rl.jpg
Foto: Shutterstock

Jestliže dítě ve škole nejí svačiny, které mu přichystáte, možná je načase zamyslet se nad jejich složením i prezentací. Máme pro vás několik tipů, jak na přípravu svačin, které budou děti bavit.

Pestrost
Dítě nemusíte odbýt jen namazaným pečivem, větší pravděpodobnost, že svačinu nepřinese domů, je v případě, když dostane širší spektrum potravin. Od každé stačí jen trochu, ale pestrost je důležitá. K tomu jsou ideální jídelní krabičky rozdělné na několik oddílů – do hlavního můžete dát ono zmíněné pečivo (jen nešetřete šunkou, přidejte listy salátu apod.), do dalšího hrst oříšků, dále trochu ovoce, křupky, půlku ovocné tyčinky apod. Snažte se docílit toho, aby krabička hýřila barvami a texturami a její obsah po otevření lákal k ochutnání.

Stylová krabička
Zvláště menší děti ocení, když si jídlo do školy budou moci nosit ve stylových krabičkách. Třeba s obrázkem jejich oblíbené filmové postavičky, superhrdiny apod. Takovou nádobu budou potom děti s radostí vytahovat a ukazovat spolužákům.

Zapojení do přípravy
Kdybyste nechali výběr svačiny jen na dítěti, dost možná by se stalo, že by si do školy přineslo tři čokoládové tyčinky a sladký džusík. Přesto byste svého potomka neměli z přípravy svačiny zcela vyřazovat. V rámci určitých pravidel si může nadiktovat, na co by měl chuť, a tím se opět zmenší riziko, že jídlo přinese zpět domů.

Nezdravá drobnost
Sice rozhodně neplatí, že zdravé věci nemohou být chutné, ale dítě by přesto svým spolužákům mohlo závidět nezdravé pochutiny. Proto mu k vyvážené svačině vždy přidejte i nějakou méně nutričně vyváženou dobrotu – můžete na ni mít vyhrazenou speciální krabičku, kam se vejde třeba pár gumových bonbonů, půlka sušenky, hrst popcornu apod.

Příklad
Není nic účinnějšího než jít příkladem, což se osvědčilo zejména u menších dětí, které se učí nápodobou. Při společné přípravě svačiny si stejnou nebo pobodnou přichystejte na druhý den i pro sebe, aby dítě vidělo, že se stravujete stejně.

Nahrazování
Pokud bylo dítě dosud zvyklé na nepříliš vyvážené svačiny a vy jste se rozhodli mu od nového školního roku ozdravit jídelníček, určitě byste na to měli jít postupně a nahrazovat méně vhodné potraviny těmi vhodnějšími. V dnešní době je opravdu mnoho možností. Prodávají se gumové bonbony vyrobené z ovocné šťávy a bez přidaných cukrů, sladké tyčinky ze 100 % ovoce, ovocné kapsičky a smoothie, skvělou náhradou sladkostí je také sušené neproslazené ovoce, výborné jsou i oříškové krémy a másla v tubě, křupky slazené ovocnou šťávou apod.

Svačiny jsou pro děti důležité. Jak uvádí studie zveřejněná v BMC Public Health, do školy děti vstávají brzy a během dopoledne potom přestávají být soustředěné, objevuje se hlad a únava. Vhodně zvolená svačina jim může pomoci podpořit koncentraci a zlepšit studijní schopnosti. Obecně by samozřejmě neměla být tvořena sladkou tyčinkou, která je akorát zdrojem cukrů a zabere jen na chvíli. Důležité je mít v pokrmu zastoupené sacharidy, tuky i bílkoviny a samozřejmě také zdroje vlákniny.

Zdroje: autorka článku, BMC Public Health 

Reklama