Nadměrné pocení může být způsobeno různými vlivy, nejčastější příčinou je vysoká okolní teplota, dále pocení podporují alkohol, kofein nebo ostrá jídla. Pokud k pocení dochází bez těchto příčin, může se jednat hyperhidrózu, která je často dědičná.

poc1.jpg
 
Hyperhidróza není jen kosmetický či dermatologický problém, ale může být i symptomem jiných onemocnění – onemocnění štítné žlázy, hypoglykémie, nedostatek vitamínu D, ale i některá nádorová onemocnění, ale například i obezita či menopauza. Pokud můžeme tato závažná onemocnění vyloučit, existuje několik variant, jak se nepříjemného pocení zbavit.
 
Nemusíte se však bát, že pokud eliminujete pocení na jednom místě, budete se jinde potit více.
„V podpaží je zhruba 2–3 % potních žláz, tělo vůbec nezaznamená omezené pocení v dané oblasti. Tudíž nedojde k zvýšené potivosti v jiných lokalitách,“ vysvětluje MUDr. Helena Aksamítová, dermatoložka Institutu Asklepion.
 
Dočasné odstranění pocení
 
Nežádoucího pocení v podpaží, ale například i na dlaních a chodidlech nás může zbavit botulotoxin. Jedná se o stejnou látku, která vyhlazuje vrásky a působí na stejném principu, blokuje nervy. Nikoli ale ty mimické. jako na obličeji, ale ty, které aktivují potní žlázy.

po2.jpg
 
„Ošetření k odstranění pocení botulotoxinem je vhodné pro všechny starší 18 let, zákrok je dobře snášen, existují však výjimky: v době těhotenství a kojení je aplikace botulotoxinu nevhodná. Pro klienty s akutním či vážným onemocněním se ošetření také nedoporučuje,“ uvádí dermatoložka a dodává: „Množství aplikovaného botulotoxinu není pro tělo vůbec toxické. Většinou ošetřujeme podpaží, dlaně či plosky dolních končetin. Ošetřovaná plocha je tak malá, že na termoregulaci těla nemá vůbec vliv. Proto je ošetření bezpečné.“

 po5.jpg

Léčba nadměrného pocení botulotoxinem je s použitím znecitlivujícího krému bezbolestná metoda. Zákrok trvá cca 15 minut, účinek se dostaví od 2 do 10 dní a trvá 6–12 měsíců. „S tímto ošetřením jsou klienti nesmírně spokojeni, protože vymizí pocení téměř na 100 %, což nedokáže žádný antiperspirant,“ dodává lékařka.
 
Trvale bez potu i chloupků
 
Existuje však i metoda, která dokáže odstranit pocení trvale. Je určena pouze pro oblast podpaží a dokáže částečně eliminovat i chloupky.
„V Asklepionu provádíme ošetření přístrojem MiraDry. MiraDry pracuje na principu mikrovlnné energie. Ta je aplikovaná do podkoží, kde trvale zlikviduje většinu potních žláz,“ vysvětluje MUDr. Aksamítová: „V některých případech dokáže tato metoda odstranit i část chloupků.

po3.jpg
 
Ošetření MiraDry může provádět pouze lékař. Ten vám nejprve aplikuje lokální anestezii. Následně hlavice přístroje nasaje kůži ve vašem podpaží pomocí vakua. Zároveň se spustí mikrovlnná energie v podkoží a chlazení svrchních vrstev kůže. Celý zákrok trvá 60 minut.

po4.jpg

Ideální řešení představuje pro ty, kterým nepomáhá botulotoxin, nebo jsou alergičtí na antiperspiranty.
Ačkoli je toto ošetření nákladnější, když si spočítáte, kolik za život utratíte peněz za antiperspiranty, holítka či botulotoxin, tak v konečném důsledku je Miradry velmi dobrá investice.
 
Více informací na https://www.asklepion.cz/dermatologie/odstraneni-poceni.

Reklama