6489ad00e3a3dobrazek.jpg
Photo by Elaine Casap on Unsplash

Tipy, jak mohou být pracovní rukavice užitečné při práci na zahradě
S jarem přichází také doba sázení bylinek, sazenic, květin a celková úprava záhonů, skalek a dalších částí zahrady. S tím přichází na řadu také důležitá konverzace na téma zahradnického vybavení. To, na které však mnoho lidí překvapivě zapomíná jsou zahradní rukavice, právě ty jsou však pro bezpečnost práce tolik důležité. Podívejme se nyní na to, jak nápomocné jsou během práce a proč jsou tak důležité.

Jaké jsou druhy zahradnických rukavic?
Na trhu je možné najít nejrůznější značky, ale také druhy zahradnických rukavic, které je možné si pro práci na zahradě pořídit - některé jsou vhodné pro sázení, jiné naopak pro opracovávání záhonů nebo sekání travin a křovin. Mezi oblíbené značky na trhu patří například pracovní rukavice pro zahradu Strauss. Od této tradiční německé značky je možné najít celou řadu funkční oděvů, doplňků a pomůcek a to nejen pro práci na zahradě, ale také doma nebo na dalších projektech.  Od právě zahradních rukavic a oblečení, přes boxy na nářadí,  pracovní bundy a vybavení do každého počasí až po nářadí.

Jak na výběr rukavic?
Výběr rukavic je velmi důležitý, od jejich látky až po speciální technologie, kterými mohou disponovat. Je důležité si uvědomit, na jaký druh práce bude člověk rukavice využívat - například velikost rukavic je velmi důležitá, zatímco některé pokrývají pouze dlaně, pro řešení plevele (zejména křovinatého nebo vysoké trávy) jsou ideální rukavice, které sahají po předloktí a chrání tak nejen dlaně, ale také paže před trny, to je vhodné pro opravovávání například růžových keřů.

Pro práce, které vyžadují více kontroly nad vlastní silou úchytu a stabilitou je možné najít rukavice, které jsou částečně nebo zcela kožené - zejména v oblasti prstů a vnitřních stran dlaní. Tyto rukavice jsou vhodné pro sázení a opracovávání záhonů. Pro práce s vodními terény, například pokud člověk má na zahradě jezírko, skalku nebo jiné pěstuje vodní rostliny jsou ideální rukavice vyrobené z voděodolných materiálů. Další možností jsou jednorázové rukavice, ty však neposkytují žádnou velkou ochranu.

Bezpečnost práce
Zahradničení má podle několika vědeckých studií celou řadu benefitů pro lidské nejen fyzické, ale také duševní zdraví. Také proto je zejména důležité na rukavice pamatovat a nepracovat na zahradě takzvaně holýma rukama. Rukavice totiž dělajít práci nejen pohodlnější, ale také bezpečnější. Na zahradě je velmi jednoduché se poranit, ať už škrábnutím nebo vážnějším zraněním při nepozornosti práce s ostrým nářadím, takto může rychle dojít k infikování rány od zeminy, hnojiva nebo jiných situací. Rukavice poskytují extraochranu proti onemocněními, které mohou být způsobeny právě kontaktem otevřené rány s nečistotou nebo od některých rostlin a dřevin, které mohou být pro člověka škodlivé.

Mezi onemocnění, proti kterým je nutné se bránit a před kterými vás dokáží kvalitní zahradní rukavice chránit proti pořezání a infikování patří:

  • Tetanus
  • Legionářská nemoc
  • Sepse
  • Sporotrichóza

Materiály rukavic
Posledním důležitým faktorem během výběru zahradnických rukavic je jejich materiál, tem má vliv nejen na jejich odolnost, pevnost a životnost, ale také na samotnou cenu. Na ty nejjednodušší práce na záhonech se hodí bavlněné rukavice, které navíc mají příjemný pocit na pokožce a jsou zpravidla hypoalergenní, naopak kožené a syntetické rukavice nemusí každému vyhovovat. Syntetické materiály mohou dráždit jedince s citlivou pokožkou. Vždy se doporučuje vybírat kvalitní materiály s co nejnižší zátěží vůči životnímu prostředí.