• Letenky

Výhodná letenka může pomoci stlačit náklady na cestu na minimum. Stačí si umět vyčíhnout ten správný čas, pravidelně kontrolovat portály nabízející levné letenky, smířit se s několika přestupy nebo chytře zkombinovat různé druhy dopravy.

Letenky doporučujeme hledat s předstihem. Klasické letenky zpravidla kolem tří měsíců, nízkonákladové klidně i více jak šesti. O ceně také rozhoduje, kolik času jste ochotni trávit v letadle a na letišti při přestupech. Zpravidla se dá říct, že čím více přestupů a čím delší jsou, tím se můžete dostat na nižší cenu. Dalším tipem je sledovat okolní letiště, kde mohou společnosti zrovna nabízet výrazně výhodnější letenky,“ říká Josef Trejbal, ředitel společnosti Letuška.cz.

Pokud máte vybranou konkrétní destinaci, sledujte akční nabídky prodejců letenek. Ti snižují cenu například v případě, že do destinace zavádějí nové spoje či linky. Ušetřit řádově i několik tisíc lze také, když si pořídíte výhodnější letenku do vedlejší destinace a následně do té cílové dojedete vlakem či autobusem.

5c9397739c11aimage.png
Foto: Shutterstock

  • Pojištění

Čas od času se stane, že zkrachuje letecká společnost, a její zákazníci tak přijdou o své peníze. Proto není od věci před vycestováním promyslet kromě klasického pojištění i pojištění proti úpadku letecké společnosti. Cestovní kanceláře mají pojištění povinné ze zákona, leteckých společností se však toto nařízení netýká.

  • Pas

Většina států vyžaduje, aby platnost pasu cizince přesahovala plánovanou dobu pobytu o šest měsíců. Řešení ovšem existuje i pro ty, kteří si zapomenou nový pas udělat s předstihem, a tuto podmínku nesplňují. Při expresním vystavení, o které můžete zažádat na jakémkoli úřadu obce s rozšířenou působností nebo úřadu pražské městské části, ho lze získat do 24 hodin. Ale připlatíte si. Cestující do 15 let zaplatí 2 000 Kč, starší 15 let dokonce 6 000 Kč.

  • Odbavení

Pokud cestujete  s příručním zavazadlem, může se vám hodit možnost odbavit se z pohodlí domova. Vyhnete se tak nepříjemným frontám. Vytisknete si palubní vstupenku (nebo si ji nahrajete do telefonu) a po příjezdu na letiště můžete přistoupit přímo k bezpečnostní kontrole. V případě, že cestujete s odbaveným zavazadlem, je nutné jej předat k přepravě na přepážce tzv. Drop-Off.

Reklama