Stává se, že například po desetihodinovém letu se necítíme a nevypadáme tak, jak bychom si po příletu do naší vysněné destinace přáli. Co dělat proto, aby byl pro nás i ten nejdelší let příjemnější a cítili se lépe, nám poradila Marika Vystydová, letuška se sedmnáctiletou praxí u letecké společnosti British Airways, která obletěla doslova celý svět a to hned několikrát.

marika

  • Cestujem bez make-upu

Obecně se doporučuje cestovat odlíčená nebo jen s lehkým make-upem. Nic totiž neprospěje pleti během letu více, než když je pokožka čistá a díky použití hydratačního krému vláčná. „Pro zajištění dostatečné hydratace aplikujte hydratační krém na tvář co tři hodiny. Zvláštní pozornost věnujte zejména jemné kůžičce pod očima, která bývá během letu nejvíce namáhaná – použijte oční krém nebo speciální sérum, které unavenou citlivou pokožku nejlépe regeneruje,“ říká Marika Vystydová.

Pokud se ale přece jenom rozhodnete letět nalíčená, dbejte na kvalitní make-up. Ten má totiž delší trvanlivost, vhodnější složení a je odolnější vůči vnějším podmínkám. I když si během letu zdřímnete, nedojde k rozmazání. Rozhodně věnujte pozornost podkladovému krému – aby byla vaše pokožka svěží i po několikahodinovém letu, je nutné pleť řádně hydratovat a chránit před suchým prostředím. V současné době jsou na trhu k dostání kosmetické produkty určené přímo pro cestování letadlem. Jsou zpravidla velmi kvalitní a běžně k dostání.

  • Rty dostávají zabrat

Nejvíc ze všeho zřejmě trpí rty, už jen proto, že během letu často pijeme a mimoděk si je olizujeme. V kombinaci se suchým a stále proudícím vzduchem mají pak vlhké rty tendenci vysychat a praskat. „Svůj balzám na rty aplikujte okamžitě poté, co se dostanete do letadla. Mějte ho vždy po ruce tak, abyste ho v případě potřeby mohla kdykoliv během letu použít,“ říká Marika.

letecky

  • Suché ruce

Známe to všichni – nepříjemný pocit suchých rukou ubírá na celkovém pocitu pohodlí. V důsledku nízkého tlaku a suchého vzduchu netrpí jen pokožka, ale také nehty a nehtová lůžka – mají tendenci se lámat a tvoří se záděry. Naneste na vaše ruce hydratační krém, který ochrání zároveň i vaše nehty. Nejen, že předejdete nepříjemnému pocitu stažené kůže, ale ruce vám budou příjemně vonět.

  • Co na vlasy?

Pokud máte obavy z toho, že se vám během letu zamastí vlasy, což se často stává, suchý šampón je vaším spolehlivým zachráncem. Můžete si jej pořídit i v cestovní velikosti a použít před přistáním. Vaše vlasy tak budou vypadat jako právě umyté a rozhodně na nich nikdo nepozná stopy po několika hodinovém letu.

  • Oteklé nohy

Pokud se chystáte v letadle chvíli prospat, což se při dlouhém letu doporučuje, zkuste si před ulehnutím sundat boty a promazat si nohy. Nejen, že jim ulevíte a chodidla nebudou mít tendenci tak rychle otékat, ale zároveň i zjemníte jejich pokožku. Pokud si pak nasadíte stahovací ponožky, věřte, že se vaše nohy budou mít skoro jako po pedikúře.

  • Suché oči

„Nejen těm, co nosí kontaktní čočky, doporučujeme pravidelně zvlhčovat oči očními kapkami. Snadno tak předejdete nepříjemnému škrábání, zčervenání očí a zvýšené únavě,“ říká Marika Vystydová. I oči totiž během dlouhého letu bojují s nepříjemným suchým vzduchem, který se někdy přirovnává ke vzduchu na Sahaře. Už jen tento fakt přispívá k silné únavě, kterou při dlouhém letu pociťujeme. Pokud jde o již zmíněné kontaktní čočky, uděláme nejlépe, pokud je z očí sundáme a použijeme brýle.

  • Pít! Pít! Pít!

„Pro celkovou pohodu je dobré, abyste během letu vypily co největší množství vody. Zajistíte tak vašemu organismu dostatečný přísun tekutin a zamezíte dehydrataci. Nedoporučuje se káva a ani alkoholické nápoje. Velmi zatěžují organismus a přispívají k ještě větší dehydrataci. Pokud neodoláte a kávu si přeci jenom dáte, například k výbornému dezertu, vypijte o to víc čisté a neperlivé vody,“ říká Marika.

Foto: British Airways, Shutterstock

Reklama