633bff5aa1925obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Zaměřte se na kalorický příjem a bílkoviny
Nutkání k večernímu přejídání v mnoha případech pramení z nedostatečného kalorického příjmu během dne. Vaše jídla jsou dost možná málo výživná a obsahují menší množství bílkovin, které najdeme například v mase, rybách, vejcích, sýrech, luštěninách, šunce apod. Tato makroživina má sytící schopnost a tělo ji déle tráví a hlad se tak projeví mnohem později. Jestliže vás trápí večerní vlčí hlad a chutě, přidejte během dne na jídle. Ve finále to bude méně kalorií, než když si večer dáte pytlík chipsů a tabulku čokolády. Můžete si na zkoušku například zapisovat svůj jídelníček spolu s myšlenkami, jak jste se po daném jídle cítili a jak dlouho vám vydržel pocit sytosti. Tím třeba přijdete na skryté chyby ve vašem stravování a budete vědět, která jídla vás udrží déle sytá, a po kterých máte naopak tendenci se dojídat.

Vyčistěte si zuby nebo si dejte žvýkačku
Pomoci může také to, když si po večeři dáte mentolovou žvýkačku nebo si ještě lépe rovnou vyčistíte zuby. Čokoláda vám potom zřejmě nebude chutnat a také možná budete líní čištění znovu opakovat, a proto si večerní svačinky raději odpustíte.

Nemějte doma žádné pochutiny
Co nemáte doma, to logicky nesníte. Proto se vyhněte tomu, abyste nakupovali chipsy, čokolády a další pochutiny do zásoby. Neznamená to, že si nemůžete čas od času zamlsat, ale kupujte množství, které hned a bez výčitek sníte, tedy jednu tyčinku místo deseti apod. Slevové akce jsou sice lákavé, ale pokud potom sníte rovnou pět tyčinek na posezení, ve skutečnosti se nevyplatí.

Zkuste chutě obalamutit méně kalorickými variantami
Jestliže si nedovedete představit třeba večerní sledování filmu bez uzobávání něčeho dobrého, zkuste své chutě uspokojit méně kalorickým a zdravějším jídlem. Můžete si například připravit zmrzlinu tím, že rozmixujete mražený banán a přidáte k němu lžíci arašídového másla. Skvělým slaným snackem je cizrna pečená v troubě do křupava s kořením podle vaší chuti. Méně kalorický než smažené brambůrky je také popcorn.

Dbejte na dostatek spánku
Na večerní přejídání má vliv i nedostatek spánku. Přehled studií z roku 2015 poukázal na spojitost mezi nedostatkem spánku a množstvím a typem potravin, které máme v jídelníčku. Lidé, kteří méně spali, dávali přednost energeticky náročnější stravě bohaté na tuky a přijímali méně ovoce. Přes den toho snědli méně a pozdě večer následně nedostatek energie doháněli nezdravými jídly s vysokým počtem kalorií.

Zabavte se
Od myšlenek na jídlo vás může odpoutat také to, že se večer zabavíte jinak než tláskáním. Najděte si nějaký koníček, začněte plést, vyšívat. Zkrátka dělejte cokoli, čím zaměstnáte ruce i myšlenky. Když to pomůže, klidně se večer pusťte i do úklidu.

Najděte podporu
Pokud vás večer přepadají tak silné chutě, že sníte skutečně velké množství jídla, možná trpíte poruchou příjmu potravy, která se označuje jako záchvatovité přejídání. V případě, že na něj máte podezření, vyhledejte odbornou pomoc. Podporu můžete najít také v nejrůznějších skupinách, které se scházejí naživo či komunikují online a pomáhají si tento problém překonat.

Nezakazujte si vše s nálepkou nezdravé
Ve vyváženém jídelníčku by neměly chybět ani potraviny, které jsou obecně považovány za nezdravé. Když si je zakážete, budete po nich toužit ještě víc, a nakonec se jimi dříve nebo později přejíte. Klidně si můžete dát kousek čokolády každý den. Váš mozek si uvědomí, že si můžete dát cokoli a přestane vás trápit nutkavými myšlenkami na zakázané.

Zdroje: Healthline, Advances in nutrition, autorka článku, Medical News Today

Čtěte také: