Foto: Shutterstock

Skoncujte s hromaděním věcí
Někteří lidé patří mezi takzvané sběrače, hromadění věcí je jejich velkou vášní, ale potom není divu, že to u nich doma nikdy nevypadá moc uklizeně. Základem čisté domácnosti je nehromadění nepotřebných věcí a schopnost zbavit se toho, co už jste nějakou dobu nepoužila. Pomůže vám v tom třeba zásada, že vždy když si koupíte něco nového, něco starého musí z domácnosti pryč. Stará věc nemusí skončit ve smetí, ale může se hodit někomu ve vašem okolí.

Pořiďte si tyčový vysavač
Velký vysavač se člověku přeci jen nechce vytahovat každý druhý den, proto je ideální mít v domácnosti i tyčovou variantu, kterou můžete likvidovat drobný denní nepořádek. Nemusíte se otravovat s žádným kabelem a během chvilky se zbavíte povrchové špíny. 

Sestavte si harmonogram úklidu
Jednotlivé domácí práce nemusíte dělat vždy v jeden den, ale můžete si je rozdělit. Třeba pondělí může u vás doma patřit praní, úterý utírání prachu apod. Tím zabráníte, že se bude veškerý nepořádek hromadit během týdne a čekat, až ho o víkendu uklidíte.

Rozdělujte úkoly
Pokud v domácnosti nežijete sama, neměla byste být sama ani na úklid. Každý, kdo s vámi sdílí jeden obytný prostor, by měl mít své úkoly z oblasti domácích prací. Pomůže to udržovat domov ve větší čistotě a z dětí rostou samostatnější jedinci, kteří ví, že se nic neudělá samo.

Kažé věci určete její místo
Tento bod je pro udržování pořádku zcela zásadní. Každá věc ve vaší domácnosti by měla mít své stálé místo, tak se vyhnete tomu, že se budou různé věci povalovat na různých místech i tomu, že něco nemůžete najít. Jakmile přijdete domů, neházejte klíče na botník, ale hned je pověste na určený háček apod. Jde o úkony, které zaberou pár vteřin, ale jejich efekt je velký. Nápomocné jsou v tomto ohledu různé organizátory do zásuvek nebo na dveře.

Udělejte si z domácích prací zábavu
Pro většinu lidí nezní domácí práce zrovna lákavě a přijdou jim jako nutné zlo a ztráta volného času. Jenže u uklízení nemusíte jen uklízet. Do uší si můžete pustit oblíbenou hudbu a trochu se u toho s vysavačem zavrtět nebo si poslechnout zajímavý podcast či audioknihu. 

Reklama