640f0297322aeobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Hrobka Kleinů
Novogotická hrobka Kleinů je umístěna v Sobotíně v okrese Šumperk v Olomouckém kraji. Návštěvu doporučujeme spojit s sobotínským zámkem, jenž se nachází asi půl kilometru od hrobky. Hrobka je od roku 1958 kulturní památkou ČR, před tím ale byla cílem vandalů a zlodějů, kteří hrobku téměř úplně zničili, i přes zazdění vchodu. Docházelo k vykrádání hrobů a pokusům o prodej šperků. Ostatky rodiny Kleinů se nyní nacházejí v kostele sv. Vavřince.

Schwarzenberská hrobka
Schwarzenberská hrobka se nachází v jižních Čechách u Třeboně. Je považována za jednu z architektonicky nejzajímavějším a nejpozoruhodnějších památkových staveb v Jihočeském kraji. Jedná se o pohřební kapli rodu Schwarzenbergů kousek od třeboňského rybníka Svět. Hrobka byla stavěna v 18.-19. století a je v ní uloženo celkem 26 členů rodu. Stavba má tvar osmiúhelníku a má dvě patra. Je vystavěna v novogotickém stylu. Hrobka je zasazena do upraveného anglického parku. Toto místo je hojně navštěvováno cyklisty, protože se tu nachází hodně cyklistických stezek.

Riedlova hrobka
Rodinná hrobka, která byla v 19. století postavena významným sklářským podnikatelem, se nachází v Desné, v Libereckém kraji. Stavbou hrobky v novogotickém stylu byl pověřen architekt Adolf Bűrger. Členové rodiny se v hrobce nenacházejí, ale jsou umístěni v rodinné hrobce na hřbitově v Horním Polubném. Zajímavostí je, že se hrobka nachází na vyvýšeném kopci, ze kterého je vidět na sklárny.

Klingerova hrobka
Klingerovo mauzoleum, jak je rodinná hrobka někdy označována, se nachází v Novém Městě pod Smrkem, což je město na severu Čech, nacházející se v Libereckém kraji. Hrobka byla postavena ve 20. století a během druhé světové války byla natolik zničena, že se uvažovalo o jejím strhnutí. Nakonec byla uznána jako kulturní památka ČR a došlo k její rekonstrukci. Hrobka má dvě podlaží, přičemž v podzemní části stavby jsou umístěny ostatky rodiny Klingerů.

Dietrichsteinská hrobka
Abyste mohli navštívit tuto hrobku, musíte zavítat do moravského Mikulova. Na místě hrobky původně stál kostel sv. Anny a na jihozápadní straně kostela byl vystavěna pohřební kaple Dietrichsteinů. Bohužel v roce 1784 byla stavba poničena požárem, což vedlo k přestavění na hrobku rodu Dietrichsteinů v druhé polovině 19. století.

Zdroj: Kudyznudy, Instagram, Wikipedia, Mikulov

Čtěte také: