Pokud se někdy vydáte na poznávací cestu do Říma a druhý den zjistíte, že vám ty věčné fronty u památek a davy lidí lezou pěkně na nervy, utečte tam, kam se ve své době uchylovala tehdejší římská smetánka. Do Tivoli, kde se nacházela proslulá Hadriánova vila.

Dnes naposledy se zastavíme u mé nedávné „římské“ cesty a prozradím vám dva výletní tipy na objekty, které se sice nacházejí mimo Řím, ale poskytnou vám dokonalý zážitek a pohled do minulosti.

Jak jsem již psala v článku Účastníci zájezdu: Jak si vychutnat hromadný poznávací výlet a neotrávit ho sobě ani ostatním, je třeba smířit se s tím, že za jeden den poznávacího zájezdu OCHUTNÁTE místa, na kterých by se dalo HODOVAT i celý týden.

  • Pozitivní ovšem může být, že vás taková organizovaná cesta může nakopnout k onomu pověstnému tvrzení „já se tam vrátím“ a podniknutí výletu na vlastní pěst.

Ano, věčné město je nádherné a chtěla bych si ho ještě někdy v klidu projít a zažít noční život, o který jsme vzhledem k přesunu do hotelu mimo Řím přišli, ale nejvíce mě asi láká návrat do památek, které se nacházely za hranicí města a byly prosty šílených davů lidí.

Vila d´Este

Zatímco v centru Říma se stály ten stejný den pětihodinové fronty na památky, my si užívali tohoto poklidu…a nádhery, i když bez sluníčka (ale to neměli nikde v okolí).  

Navíc jste tu skutečně vnímaly - asi díky tomu klidu - ten tajemný kus dávné historie, jenž jako by chvílemi vystupoval ze všech těch „zbytků přepychu“, zvedal varovný prst a šeptal „nejste jediná vyspělá civilizace, která tu kdy byla“.

  • Mým nejoblíbenějším suvenýrem z Říma a okolí jsou knížky, které řadu římských památek představují v podobě TEHDY a DNES. Listování je to občas velmi depresivní, ale takový je holt život. A každá civilizace jednou končí.... Ale tohle filozofování si nechme raději na jindy a pojďme se podívat dál...

Hadriánova vila

Pozůstatky císařské rezidence se nacházejí v rozsáhlém areálu (přeš sto hektarů) přibližně 30 km od Říma, nedaleko města Tivoli, oblíbeného letoviska Římanů.

Hadriánova vila

Model: Hadriánova vila v době své největší slávy

Hadriánova vila (Villa Adriana) je na Seznamu světového dědictví UNESCO, a to skutečně zaslouženě. Pojďme se společně vydat na malou procházku a zkusit si přiblížit tu krásu a luxus, který stavby inspirované starým Řeckem a Egyptě ve své době představovaly.

Hadriánova vila

V areálu, který vám vezme dech, se nacházejí stovky soch, fontány, vodotrysky, dokonce i „dlaždičky“ v tehdejších koupelnách a bývalé nemocnici - stále barevné a skutečné, jako kdyby po nich ještě včera chodil sám císař...

Hadriánova vila

Je libo dlaždice v koupelně takové...

Hadriánova vila

... nebo ty, co měli v nemocnici?

Toto tzv. ideální město bylo postaveno císařem Hadriánem a zachovalo se díky pokryvu půdou opravdu neuvěřitelně.

Ale popojeďme dál...


Vila d´Este

A když už v Tivoli budete, neopomeňte navštívit vilu d´Este se zahradami a řadou nejrůznějších fontán, vodotrysků, nádrží a teras. Komplex se nachází kousek od náměstí, takže není problém dohledat.

Obojí se dá stihnout za jeden den. Na oběd si zajděte do pizzerie naproti vile d´Este. Je zde stále plno, ale personál to kupodivu zvládá s úsměvem. Pro mě bylo velmi překvapivé, že se do „lokálu“ prochází přes kuchyň, kde můžete zahlédnout prostředí, z kterého za chvíli vzejde vaše jídlo.

Vila d´Este

Vila d´Este patří rovněž mezi památky UNESCO a je údajně ukázkou nejčistší renesanční kultury. Nám sice nepřálo počasí, ale i tak jsme byli okouzleni zahradami, které se řadí mezi nejkrásnější v Evropě. Interiéry vily jsou vyzdobeny mistrovskými díly (viz obr níže)

Vila d´Este

My jsme cestovali naším autobusem. Pokud se do Řím vydáte na vlastní pěst, tak do Tivoli se dostanete příměstskou autobusovou linkou, která jeden od stanice metra. Doporučuj si vše ověřit na místě, protože Italové prý milují změny. Nezapomeňte si koupit zpáteční vstupenku, abyste pak marně nehledali nějakou možnost přímo v Tivoli.

Vila d´Este

Přeji vám pěkné dny a ať poznávání historie obohatí váš život.

Budu ráda, když mi do komentářů napíšete, která památka na vás nejvíce zapůsobila. A nemusí jít vůbec o zahraniční záležitosti. V naší malé zemi je tolik úžasných věcí , na které jezdí cizinci z celého světa. A my je dost neprávem přehlížíme, nemyslíte?

Přečtěte si také:

Reklama