shutterstock-1461952652.jpg
Foto: Shutterstock

Světový den jater se každoročně koná 19. dubna, aby se rozšířilo povědomí o stavech a onemocněních souvisejících s játry. Tématem letošního roku je „Udržujte svá játra zdravá a bez chorob.“

Játra jsou po mozku druhým největším a druhým nejsložitějším orgánem v těle. Orgán je odpovědný za provádění rozhodujících funkcí souvisejících s imunitou, trávením, metabolismem, ukládáním vstřebaných živin a vylučováním.

Onemocněním jater se označují jakékoli poruchy jater, které brání jejich správnému fungování. Je známo, že viry, genetické faktory nebo faktory životního stylu, včetně nadměrné konzumace alkoholu, nadměrného kouření, nezdravých stravovacích návyků, obezity, způsobují poškození jater, což má často za následek selhání jater. Například v ČR jaterní cirhózu nejčastěji způsobují virové infekce jater, ale také nadměrné užívání alkoholu.

Příznaky onemocnění jater jsou:

  • Nevolnost
  • Zvracení
  • Bolesti v bederní páteři
  • Bolesti v horní části břicha
  • Žloutenka

607d708e596e3shutterstock-1030576897.jpg
Foto: Shutterstock

Co dělat pro prevenci:

Udržujte si zdravou váhu
Obezita je jednou z častých příčin nemoci jater.

Jezte vyváženou stravu
Vyvarujte se vysoce kalorických jídel, nasycených tuků, rafinovaných sacharidů (jako je bílý chléb, bílá rýže a běžné těstoviny) a cukrů. Pro správnou stravu konzumujte vlákninu, kterou získáte z čerstvého ovoce, zeleniny, celozrnného chleba, rýže a cereálií. Hydratace je nezbytná, proto pijte hodně vody.

Buďte opatrní a chraňte se před hepatitidou B
Hepatitida B může být přenášena pohlavně (sperma, poševní sekret), slinami  nebo z krve na krev. Předejít jí můžete chráněným pohlavním stykem, vyhnutí se sdílení zubních kartáčků či holicích strojků.

Zdroj: The Indian Expres a magazín Health 

Reklama