„Tak si představ, že další člověk, co přijel, dovezl naší Janičce jako dárek letní oblečení! Je snad léto? Dneska bylo mínus šest! Mínus šest! A za další tři dny má zase pršet! Kdy si ty šatičky jako má vzít? Přemýšlí ti lidi vůbec, když chtějí něco přivézt?“ sypala na mě nedávno kamarádka do telefonu. Kdyby to byla pevná linka, myslím, že by se ten telefon sám vytrhnul ze zdi, na šňůře oběsil sluchátko a už nikdy by žádný hovor přijmout nechtěl.

Ale! Zpět ke kamarádce! Já jsem ji chápala! Je fajn, když vám lidi přinesou věci na miminko. Uvítáte to! Dítě rychle roste, pořád mu kupujete další a další věci. Nejsem žádná nevděčná matka! Je OPRAVDU fajn, když někdo přinese dárek, ALE: Často to bývá neúměrné ročnímu období. Já se po vás bezdětných ale nebudu vozit. Ale vypsala jsem vám pár tipů. Abyste v tom vy, co nemáte děti a chcete někomu udělat radost, měli jasno. V tomhle chybujete!

1.) Oblečení, které se nehodí do ročního období

  • zmiňovala jsem výše. Chápu, že se v tom neorientujete! Přemýšlejte nad ročním obdobím, ve kterém se dítě narodí! A pokud se vám líbí třeba ty roztomilé šatičky a je právě zima, spočítejte si, kolik měsíců bude dítěti, až bude teplo a kupte je ve větší velikosti.

2.) Špatné velikosti

  • nesoudím vás! Když jsem byla těhotná, taky jsem vůbec nechápala velikosti a co vlastně na miminko kupovat. TAKŽE: Pro novorozence berte velikost 50 nebo 56! (těmi se z 95 % trefíte) A pokud chcete koupit něco do dalších měsíců – třeba až budou miminku tři měsíce, ptejte se ideálně prodavačky nebo rovnou rodičů dítěte a hlavně!!! Znovu si položte otázku: „Až mu budou tři měsíce, jaké bude roční období?“

3.) Nevhodné oblečky

  • u malých miminek bych nekupovala trika. Prostě vezměte bodýčka, aby se jim to zaplo mezi nožkama. Trika jsou vopruz, co se pořád vyhrnuje!

miminko

Foto: Shutterstock

4.) Návštěvy

  • tak tohle je na delší povídání. Až půjdete domů ke kamarádce, kterou nedávno pustili z porodnice, berte v úvahu, že s ní dost cvičí hormony! Pokud opravdu považujete za nutné navštívit ji dřív než po šestinedělí, tak: Nekomentujte její váhu, neumyté vlasy, pobledlé tváře, nenalakované nehty nebo stále ještě velké břicho! Řeči typu: „Ty jsi znovu těhotná?“ nebo „Ještě jedno dítě ti tam nechali?“ jsou na přes hubu. Nemějte k dítěti žádné poznámky, co by mohly vyznít negativně a nevymýšlejte žádné blbosti, co by vám měla kámoška připravit. Prostě si dejte kafe nebo vodu a nenuťte tu chudinku kvůli vám běžet pro koláč. Uvědomte si, že: Kojí každé tři hodiny a z těch tří hodin to kojení zabere cca 35-50minut!! Pak přebaluje dítě, uklidňuje dítě a snaží se zvládnout něco v domácnosti, aby se nebrodila nepořádkem. Hlavně u ní neotravujte celý den! A nezvoňte na zvonek stopadesátkrát!!

5.) A kdy zaděláte na druhý?

  • jako vážně? Vážně se ptáte chvíli po porodu? Na tuto otázku má alergii jiná moje kamarádka a rozhodně není sama!

6.) Neupozorňujte na špatně nanesený make-up

  • tak o tento bod mě poprosila další kamarádka, která jej rozhořčeně odůvodnila: „No, třeba ho někdy nemám perfektní! No a co??!! Jako jsem ráda, že si někdy dám vůbec nějaký a nemám čas se piplat s dokonalými konturami, abych to rozetřela do ztracena!!!“ (musím říct, že mě to docela pobavilo) 

7.) Nedávejte rady, na které se vás nikdo neptal!

  • Stále nevěříme tomu, že je fakt udělujete, když vlastní děti nemáte!?! Prostě to nedělejte!

8.) Než budete sahat na miminko, umyjte si ruce!

  • nechceme vypadat jako hysterické matky, ale sorry – vy si pamatujete, na co všechno jste sahali a chcete s nimi omakávat toho malého drobečka? Nenuťte nás vás o to prosit a už vůbec se na nás nekoukejte jako na magory. Vždyť před tím než vezmete do ruky hambáče, si taky myjete ruce, ne? 

9.) Ideální dárky

  • ideální dárky jsou takové, o které si novopečená maminka sama řekne. Takže před návštěvou zavolejte (spíš ale radši napište SMSku) a zkuste se zeptat. Nic nezkazíte plínama, takže se můžete zeptat přímo na ně. Důležité je vědět, kolik váží dítě, abyste trefili správnou velikost.

Když jsem řekla kámoškám matkám, že budu psát na toto téma, jedna z nich mi napsala: „Hlavně jim řekni, ať nevypráví o tom, jak se kde ožrali!! Ke mně chodilo takových expertů mraky! A nikomu, NIKOMU, nedošlo, že jsem nemohla pít devět měsíců a v šestinedělí jsem k tomu nepití ještě musela nahodit striktní jídelníček kvůli kojení!“ No… a díky tomu jsem si vzpomněla na bod číslo deset.

10.) Zlatý hřeb, který mě pobavil asi před týdnem: 

  • „Hele, kam jdete na Silvestra, že bychom se přidali?? …ehm… Jako vážně? Co myslíš? Jo vlastně! Vy budete asi doma s Emilkou, ŽE? Ano, logicky budeme!!!  (ale zcela upřímně – nikdy jsme Silvestra moc neslavili)

Milí bezdětní, doufám, že jsem vám alespoň zlehka pomohla se v tom zorientovat! I když máte možná teď pocit, že si o vás my rodiče myslíme, že jste úplní blbci (fakt ne :D), věřte, že ať už se tyto rady zdají sebebanálnější, pomůžou vám ani nebudete vědět jak!

Matky v nesnázích

Matky v nesnázích 2Jsme dvě kamarádky, které otěhotněly téměř ve stejnou dobu. Všechny radosti prožíváme spolu. Rozhodně jsme neobjevily Ameriku a netvrdíme, že víme všechno! Nejsme expertky na mateřství ani těhotenství. Někdy jsme bezradné stejně jako většina prvorodiček. Takže? Testujeme na sobě! Vyzkoušíme, posoudíme, podělíme se a moc rády uslyšíme nejen i vaše tipy, ale třeba i váš příběh!
Pokud jste na to samy/sami (to, kdyby nás chtěli omrknout i pánové) nebo se chcete jen odreagovat, zastavte se k nám!

Foto: Petr Adámek, Shutterstock

Čtěte také:

Reklama