ki.jpg
Foto: Shutterstock

Akutní infekční gastroenteritida neboli zánět žaludku a střeva. To je u nás nejčastější (90 % případů) diagnóza u dětí, které přicházejí k pediatrovi s typickými obtížemi jako jsou bolesti břicha, nevolnost, zvracení a horečka a hlavně vodnatý, zapáchající průjem.

O průjmu se dá hovořit ve chvíli, kdy kojenec vyprodukuje více než pět a starší dítě více než řídké stolice denně.

Inkubační doba této nejčastěji virové infekce trvá 1 až 7 dní a samotné onemocnění pak odezní za jeden až dva týdny. Jak tyto perné dny přečkat?

Pozor na dehydrataci

Alfa a omega při průjmu je doplňování tekutin. Jinak hrozí rychlá dehydratace. A tady už může jít, zvláště u malých dětí, o život. Jak je na tom s množstvím tekutin v těle vám může pomoci určit rychlý test.

  • Mezi ukazováčkem a palcem zvedněte část kůže, například na bříšku nebo na hřbetu ruky a pak povolte. Pokud se kůže vrátí okamžitě do normálního stavu, je hydratace v pořádku. Dehydratované je dítě v případě, že návrat do původního stavu trvá kůži několik sekund.

Stav hydratace dítěte je znát také na sliznicích. Pokud jsou na jazyku, vnitřku úst nebo očního víčka vyschlé, je třeba hned jednat.

Co jíst a pít v prvních dnech?

Pokud onemocní kojené dítě, rozhodně tento způsob zavodnění neomezujte. Stejně tak je třeba dál krmit miminko mlékem umělým, podávaným z lahve. U starších dětí je ale podle Národního zdravotnického informačního portálu (NIZP) jedním z prvních kroků takzvaná čajová pauza trvající pět až šest hodin. Během té doby nesmí nemocné děti nic jíst, pouze po hltech popíjet neslazený černý čaj. Ten je vhodné pak doplnit iontovým nebo rehydratačním nápojem, který je k dostání v lékárně.

V ideálním případě by měla zůstat zachována četnost močení, jako když je zdravé.

„Všechny nápoje jsou lépe přijímány studené až ledové. Nespoléhejte na to, že dítě bude samo a ochotně pít. Každých 5 minut mu dejte čajovou lžičku ledového nápoje do úst,“ radí praktická lékařka pro děti a dorost MUDr. Romana Benešová. Ta následně, kdy už dítě nezvrací, doporučuje začít postupně do jídelníčku zařazovat i lehce stravitelné potraviny. Ideálně suchý rohlík nebo toastový chléb (nikoliv tmavý nebo celozrnný), suchary, mačkaný banán, strouhané jablko bez slupky, více rozvařené brambory, rýži a mrkev.

Pokud bude jídlo v prvních hodinách až dnech odmítat, nenuťte ho do něj.

„Tyto nápoje a stravu podávejte tak dlouho, dokud nebude stolice méně často a nezačne se zahušťovat z vodnaté alespoň do hustě kašovité formy. Trvání je individuální, nejčastěji 1 až 5 dní,“ popisuje dětská doktorka.

Ovšem pozor! Nikdy dítěti zejména na začátku onemocnění nedávejte často doporučované piškoty, kokakolové nápoje ani vývarové masové polévky. Podle doktorky Benešové mohou průběh průjmu zhoršit kvůli vysokému obsahu cukrů nebo tuků. Nemastné vývary můžete zkusit až v konečné fázi přísné diety.

Jak pokračovat s dietou?

Následující dny už můžete dítěti k již zavedené dietní stravě přidat i na vodě připravené libové maso, ideálně kuřecí, krůtí, králičí nebo netučné rybí. Jestliže se množství stolic sníží na dvě denně a není už řídká, což bývá za další 1 až 3 dny, můžete omezený jídelníček opět rozšířit. Dítě by sice pořád ještě nemělo pít mléko, ale může si dát kvalitní bílý jogurt.

„Pokud se průjem nevrátí, můžete postupně stravu a nápoje uvolňovat přidáváním jiných druhů potravin. Jen smažené, vysokotučné výrobky masové a mléčné (všechny uzeniny, smetánky, tiramisu, omáčky a podobně) přidávejte až více než po týdnu od normalizace stolice. Jestliže se stolice zhorší v kterékoliv fázi uvolňování stravy, zpřísněte dietu o jeden krok zpět a po 2 až 3 dnech zkuste znovu uvolnit,“ radí doktorka Benešová.

Existuje lék?

Podle Národního zdravotnického informačního portálu je medikamentózní léčba u nekomplikované gastroenteritidy nutná jen velmi ojediněle. Návrat k normálu ale mohou urychlit některé volně prodejné léky na průjem a také probiotika, především Lactobacillus rhamnosus GG. Vhodné jsou i rehydratační nápoje.

Kdy jít k lékaři?

Pediatra byste měli okamžitě kontaktovat v případě, že pozorujete některý z následujících příznaků:

  • dítě odmítá pít,
  • dítě trpí průjmem a zvracením zároveň,
  • objevuje se stolice s příměsí krve,
  • dítě má vysokou horečku a/nebo zároveň bolesti břicha,
  • břišní stěna dítěte je zcela napnutá,
  • průjem přetrvává u kojenců již 6 hodin, u malých dětí 12 hodin a u dětí školního věku 18 hodin.

Zdroj: Národní zdravotní informační portál

Zdroj informací: Národní zdravotnický informační portál, MUDr. Romana Benešová

Čtěte také: