Červen se pomalu přehoupl do své druhé půlky a stres z vysvědčení začíná vrcholit. Mnohdy jsou v daleko větším stresu rodiče než děti. Problém samozřejmě nastane, pokud vaše ratolest nesplní očekávání a na vysvědčení se zaskví nějaká ta šťoura, nebo dokonce bajle. Dítko by mělo pocítit, že tohle není ten správný směr, jenže...

V dnešní době není tak docela snadné, zvláště u odrůstajících puberťáků, vymyslet dostatečně kreativní trest, aby si z něj provinilí synátor nebo dcérka něco dělali.

Vyrazili jsme ven a ptali se, jaké tresty rodiče dětem schystali...

 

Andrea

Andrea

Vysvědčení chápu jako povinnost dětí. Když je špatné, dostávají různé zákazy, nejčastěji jim zakážu internet. Dělám to tak, že vypnu wifinu - naštěstí ji ještě neumí samy zapojit.

 

Klára (vlevo), Iva (vpravo)

Klára a Iva

Iva: Neřeknu vám, jak budu děti trestat, protože ještě nechodí do školy. Vlastní zkušenost mi ale velí netrestat stejně, jako to dělali moji rodiče. A to jsem měla vždycky dvě čtyřky - jednu z matiky, druhou z fyziky - jinak jsem měla samé jedničky (směje se).

Klára: Ani já ještě nemám děti ve škole. Řekla bych ale, že důležitá je motivace. Moji rodiče mi před špatným vysvědčením vyhrožovali, že nepojedu na hory, tak jsem známky zlepšila a na hory jela.

 

Zbyněk

Zbyněk

Teď už mám děti odrostlé, ale když ještě chodily do školy, tak jsme je v žádném případě netrestali. Buď to v dítěti je, nebo není. Vždycky je důležité zjistit, proč se vysvědčení nepovedlo, a pokusit se odstranit ten problém - to může být spousta důvodů...

 

Několik anonymních tipů z redakce Ženy-in :)

  1. Zakázat dítěti chodit do školy.
  2. Podle psychologů má trest nastat hned, takže není moc účinné zakázat za červnové vysvědčení v srpnu výlet s kamarády. Osvědčené jsou tedy trestné práce (sekat zahradu, vytírat, mýt schody v domě, žehlit a podobné). Že by většina žen nosila domů soustavně špatné vysvědčení?
  3. Když je dítě blbé, tak nepomohou žádné tresty. Je potřeba brát ho jako vadný prototyp, poučit se a příště vyrábět jen chytré děti.
  4. Dříve jsme dostávali zaracha. Dneska je naopak největší trest vypnout počítač nebo televizi a poslat dítě ven.
  5. Pokud je dítěti přes patnáct, poslat ho v červenci na brigádu. Za vydělané peníze si bude v srpnu hradit doučování.
  6. Každé ráno v půl šesté celé prázdniny budit a vodit na zastávku MHD, aby vědělo, jak dopadne, když se bude špatně učit. Důležité opatření tohoto trestu je zfalšovat vlastní vysvědčení a případně dítěti opatřit nezaměstnaného, který je bude na zastávku vodit, a my sami můžeme spokojeně chrupkat, zatímco dítě odchází na onu zastávku.
  7. Mírnější varianta předchozího trestu: Vzít dítě na Smíchovské nádraží kolem sedmé večer, ať vidí, jak vypadají bezdomovci.
  8. Zlomit o něj vařečku. Nám to zamlada neuškodilo.

Příští úterý 23. června se můžete těšit na článek, ve kterém vám přineseme naše tipy, jak odměnit dítě!

 

Kam dál? Zalovili jsme ve starších článcích

Špatné vysvědčení? Máme recept!
Herta: Za vysvědčení pejska
Vysvědčení je za dveřmi

Měly by děti dostávat dárky za vysvědčení?

 

Ohodnoťte naše tresty známkami jako ve škole! A jaké tresty používáte vy? Trestáte vůbec své děti?