo na vodě kanálu Singel a mají tak připomínat dobu, kdy se zboží na amsterdamské trhy přiváželo na lodích po místních kanálech, kterým se zde říká „grachty“. Trh existuje již od roku 1862 a těší se velké oblibě. Pokud vás zajímají květiny a zahrada, pak tady budete ztraceni. Nabídka všech možných cibulí a rostlin je obrovská a nebudete vědět, co dřív koupit. Takové pocity jsem měla já a odnesla jsem si několik druhů tulipánových cibulí, okrasné česneky, krokusy… prostě to musíte zažít, a to i v případě, že vám kytky nic moc neříkají. Kromě sazenic stánkaři nabízejí zákazníkům i čerstvé řezané kytky, což bylo v období kvetoucích tulipánů naprosto okouzlující. Panuje tady specifická atmosféra, kromě květin si můžete koupit i suvenýry.

628b83ae501abobrazek.png
Foto: Shutterstock. Klára Křížová

Čtvrť červených luceren

Podle našeho průvodce z cestovní kanceláře Rady na cestu už tato čtvrť bohužel není co bývala, ale stále nabízí návštěvníkům to, proč sem přišli. Tak zvědavě nakukujeme do červených výkladních skříní, kde nabízejí spoře oblečené ženy své sexuální služby. Některé jsou velmi krásné a mají skvělou postavu, jiné už tolik ne. Bohužel některé z výkladních skříní jsou zatažené s nápisy s nabídkou pronájmu. Tato čtvrť v podobě křivolakých uliček je čtvrtí zábavy a večírků. Všude potkáte obchody s oblečením, s erotickými pomůckami, dokonce obchody, které se specializují pouze na kondomy. Protože sem přijde hodně lidí, je jasné, že tato čtvrť je plná coffeshopů, restaurací, barů a kaváren, které mají otevřeno až do rána. Většinou mají bary stolky i na ulici, na břehu kanálů, takže večer, když se tady setmí, celá čtvrť vypadá jako jeden velký mejdan.

Amsterdamské grachty

Tváří Amsterdamu jsou vodní kanály, tedy grachty. Město má jedinečnou soustavu těchto vodních kanálů, pokud se na ně díváte na mapě, dá se v jejich soustavě celkem jednoduše orientovat. Celková délka dosahuje více než 100 km a přetíná je kolem 1 500 mostů a mostíků. Historický prstenec kanálů ze 17. století je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO a tvoří je čtyři grachty: Singel, Císařský kanál (Keizersgracht), Panský kanál (Herengracht) a Princův kanál (Prinsengracht). Kolem kanálů stojí nádherné historické domy. Je skvělé se po těchto kanálech projet loďkou – plavbu nabízí řada místních společností. Plavba trvá kolem hodiny a vy pak máte možnost pozorovat ruch starobylého města z vodní hladiny. My jsme ji s Lindou vyzkoušely a rozhodně stojí za to.

628b7fc847fc9obrazek.png
Foto: Klára Křížová

Dům Anne Frankové

Při naší návštěvě Amsterdamu jsme se podívaly s Lindou i do této světově proslulé památky. Dům je připomínkou hrůz druhé světové války a židovských tragédií. Dnes se jedná o muzeum, současná expozice je umístěna v zadním traktu domu v němž se v malém prostoru mezi lety 1942-1944 ukrývaly dvě židovské rodiny. Mladá Židovka Anne Frank si během této doby vedla podrobný deník, který je dnes důkazem evropského holocaustu. Bohužel z celé rodiny Anne se zachránil jen její otec. Deník vyšel jako kniha v mnoha jazycích, tuto knihu si můžete koupit přímo v muzeu.

Trh Albert Cuyp Market

Pokud milujete trhy, pak musíte navštívit Albert Cuyp Market. Jedná se o největší trh ve městě a návštěva opravdu stojí za to. Mnoho stánků nabízí své zboží po obou stranách ulice v délce jeden kilometr. Tak si dovedete představit, kolik je tady toho k mání. Stánky s jídlem nemají chybu, určitě ochutnejte místní palačinky nebo vafle, na to jsou v Holandsku naprostí specialisté. Také se můžete inspirovat módními kousky, různými doplňky, šperky, ale i zajímavostmi jako je stánek s oblíbeným makramé nebo s originálními lampami. Najdete tady cokoli. Vše je velmi nápadité a originální. Žádné globální tržnicové zboží.

628b7f720728bobrazek.png
Foto: Klára Křížová

Nákupy v Amsterdamu

My jsme s Lindou kromě památek a historických míst chtěly poznat i možnost nákupů módních hadříků a bot. Co vám ze své zkušenosti můžeme doporučit jsou ulice kolem náměstí Dam. Místní i světoznámé značky tady mají své krámky a butiky, rozhodně se nebudete nudit. Co nás obě nadchlo byla nabídka bot, která se nám moc líbila. Je to zase trochu jiný styl, nabídka je jiná, než co známe z domova. I když jsou leckdy trochu dražší než u nás, jistě nám dáte za pravdu, že za krásné boty si žena ráda připlatí. Takže za nás – pokud milujete shopping a chcete originální kousky, jet na nákupy do Amsterdamu se rozhodně vyplatí.

Rádi vám doporučíme cestovní kancelář Rady na cestu, která pořádá velmi mnoho zajímavých zájezdů. Chcete poznat svět, místa, kam si přejete jet, ale ještě jste to nerealizovali? Pak pro vás naše cesta může být inspirací. Náš průvodce byl velmi milý a jeho výklad velmi zajímavý. Pokud nás nějaká část programu nezajímala, šly jsme si po svém plánu. Průvodce se vždy zajímal, co jsme objevily a zda jsme dobře dojely do hotelu. Jeho péče nám přišla velmi pozorná. Rádi vám tedy cestu do Amsterdamu doporučíme. Myslíme, že je tu krásně v zimě, i v létě.
 
628b7f129b971obrazek.png

Reklama