Venku mrzne, až praští. Cestou z práce si stáhnete slušivou čepici více do čela a spěcháte do svého vyhřátého bytu. A vaše vlasy trpí. Mrazy a chlad vlasy poškozují, stejně tak jim neprospívá ani sálající topení a prudké střídání vnitřních a venkovních teplot. Kštici nesvědčí ani čepice, šály a svetry, které vlasy elektrizují. Zimní měsíce pro ně představují velkou zátěž, a je proto důležité umět se o svou kštici dobře postarat. Poradíme vám, jak na to.

Mrazem nebo naopak teplem vysušené vlasy se snadno lámou a třepí, ztrácí lesk, jsou mdlé a účes špatně drží. Zimní klima činí potíže i pokožce hlavy, jejíž vysušení způsobuje tvorbu lupů. Ústřední topení má také na svědomí vznik statické elektřiny, díky které vlasy nepříjemně elektrizují.

Můžete tomu však zabránit. Použijte zvlhčovače vzduchu nebo jednoduše dejte k topení misku s vodou. Stejně tak pomůže mokrý hadr, který na topení položíte. Odpařující se voda vzduch zvlhčí. Můžete také do bytu přinést více květin, které jsou prospěšné také tím, že produkují kyslík.

Tělo se v zimě potýká s nedostatkem vitaminů. I vitamíny však mají výrazný vliv na kvalitu vlasů, proto byste měla dbát na jejich dostatečný příjem ve stravě nebo alespoň formou potravinových doplňků. Pro vlasy a pokožku hlavy jsou důležité především vitamíny řady B, beta-karoten, vitamíny A, C, E, zinek a měď," říká kadeřnice Hana Lišková.

Pro zdravý vzhled vlasů je nejdůležitější, aby byly čisté a zdravé. Za celý den se na našem těle zachytí množství nečistot a prachu, a jsou to právě vaše vlasy, které na konci dne budou znečištěny nejvíce. Řešení tohoto problému je jednoduché – vlasy umýt. Ale jak? Důležitou roli v péči o vlasy během zimy hraje jejich pravidelná regenerace. Tu vám zaručí kvalitní přípravky. Při mytí použijte nejprve šampon, který vymývá nečistoty, prach a přebytečný maz. Po šamponu naneste na vlasy kondicionér nebo vlasový balzám. Právě ten vlasy regeneruje, posiluje a chrání, a proto by se měl použít při každém mytí. Občas můžete vlasům dopřát i pečující či regenerační masku pro hloubkovou péči.

Vlasy myjte dle potřeby. Není to nic výjimečného, pokud vaše vlasy potřebují umýt každý den. Pak ale zvolte vlasovou kosmetiku, která je určena pro každodenní mytí. Vyvarujte se šamponům typu 2 v 1. Ty vlasům příliš neprospívají a zbytečně je vysoušejí. Šampon a kondicionér vybírejte raději zvlášť," radí odbornice.

Chcete víc lesku? Pomohou vám bylinky. Po mytí vlasy neoplachujte obyčejnou vodou, ale bylinnými nálevy. Kýžený efekt se dostaví do jednoho měsíce. Bylinná voda pomáhá odstraňovat zbytky šamponu, obnovuje PH na temeni hlavy, klidní podráždění od teplé vody či chemie obsažené ve vlasové kosmetice a dodává vlasům lesk.

Světlovlásky během bylinné kúry nejčastěji používají heřmánek. Tmavovláskám se zase doporučuje odvar z kopřivy. Příprava bylinného nálevu je snadná: 100–200 g byliny zalijte dvěma litry vařící vody a nechte dvacet minut louhovat. Nálev pak sceďte před látku a po vychladnutí můžete hned použít.

Než vyrazíte zase ven do mrazu, naneste na vlasy trochu gelu nebo tužidla. Nejenže vám tyto tužící prostředky pomohou udržet účes na delší dobu, vaším vlasů také poskytnou ochranu před vysoušením. Lak na vlasy je naopak v zimě nevhodný. Pokud se dostanete do vlhkého prostředí, do deště nebo sněhu, vlasy se vám slepí a půjdou hůře rozčesávat.

Jak pečujete o své vlasy vy?

Reklama