Zdroj fotografie: Shutterstock

Dbejte na bezpečné heslo
Není vhodné dávat podvodníkům šanci, při obchodování na internetu je to podobné jako s počítačovými hesly. V každém internetovém obchodě byste proto měly mít jiné přihlašovací heslo. Ideální je nejméně osmiznakové s písmeny, symboly a číslicemi.

Pozor na nebezpečně nízké ceny
Nízká cena hraje při rozhodování co si koupit důležitou roli. Nicméně vše je třeba brát se zdravým rozumem. Pokud je cena až podezřele výhodná, může to být znamení, že to prodejce nemyslí poctivě. „Například když nakupujeme pomocí smartphonu, jsme často na cestách, ve vlaku nebo v autobuse a nevěnujeme tolik pozornosti detailům, jak bychom měli. Vidíme nízkou cenu a atraktivní promo, ale nevšimneme si podezřelých známek nedůvěryhodného obchodu nebo podezřelého platebního procesu. Klikneme na „Koupit“, zadáme podrobnosti o kreditní kartě a pokračujeme dál. Často si uvědomujeme, že jsme byli okradeni až mnohem později,“ říká Giela Abdelwahab ze společnosti PayPal.

Hrozba falešných e-mailů
„Phishing“ je formou padělání na internetu, která má ukrást vaše data kvůli finančnímu zisku. Funguje pomocí předstíraných e-mailů, díky nimž můžete zveřejnit citlivé osobní údaje, jako jsou čísla kreditních a debetních karet, hesla účtu nebo podrobnosti o bankovním účtu. Jeden z nejčastějších phishingových podvodů zahrnuje odesílání podvodného e-mailu, který se zdá být důvěryhodnou společností nebo značkou. „Takový e-mail vás přesměruje na falešnou verzi známého webu a zaznamenává veškeré informace, které zadáte, jako je vaše heslo, finanční údaje a další,“ říká Giela Abdelwahab.

Možnost vrácení zboží
V právním státě je spotřebitel králem. Bez udání důvodu můžete zboží do dvou týdnů od doručení vrátit. A nezapomeňte na záruční dobu, která platí dva roky, není-li uvedeno jinak.

Clo ze zemí mimo EU
Měly byste si zkontrolovat, jestli zboží se shoduje s tím, které jste viděly na fotografii. Dále by vás měly zajímat náklady na přepravy. Pokud patříte k těm, kteří si objednávají zboží mimo Evropskou unii, tedy nejčastěji z USA nebo Číny, měly byste počítat s vyšší platbou v podobě cla nebo daně, kterou musíte zaplatit celnímu úřadu.

Plaťte z jednoho účtu
Platit za internetové nákupy je nejlepší kvůli bezpečnosti z jednoho účtu. Příkladem může být on-line platební systém PayPal, který nepožaduje posílání údajů o platební kartě obchodníkům. Od loňského roku navíc PayPal umí česky.  „Obezřetnost je důležitá zejména před Vánocemi – když nakupujeme ve spěchu, aby nám neunikla nejvýhodnější nabídka. Proto je tak důležité používat platební metodu, která nám v případě jakýchkoli potíží zaručuje pomoc,“ zdůrazňuje Giela Abdelwahab.

Reklama