Dobrá kvalita vnitřního ovzduší je jedním z nejdůležitějších kroků pro udržení zdravého domova. I když to na první pohled nevypadá, tak v uzavřených prostorách, kde trávíte většinu svého času, dýcháte často znečištěnější vzduch než venku. Vhodným řešením jsou čističky vzduchu. Hodí se nejenom pro alergiky, ale i osoby s onemocněním horních dýchacích cest. Vypořádat se dokážou s prachem, pyly, lehkými plísňovými spory či zvířecími alergeny, přičemž ty nejkvalitnější garantují zachycení téměř 100 % částic rozptýlených ve vzduchu. Při výběru si ohlídejte, aby čistička měla několikastupňovou filtraci. Jedině tak bude schopna zajistit opravdu čistý vzduch a zachycení i těch nejjemnějších částic. Užitečnou funkcí u vybraných čističek je senzor, díky kterému se přístroj sám spustí v okamžiku, kdy zaznamená znečištění vzduchu v místnosti.
5ac73f33c2b0fobrazek.png

Na co se při výběru čističky vzduchu zaměřit:

1. Úroveň filtrace
Úroveň filtrace má vliv na kvalitu a čistotu vzduchu na výstupu. Ty nejúčinnější čističky mají 5 stupňů filtrace a jsou současně nejvhodnější pro alergiky.

2. Hlučnost
Výrobci uvádí hlučnost v různých provozních cyklech. Nejvyšší hodnota při vysokém výkonu by měla dosahovat max. 50 dB, ložnicový režim do 25 dB, aby nerušil spánek.

3. Náklady na výměnu filtrů
Náklady na výměnu filtrů se liší extrémně. Ceny se pohybují od několika set do několika tisíc podle typu filtru a čističky. Při výběru je proto nutno sledovat nejen cenu, ale i délku výdrže jednotlivých filtrů. Ty jsou v rozmezí měsíců až roků. Permanentní jsou spíše výjimkou.

„U většiny čističek vzduchu jsou údaje o ideální rozloze čištěného prostoru nadhodnocené. Pokud máte pokoj o rozměrech 25 m2, můžete vybírat i přístroje, které jsou doporučeny pro 35 i 50 m2. Aby čistička správně fungovala, je vhodné ji umístit do středu místnosti mezi dveře a okno. Neměla by stát u okna, ani blízko dveří. Neměla by stát přímo na zemi, aby nenasávala prach z podlahy, tím by se rychleji zanesly filtry a bylo by nutné častěji čistit i čidla senzorů,“ radí produktový specialista Euronics Pavel Janů.

5ac73f52069e5obrazek.pngPři výběru zvažte, zda chcete přístroj se světelnou indikací znečištění, v ložnici či dětském pokoji může světlo rušit. Čističky umístěné v pokojích, kde se spí, by měly mít režim pro ložnice s nižší hlučností. Lépe vybavené přístroje samy reagují na změnu světla a umí se do režimu ložnice nastavit samy. Novinkou mezi čističkami vzduchu je funkce odstranění formaldehydu, plynů a jiných škodlivých látek z ovzduší, které se mohou uvolňovat do místnosti ze zdí, nábytku i třeba koberců, kdy se jedná o tzv. syndrom nezdravých budov (SBS). Tuto komplexní ochranu před škodlivinami zajišťuje např. čistička vzduchu Rowenta Intense Pure Air PU6020F0, kterou pořídíte za 7499 Kč.

5ac73f66b4e32obrazek.pngCeny čističek vzduchu začínají na několika stech korunách. Jedná se však o stolní modely, které zajištují pouze základní funkce. Poměrně oblíbené jsou čističky vzduchu IonicCare Triton X6, které nabízejí obsluhu prostoru až do 75m2, navíc jsou doplněné o ionizátor, který vzduch desinfikuje. Čištění vzduchu je však u těchto čističek založeno pouze na elektrostatickém filtru.

5ac769a21e92bobrazek.pngPokud zvažujete nákup čističky vzduchu, rozhodně se vyplatí sáhnout po modelech, které nabízejí víceúrovňovou filtraci. Vhodným řešením může být např. Electrolux EAP150, která je určená pro prostor Cca 32m2, účinnost 99,97%. Obsahuje HEPA filtr, senzory znečištění, indikace stavu filtru, 3 rychlosti, hlučnost 25-52db.

Naším tipem je však již zmiňovaná čistička vzduchu Rowenta Intense Pure Air PU6020F0, která je pro všechny, kteří to myslí s čistotou vzduchu vážně. Čtyři úrovně filtrace zachytí všechny druhy znečišťujících látek, a to i ty nejjemnější částice. Navíc je doplněna inteligentními senzory znečištění: automatické nastavení rychlosti pro zajištění optimální kvality vzduchu. Nabízí extrémně tichý chod se speciálním nočním režimem pro nerušený spánek.

Reklama