5ee897bae6a8fobrazek.png
Foto: Shutterstock/ Wikipedia


5ee89a93727d9obrazek.pngCesta Karoliny Světlé

5ee8996202fecobrazek.pngKarolinu Světlou můžete znát jako autorku Vesnického románu nebo milenku Jana Nerudy. Inspirací pro její díla byla například víska jménem Světlá pod Ještědem, a právě Podještědím vede i zeleně značená Cesta Karoliny Světlé. Okruh je dlouhý 7,5 kilometrů a lemují ho modré tabule označující místa, na kterých se odehrává děj spisovatelčiných románů a povídek. Pro milovníky geocachingu je po cestě také několik tematických „kešek“.

5ee89abeb3804obrazek.pngNaučná stezka Bohumila Hrabala
5ee89981dfd28obrazek.pngTo další cesta vás zavede do oblasti Kerska. Otevřena byla v roce 2014 a zajímavosti o Hrabalovi se dozvíte na třinácti zastaveních. Oficiálně se uvádí, že stezka měří 7 kilometrů, ale lidé, kteří ji prošli, se záhadným způsobem dostali až na 14 kilometrů. Absolvovat se cesta dá jak pěšky, tak na kole. Vyostřený spor z Hrabalovy knihy Slavnosti sněženek, jestli je lepší kančí se šípkovou nebo se zelím, můžete rozseknout hned na začátku v tamním hostinci Hájenka, kde oba tyto pokrmy nabízejí. Kromě příjemné kerské přírody se můžete osvěžit u minerálního Josefského pramene, narazíte na Hrabalovu chatu i rodinný hrob. Konec je u pivovaru Nymburk z Postřižin.

5ee89ac308140obrazek.pngStezka spisovatelů
5ee89996541a7obrazek.pngPořádnou nálož literární atmosféry můžete načerpat v Mariánských Lázních, kde byla loni v létě otevřena Stezka spisovatelů. Jednotlivá stanoviště se týkají významných literátů, kteří město v minulosti navštívili a vy si k putování můžete vytisknou i související kvíz. Jedenáct panelů vás provede po městě a prozradí zajímavosti mimo jiné o Marku Twainovi, Josefu Dobrovském nebo Jaroslavu Seifertovi.

5ee89ac777773obrazek.pngNaučná stezka Karla Jaromíra Erbena v Miletíně
5ee899a9608ddobrazek.pngU stezky, která vás seznámí s Karlem Jaromírem Erbenem, máte na výběr ze dvou okruhů. Kratší má 5 kilometrů a delší 14 kilometrů. Městečko Miletín najdete v okrese Jičín v Královehradeckém kraji. Na začátku tras stojí rodný dům K. J. Erbena. Při cestě projdete například kolem rybníků Hluboký či Nadýmák.  

5ee89adaa689cobrazek.pngCesta kocoura Mikeše z Hrusic do Říčan
5ee899c0ab5deobrazek.pngTakřka pohádková je Cesta kocoura Mikeše Ladovým krajem, která se dá zvládnout jak pěšky, tak na kole. U první varianty ale pozor, délka 20 kilometrů by vám mohla dát zabrat. Minimálně pokud s sebou budete mít děti. A nevzít je by byla škoda. Putování vám zpestří zejména krásné ilustrace na informačních tabulích. Navštívit můžete po cestě například Památník Josefa Lady.

5ee89ae069abeobrazek.pngSluneční zátoka
5ee899dbc23edobrazek.pngSe Sluneční zátokou, místem na řece Sázavě v okrese Havlíčkův Brod, poblíž Ledče nad Sázavou, je spjatý spisovatel Jaroslav Foglar. Vedl tam totiž tábor skautského oddílu Pražská Dvojka a místo se stalo předlohou pro knihu Hoši od Bobří řeky. Podél Sázavy se můžete vydat na procházku krásnou přírodou a navštívit přilehlé tábořiště Stvořidla.

5ee89ae5d67e1obrazek.pngNaučná stezka Karla Klostermanna
5ee899f916c95obrazek.pngKarel Klostermann byl český spisovatel německého původu, který má na svém kontě například román Ze světa lesních samot nebo V ráji šumavském. A i když nepatří zrovna k vaším oblíbencům, můžete se projít krásnou přírodou jeho stezky. Začíná na parkovišti u informačního střediska Národního parku Šumava na Rokytě a končí v Srní. Zvládnete ji rychle, protože má jen 4 kilometry. Když si ale budete chtít výlet prodloužit, projít šumavské lesy vám nějakou chvíli zabere.

  780x200-banner-Kinerdyl-zena-in-CZ-05-20.jpg

Čtěte také:

Reklama