O prázdninách většina z nás vyrazí mimo jiné za poznáváním historických památek. Pokud máte menší děti, je dobré si uvědomit, že rozsáhlé výklady průvodců a opatrovávané interiéry hradů a zámku, v kterých se návštěvníci musí obvykle velmi opatrně pohybovat, děti nudí. Vezměte je raději na lehce dobrodružný výlet na nějakou zajímavou zříceninu.

V naší krásné zemi se vedle zachovaných a dlouhodobě opravovaných památek vyskytuje bezpočet úchvatných zřícenin, kde je možné doslova hledat ztracený čas. A to není vše. Většinou je potřeba ujít nějakou cestu hezkou krajinou, neboť parkoviště se obvykle u podobných objektů nestaví. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou. Dopřejete svému tělu trochu zdravého pohybu a ještě uděláte radost dětem, které se budou moci do sytosti vyřádit a popustit uzdu své fantazii…

Týřov

Zřícenina významného hradu ze 13. století se nachází CHKO Křivoklátsko u soutoku Úpořského potoka a malebné Berounky.

Týřov, foto: www.vyletiky.cz

Týřov, foto: www.vyletiky.cz

  • Jak se tam dostat? K hradu vede cca 2 km dlouhá cesta z obce Skryje, která skýtá krásné pohledy na řeku Berounku, a už sama o sobě stojí za to, stejně jako návštěva celého zdejšího kraje.

Roupov

Částečně dochovaný hrad ze 13. století ve stejnojmenné obci nedaleko Plzně.

Roupov, foto: www.vyletiky.cz

Roupov, foto: www.vyletiky.cz

Roupov, foto: www.vyletiky.cz

Něco navíc: Nelze si nevšimnout skutečné místní rarity. Vysoký osmiboký komín, jenž vypadá tak trochu jako zbytek nějaké kosmické rakety.

Jak se tam dostat? Vede zde turistická trasa z Lužan (vlak).

  • Upozornění: Věnujte zvýšenou pozornost bezpečnosti vašich dětí! Zříceniny poskytují sice báječných prostor k hrám, ale je nutné brát v úvahu, že se zde mohou vyskytovat riziková místa, kam mohou malé děti v zápalu hry snadno spadnout. Je dobré vždy celý objekt projít a samozřejmě dohlížet na dětské aktivity.

Hezké léto.

P. S. Stejně jako u všech památek, tak i v těchto případech,  je dobré si před cestou ověřit, zda je daný objekt přístupný a neprobíhají opravy, které vyžadují dočasné uzavření areálu.

Přečtěte si také:

Reklama