Centrum Banskej Bystrice

Banská Bystrica je krajské město ležící ve Slovenském rudohoří, které rozhodně stojí za návštěvu. Už na první pohled vás ohromí jeho krásné rozhlehlé náměstí. Jednou z jeho dominant je hodinová věž, které se také někdy říká „šikmá“, kvůli jejímu vychýlení. Můžete na ni vylézt a pokochat se výhledem na okolí.

Opomenout byste rozhodně neměli Městský hrad, takzvaný Barbakán, kde byly v minulosti uloženy nejcennější poklady města. S Banskou Bystricou je neodmyslitelně spjata těžba měděných a stříbrných rud, která probíhala v okolních horách. O té se více můžete dozvědět v opravdu povedené zážitkové expozici THURZO – FUGGER, kterou najdete právě v prostorách Barbakánu. Dalším místem, která můžete obdivovat hned vedle Městského hradu je nejstarší stavba ve městě, Kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Pokud patříte mezi milovníky muzeí, Banská Bystrica jich má hned několik. Navštívit můžete například Literární a hudební muzeum nebo expozice Středoslovenského muzea, jež se nacházejí v Matějově domě,Thurzově domě a v Tihányiovském zámečku.

banska.jpg

Foto: Marta Kratochvílová

Via ferrata

Nedaleko Banské Bystrice se nachází ráj pro milovníky přírody a také skal. Město Kremnica postupně od roku 2017 na Skalce vybudovalo rozmanitou a širokou síť lezeckých tras od těch jednodušších pro začátečníky po nejtěžší ferratovou cestou na Slovensku s obtížností F. Via ferraty na Skalce jsou jedinečnou turistickou atrakcí, kde si zdarma můžete vyzkoušet své lezecké dovednosti a pokochat se krásou místní přírody. Najdete tady také prosklenou visutou lávkou s luxusním výhledem do okolí a dvěma visutými mosty. Lezeckou výstroj si můžete donést vlastní anebo si ji za poplatek půjčit.

FotzoJet.jpg

Foto: Marta Kratochvílová

Kremnica

Město Kremnica vás uchvátí na první pohled svou atmosférou a krásným náměstím s barokovou fontánou a morovým sloupem, ale také historií i nevšední kulturou. Nad centrálním náměstím se nachází Městský hrad, který byl v roce vyhlášen národní kulturní památkou. Je chráněný dvojitým opevněním, na které se připojují jedny z nejzachovalejších městských hradeb na Slovensku. Ve středu areálu pak stojí gotický kostel sv. Kateřiny z jehož věže je nádherný výhled na celé město.

Více o Kremnici najdete v našem předchozím článku.

krebnice.jpg

Foto: Marta Kratochvílová

Hronsek

V okrese Banská Bystrica se nachází malebná obec Hronsek. Asi nejzajímavější památkou zde je dřevěný artikulární kostel z roku 1726 zapsaný do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Díky výborné akustice se tu konají například koncerty. Součástí kostela je také zvonice.

Dále v obci najdeme Soosovsko-Géczyovský barokní zámek z roku 1775, který je aktuálně v rekonstrukci. Jeho zahrada je však veřejnosti přístupná, a tak je možné si ho prohlédnout alespoň zvenčí.

Nejstarší stavbou v Hronseku je pak goticko-renesanční Vodní hrad z roku 1576, který měl kvůli tureckým nájezdům vybudované opevnění tvořené obrannou zdí se čtyřmi věžemi a vodním příkopem, přes který vedl padací most. Jeho sklepy kdysi sloužily jako vězení a později se v těchto prostorách razily mince. V současnosti je Vodní hrad v rekonstrukci. Protože je v soukromém vlastnictví, je veřejnosti aktuálně nepřístupný, ale určitě stojí za to se na něj podívat alespoň z venku.

FotoJuzuet.jpg

Foto: Marta Kratochvílová

Zdroj: Autorka článku (Press Trip do Banskej Bystrice)

Reklama