Dobrá kvalita vnitřního ovzduší je jedním z nejdůležitějších kroků pro udržení zdravého domova. I když to na první pohled nevypadá, tak v uzavřených prostorách, kde trávíte většinu svého času, dýcháte často znečištěnější vzduch než venku. Vhodným řešením jsou čističky vzduchu. Hodí se nejenom pro alergiky, ale i osoby s onemocněním horních dýchacích cest. Vypořádat se dokážou s prachem, pyly, lehkými plísňovými spory či zvířecími alergeny, přičemž ty nejkvalitnější garantují zachycení téměř 100 % částic rozptýlených ve vzduchu. Při výběru si ohlídejte, aby čistička měla několikastupňovou filtraci. Jedině tak bude schopna zajistit opravdu čistý vzduch a zachycení i těch nejjemnějších částic. Užitečnou funkcí u vybraných čističek je senzor, díky kterému se přístroj sám spustí v okamžiku, kdy zaznamená znečištění vzduchu v místnosti.
Na co se při výběru čističky vzduchu zaměřit:
1. Úroveň filtrace
Úroveň filtrace má vliv na kvalitu a čistotu vzduchu na výstupu. Ty nejúčinnější čističky mají 5 stupňů filtrace a jsou současně nejvhodnější pro alergiky.
2. Hlučnost
Výrobci uvádí hlučnost v různých provozních cyklech. Nejvyšší hodnota při vysokém výkonu by měla dosahovat max. 50 dB, ložnicový režim do 25 dB, aby nerušil spánek.
3. Náklady na výměnu filtrů
Náklady na výměnu filtrů se liší extrémně. Ceny se pohybují od několika set do několika tisíc podle typu filtru a čističky. Při výběru je proto nutno sledovat nejen cenu, ale i délku výdrže jednotlivých filtrů. Ty jsou v rozmezí měsíců až roků. Permanentní jsou spíše výjimkou.
„U většiny čističek vzduchu jsou údaje o ideální rozloze čištěného prostoru nadhodnocené. Pokud máte pokoj o rozměrech 25 m2, můžete vybírat i přístroje, které jsou doporučeny pro 35 i 50 m2. Aby čistička správně fungovala, je vhodné ji umístit do středu místnosti mezi dveře a okno. Neměla by stát u okna, ani blízko dveří. Neměla by stát přímo na zemi, aby nenasávala prach z podlahy, tím by se rychleji zanesly filtry a bylo by nutné častěji čistit i čidla senzorů,“ radí produktový specialista Euronics Pavel Janů.
Naším tipem je však již zmiňovaná čistička vzduchu Rowenta Intense Pure Air PU6020F0, která je pro všechny, kteří to myslí s čistotou vzduchu vážně. Čtyři úrovně filtrace zachytí všechny druhy znečišťujících látek, a to i ty nejjemnější částice. Navíc je doplněna inteligentními senzory znečištění: automatické nastavení rychlosti pro zajištění optimální kvality vzduchu. Nabízí extrémně tichý chod se speciálním nočním režimem pro nerušený spánek.
Nový komentář
Komentáře
Já jsem vybrala čističku vzduchu letos na jaře ze Vzdušínu. Bála jsem se, že s ohledem na situaci, jaká tu stále panuje, budou všechny vyprodané, ale naštěstí jsem sehnala. Zapínám ji každý den, takže máme alespoň doma čistý vzduch :-) .
Ahoj, nevím teda, jestli to někomu pomůže, ale viděla jsem dost levnou a kvalitní čističku vzduchu v letáku Kauflandu. Občas když tam sledujete ty akce, mají tam takové věci.. myslím, že by spoustě lidí taková stačila. Tak mrkněte.
čistička vzduchu je dobrá věc, hlavně pro alergiky, ale jednou za čas bych doporučovala čištění ozónem. Je to přeci jen o něco účinnější. Zbavíte se plísní, zápachu a dalších různých škodlivých látek ze vzduchu.
Minulý týden jsme si pořídili domů čističku Ionic Care a přijde nám, že se tu lépe dýchá ??
čističku doma nemáme
mame doma IonicCare a jsme spkojeni:)
Dobré rady.