Přehrada Les Království a hospitál Kuks 

Přehrada Les Království je jedna z nejkrásnějších přehrad v České republice a od roku 1964 je zapsaná na seznam technických památek. Nachází se v těsné blízkosti ZOO Dvůr Králové. Kamenný hrad s cimbuřím a věží pak slouží jako domek hrázného. Celá tato stavba přehrady vznikla v romantizujícím stylu jako obrana v reakci na velkou vodu, která přišla v roce 1887. Stavba dosahuje výšky 41 metrů a hráz je dlouhá 218 metrů.

Ze Dvora Králové je to pak nedaleko do východních Krkonoš, které nabízejí spoustu dalších krás. Výlet můžete spojit i s návštěvou nedávno zrekonstruovaného hospitálu Kuks. V těchto bývalých barokních lázních ze 17. století nyní sídlí farmaceutické muzeum a sbírka evropského umění. Celému komplexu dodává mimořádnou atmosféru sochařská výzdoba z dílny Matyáše Bernarda Brauna.

blobid0.jpg
Foto: Anytime

Státní zámek Červená Lhota a Jindřichův Hradec 

Filmaři velmi vyhledávaná lokalita, zámek Červená Lhota se nachází v jižních Čechách a je umístěn na skále uprostřed rybníka. Tento okouzlující vodní zámek, patří k jedněm z nejkrásnějších zámků v Česku. K zámku se pojí pověst, že červenou barvu získal tak, že jeho zdi pomaloval krví čert, když si odtud odnášel jednu z neposlušných dcer původního majitele. Díky jeho umístění uprostřed vody je možné se projet na pramici okolo a vidět zámek z jiné perspektivisty.

Výlet můžete spojit i s dalšími krásami jihočeské přírody a jihočeských měst. Za návštěvu stojí i nedaleký Jindřichův Hradec s krásným historickým centrem a mnoha vyhledávanými restauracemi s kapřími pochoutkami – klasicky zpracovaným čerstvým kaprem či stále populárnějšími kapřími hranolky.

Jindrichuv-Hradec.jpg
Foto: Anytime

Stezka korunami stromů Lipno a krásy Pošumaví 

Jedná se o první stezku svého druhu a celorepublikový unikát. Konstrukce dřevěného typu o délce 675 metrů a 40 metrů vysoká vyhlídková věž leží na vrchu Kramolína. Dohlédnete odtud až na vrcholky Alp, okolí Šumavy, Novohradské hory a skoro celou část Lipenského jezera. Součástí stezky je unikátní tobogán, který je nejdelší v Česku. Výlet můžete spojit s dalšími krásami Pošumaví, sběrem hub či výletem do magického Českého Krumlova.

Koupani-Probostrska-ilustracni-Anytime.jpg
Foto: Anytime

Kam za koupáním?

Přírodní koupaliště Divišov

Nedávno zrekonstruovaný biotop v Divišově nedaleko Vlašimi se pyšní přírodně čištěnou vodou bez chemikálií. Nečeká vás pouze nudná vodní plocha, využít můžete 10 metrů dlouhou skluzavku a zakousnout něco dobrého v místním občerstvení. Z centra Prahy pojedete zhruba 40 minut.

Proboštská jezera

Lehce přes půl hodiny cesty z centra Prahy se poblíž Brandýsa nad Labem nacházejí Proboštská jezera. Můžete si vybrat, zda se usídlíte na neplacené louce s horším přístupem do vody, nebo si zaplatíte symbolický poplatek, za který získáte vstup na písečnou pláž. Jezera jsou vhodná také pro různé vodní sporty a vypůjčit si zde můžete také paddleboardy.

Zdroj: Anytime, Kudyznudy

Reklama