adventní kalendář

Čeká nás první adventní neděle a chvíli po ní 1. prosinec. Den, kdy se otevírá první překvapení adventního kalendáře. Ten si nemusí užívat jen děti, které se na něj každoročně těší. Máme pár tipů i pro dospělé. Jedno mají všechny naše tipy společné. Jsou jedlé nebo pitné.

Samozřejmě, že můžete svým dětem i sobě pořídit adventní kalendář v obchodě. Nabízí ho známí výrobci cukrovinek, ale seženete i kalendáře s klasickými malými čokoládami, které stojí dvacet, třicet korun. O jejich kvalitě se můžeme bavit donekonečna nebo místo toho vyrobit kalendář chutný a přesně na míru svým blízkým.

Já mám každý rok náplň adventního kalendáře jasnou. Koupím Lego adventní kalendář, který ale otevřu a dárky z něj přendám do vlastnoručně vyrobeného adventního kalendáře. Každý rok si říkám, že použiji nějaký z loňských a předloňských, ale nakonec každý rok vyrábím nový. Ani letos nebude chybět Lego, chci však vyrobit ještě jeden. Nějaký mlsný adventní kalendář. Proto sbírám inspiraci a podělím se s vámi o ni.

Překrásné adventní kalendáře z perníku vyrábí moje kamarádka Ivana. Je neskutečně šikovná a její zdobení je naprosto umělecké. Adventní kalendáře od ní mají tvar domečku, rybky nebo sněhuláka. Na velkém tvaru je bílkovým sněhem přilepených 24 malých kousků s čísly a každý den se odloupne jeden.

adventní kalendář

Adventní kalendář z perníku se dá pojmout taky trochu jinak. Nápad z BBC GoodFood.

Máte rádi víno? Není vůbec problém vyrobit si adventní kalendář s vinnými poklady. Stačí koupit malé lahvičky s vínem, obsah mají většinou 2 dcl a našla jsem je kdysi v Lidlu nebo u Habánských sklepů.

Lahve stačí jen vtipně upravit do podoby adventního kalendáře. Každý večer si pak otevřete jednu sváteční „lahvinku“. Máte-li kolem sebe dost dospělých milovníků vína, klidně na každý den připravte běžnou sedmičku. To se vypije :-)

www.straight.com

Zdroj fotografie

Raději byste si dali pivo? Není problém. Na milovníky piva myslí sami výrobci, markety a speciální pivní obchody. Adventní pivní kalendář koupíte klidně už hotový. Vybírejte ten z menších pivních obchodů, kde najdete většinou speciální druhy piva, na každý den opravdu jiné.

Anebo si poskládejte vlastní. S obyčejnou bednou piva.

pivní adventní kalendář

Když jsem si prohlížela různé adventní kalendáře, zaujal mě tento. Těžko říct, co malé plechovky obsahují. Já bych do nich ale zavřela koření. Na každý den jiné. Otevřete a vymýšlíte co s ním. Kreativní adventní čas v kuchyni. Dovedete si to představit?

koření v adventním kalendáři

Na závěr pro vás máme osvědčený recept na vánoční perníčky, které jsou hned měkké.

Perníčky, které nemusí měknout

  • 250 g hladké mouky
  • 1 lžíce holandského kakaa
  • špetka soli
  • 2 lžičky perníkového koření
  • 1 lžička jedlé sody
  • 1 lžička mleté skořice
  • 75 g cukru krupice
  • 125 g Hery
  • 125 g medu
  • 1 vejce

Mouku smícháme s kakaem, špetkou soli, perníkovým kořením, jedlou sodou a mletou skořicí. Kdo chce - nepřidá kakao a naopak přidá mletý zázvor.

V kastrolku si rozpustíme cukr s Herou a medem, smícháme a necháme lehce vychladnou. Do mísy nalijeme rozpuštěnou směs, přidáme sypkou směs a vejce. Mícháme v robotu do hladkého těsta (můžete použít nástavec na kynuté těsto).

Dáme do misky nebo do sáčku přes noc do lednice. Na druhý den těsto prohněteme v ruce, vyválíme na 0,5 cm a vykrajujeme tvary, které pečeme při 175°C asi 10 minut (dle velikosti).

Ihned po upečení potíráme rozšlehaným žloutkem. 

Čtěte také

Reklama