647f4fd478000image.png
Foto: Shutterstock

Metalové symposium 2023, Mladá Boleslav 5.–9. 6. 
Metalové symposium, setkání uměleckých kovářů a sochařů s mezinárodní účastí, se letos opět koná v Mladé Boleslavi. Jde o unikátní akci, na které během týdne vytvoří umělci díla, která se posléze umístí do veřejného prostoru, aby sloužila jako zkulturnění města jak pro občany, tak i návštěvníky. Akci opět doplní dřevořezbáři a zajímavý streetartový program. Jako doprovodná akce proběhne výstava Geneze 23, která prezentuje kovářskou práci bývalých i současných studentů Střední uměleckoprůmyslové školy Turnov, které vznikaly od roku 1980 po dobu více než 40 let.

Kmochův Kolín 9.–11. 6. 
Jedna z největších kulturních událostí středočeského regionu bude i v letošním 57. ročníku úspěšně pokračovat v nové tradici transformace z ryze dechového festivalu v moderní „Open Air Festival“. Zároveň si akce zachovává důstojnost v odkazu na tradici a dílo skladatele Františka Kmocha. Hudební produkce se budou konat na Karlově náměstí, v chrámu sv. Bartoloměje a synagoze a nabídnou koncert tradičního Nocturna, pásmo kolínských mladých umělců nebo soubory interpretující židovskou hudbu. Sobota tradičně patří průvodu orchestrů a mažoretkových skupin městem. Vyvrcholením Kmochova Kolína bude nedělní koncert na Karlově náměstí. 

L´etape Tour de France ve středních Čechách 10. 6. 
L'Etape Czech Republic by Tour de France je cyklistický závod pro veřejnost, který všem nadšencům umožní zazávodit si ve stylu cyklistických profesionálů a užít si unikátní atmosféru legendární Tour de France. Zároveň je to oslava, festival cyklistiky, pro všechny malé i velké fanoušky Staré dámy. Start a cíl je v Praze a tři trasy povedou po uzavřených silnicích Křivoklátska, Berounska a Českého krasu. Medaili obdrží každý, kdo závod dokončí. Na své si přijdou fanoušci cyklistiky, ale díky doprovodnému programu také rodiny s dětmi i milovníci francouzské kultury a gastronomie.

647f4e3a964d6image.png
Foto: Shutterstock

Mladoboleslavský filmový festival 12.–16. 6. 
Od pondělí 12. června do pátku 16. června se bude konat již 11. ročník Mladoboleslavského filmového festivalu. Ten nabídne nejen promítání filmů, ale i bohatý doprovodný program v Domě kultury, Městském paláci Templ nebo Škoda muzeum. Součástí akce jsou i hudební vystoupení, besedy se zajímavými lidmi, poutavé akce pod širým nebem i dražba filmových políček, vytvořených známými osobnostmi a malíři speciálně pro tuto akci.

Tajemný večer na zámku Stránov 14. 6.

Kromě obvyklých prohlídek nabízí hrady a zámky i netradiční akce. Na červen si novorenesanční zámek Stránov připravil Tajemný večer. Milovníky kultury čeká divadelní představení s detektivní zápletkou. Tento kulturní program bude propojený s čtyřchodovým menu od zámeckého kuchaře Luďka Grumicha. Na tuto akci je nutná rezervace. 

647f4d895dce3image.png
Foto: SCCR

Festival Léto na zámku – zámecký park, Roztoky u Prahy 15.–18. 6. 
Od čtvrtka 15. do neděle 18. června se koná další ročník open air festivalu, v rámci kterého je možné v zámeckém parku v Roztokách navštívit divadelní představení, koncert nebo představení pro děti. Na akci vystoupí například hudebník Ota Balage & BALAGE BAND, Divadlo A. Dvořáka Příbram nebo novocirkusový soubor Losers Cirque Company.

Slánský tuplák 16.–17. 6. 
Ve Slaném se bude konat už 11. ročník pivního a hudebního festivalu, na kterém se v hudebním programu objeví kapely Doga, Sto Zvířat, Totální nasazení, Madam Royal a mnoho dalších. Součástí akce bude Food festival, kde bude možné ochutnat dobroty ze všech koutů světa. Celý víkend nebudou chybět tradiční pouťové atrakce a v neděli bude připraven speciální program pro děti.

Festival Votvírák Milovice 2023 16.–18. 6. 
Největší český festival Votvírák, který již tradičně otevírá festivalové léto, startuje do svého 15. ročníku s novou energií. Návštěvníci se mohou těšit na skupinu Chinaski, dorazí Pokáč, Wohnouti, skupina Žlutý Pes, Vypsaná Fixa, Jaroslav Uhlíř, Michal Prokop & Framus Five, Sto Zvířat, Děda Mládek Ilegal band a z hip hop scény například Refew, Michajlov, Rest, Paulie Garand, Smack, Gleb a 58G. Na Votvíráku bude i řada dalších aktivit, počínaje herními zónami, přes nejrůznější adrenalinové sporty, až po tvůrčí dílny nebo klasickou pouť s mnoha atrakcemi.

Craft beer fest, náměstí v Kolíně 24. 6.

V sobotu 24. června se na náměstí v Kolíně uskuteční 2. ročník Craft beer festu. Všichni hosté se mohou těšit na 18 skvělých výrobců craftového piva ze všech koutů naší vlasti, skvělý street food a bohatý doprovodný kulturní program. Vystoupí tři hudební kapely a po celý den budou na pódiu probíhat soutěže s pivní tematikou a rozhovory s jednotlivými sládky, kteří stojí za výrobou lahodného pivního moku.

Královské stříbření Kutné Hory 2023 24.–25. 6. 
Znovu se otevírají brány do historie Kutné Hory a doby největší slávy královského horního města. Přijíždí král Václav IV. s chotí Žofií a celým dvorem. Návštěvníci akce přivítají krále spolu s horníky, budou přihlížet napínavým rytířským soubojům a disciplínám na koních. Veselit se mohou při dobové hudbě a tanci. Svůj um předvedou i středověcí řemeslníci, děti nadchnou žongléři a komedianti, rytířské ležení nebo kolotoč. Nebude chybět sobotní ohňostroj a nedělní „stříbrná“ mši. 

647f4d456874eimage.png
Foto: SCCR

Noc na Karlštejně, hrad Karlštejn 30. 6. 
Na nádvoří hradu Karlštejn se odehraje jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších českých muzikálů, který je půvabnou komedií o císaři Karlu IV. a jeho hradu Karlštejn, kde podle údajného zákazu nesměly přebývat ženy. Inscenace byla oceněna nominací na Cenu Thálie a sklízí mimořádný ohlas jak od diváků, tak od odborníků, kteří ji označují za perlu letních scén. Jde o originální verzi představení nastudovanou přímo pro nádvoří hradu, která je v roce 2023 uváděna pouze na hradě Karlštejn. 

Zdroj: SCCR, Centrabohemia, hrad-karlstejn, stribreni, votvirak, tuplak, zamek-konopiste, muzeum-roztoky, zamek-stranov, kulturamb, letapczech, kmochuvkolin

Reklama