Krkonoše
Krkonoše jsou místem mnoha českých „nej". Jsou nejvyšší, nejnavštěvovanější, jediné s vysokohorským rázem u nás a mají jedinečnou a pestrou přírodu. Zaoblené siluety horských vrcholků dokazují, že pohoří je staré necelých 600 milionů let. Pro svou drsnou severskou krásu a rozmanitost přírody je chráněno jako rezervace UNESCO. V zimní sezóně nabízejí Krkonoše kvalitní podmínky pro lyžování, ale jsou také celoročním oblíbeným cílem turistiky. Pozornost věnujte Mumlavskému či Pančavskému vodopádu, Sněžným jámám, Labské přehradě nebo Úpskému rašeliništi.

image.jpg
Foto: Shutterstock

Šumava
Mezi nejoblíbenější místa Šumavy patří jedinečná ledovcová jezera, která nesmíte při vaší návštěvě vynechat. Jedním z mnoha příkladů je Černé jezero či jezero Laka, Jezerní slať s vyhlídkovou věží nebo Srní s vlčím výběhem. Spousty zajímavostí objevíte kolem Modravy, která je šumavskou dřevařskou osadou na soutoku Modravského, Filipohuťského a Roklanského potoka. Vynechat byste neměli ani Kašperské Hory s hradem Kašperk, Prachatice s krásným historickým centrem a navštívit musíte také Volary s jedinečnými alpskými domy.

63b41bb69e8d3image.jpg
Foto: Shutterstock

Krušné hory
Málokterá oblast Česka je tak romantická a tajemná jako Krušné hory. Rozmanité a vonící lesy nabádají k procházkám a výletům nejen pěšky. Pohraniční pohoří je lemováno turistickými stezkami a cyklotrasami, nespočtu turistických tras však dominuje 242 km dlouhá Krušnohorská magistrála, spojující Cheb až s dalekým Sněžníkem. Doporučujeme navštívit Klínovec, Plešivec, Boží vyhlídku, Jáchymov (mincovna, naučná stezka) nebo Božídarské rašeliniště.

63b41c1f069c0image.jpg
Foto: Shutterstock

Jizerské hory
Naše nejsevernější pohoří, jenž získalo jméno po řece Jizeře. Není to jen tak obyčejná turistická oblast. Najdete zde řadu vzácných přírodních rezervací, rašelinišť a vodních nádrží, ale také s hustou sítí stezek pro pěší a cyklisty. Prozkoumejte například Lázně Libverda, Hejnice s poutní bazilikou Navštívení Panny Marie. Za návštěvu stojí také výlet do národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny, první české přírodní památky UNESCO. Vaší pozornosti by neměla uniknout ani sklářská osada Kristiánov, Muzeum Járy Cimrmana a rozhledna Maják v Kořenově.

63b41c5433b66image.jpg
Foto: Shutterstock

Ještěd
Vydejte se na jednodenní výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod jeho vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova, která je nyní mimo provoz. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo bistro.

63b41cac9335dimage.jpg
Foto: Shutterstock

Aktuálně se ze sněhu moc neradujeme, ale vy si místa můžete zapsat pro budoucí inspiraci na výlety, až zase napadne. Tato místa jsou ale krásná i bez sněhu, takže určitě doporučujeme návštěvu i tak.

Zdroj: Milan Beutl z Anytime, ASPEN