Je jedno, zdali se sluníte doma na terase, na chalupě nebo u moře, alfou a omegou zdravého opálení je účinná ochrana. A pokud tuto činnost přeci jen přeženete a vaše pokožka je od sluníčka citlivá a popálená, je potřeba dopřát jí tu správnou péči a regeneraci. 
5ef09434438eeobrazek.png
Foto: Shutterstock

Pozor na popáleniny

Spálená pokožka, která se projevuje zarudnutím a mnohdy i bolestivými projevy na dotek, je běžnou reakcí na sluneční paprsky v případě, že ji dostatečně nechráníte. 
Běžnými projevy je také svědění, bolest hlavy, zvýšená teplota nebo pocity zimnice. Dojde-li k opravdu velkému popálení, mohou se na kůži objevit také puchýřky. 
Na takové “zranění” od slunce byste si ale měly dávat velký pozor. Zejména ve věku 15 až 25 let popáleniny zvyšují riziko vzniku melanomu, a tak ochranu nepodceňujte a nezapomínejte se mazat krémy s SPF (minimálně faktor 30). 

“After sun” aneb Když už je škoda na světě

Pokud jste přece jen pobyt na sluníčku protáhly a vaše kůže je spálená, je třeba jí dopřát maximální péči. To má následně vliv na to, jak rychle se bude hojit. 
Jak tedy pokožku účinně ošetřit?
5ef0945f9ce73obrazek.png
Foto: Shutterstock

  • Tím nejrychlejším řešením, které aplikujte ihned poté, co zjistíte rozsah škod na vaší pokožce, jsou studené obklady zasažených míst a dostatečná hydratace
  • Namažte se produkty po opalování. Ty jsou vysoce hydratační a kůži dostatečně vyživí a zklidní. 
  • Oblasti spálené kůže mažte několikrát denně zklidňujícími přípravky. Panthenol regeneruje a přináší okamžitou úlevu. 
  • Vyhýbejte se parfemovaným přípravkům, které by mohly kůži zbytečně dráždit. 
  • Vsaďte na aloe vera. Gel z listů této rostliny je vysoce hydratační, obsahuje vitamin A,C a E, zklidňuje a regeneruje. Kromě toho bojuje proti předčasnému stárnutí buněk a volným radikálům. Máte-li aloe vera doma, stačí uříznout kus listu a potírat gelem popálenou část pokožky.
  • Tělu také dopřejte dostatek probiotik a antioxidantů. Jednou z babských rad je potírání popálených míst kysaným zelím. Tuto superpotravinu zabalte do ubrousku nebo jiné čisté látky a nechte na kůži působit alespoň 30 minut.
  • Známým pomocníkem v případě, že máte popáleniny, je jogurt. Kyselina mléčná opět regeneruje, vyživuje a hydratuje. Aplikujte chlazený jogurt na tělo a nechte jej působit, dokud nezaschne, poté jej smyjte vlažnou vodou. 
  • Pokud vám jsou blízké bylinky, vsaďte na mátu, funguje jako přírodní anestetikum, heřmánek zklidňuje a zelený čaj ulevuje od bolesti. 

Čemu se raději vyvarovat?

Popálená pokožka si žádá opravdu citlivou a jemnou péči. V případě, že začnou na kůži vznikat puchýřky, nesnažte se je propichovat, odlupující kůži neodstraňujte pomocí peelingu a nevydávejte se se spálenou pokožkou na sluníčko. Naopak se raději držte ve stínu. Snažte se také vyhýbat příliš upnutému a těsnému oblečení a raději volte vzdušné a přiléhavé střihy. 
sa.jpg

Také si přečtěte:

Reklama