Nabídka domácích spotřebičů s moderními technologiemi je opravdu široká. Když si dobře vyberete, získáte na svou stranu pomocníky, kteří vás potěší širokými možnostmi a postarají se o spolehlivý výkon, aniž byste se vy sami museli namáhat více, než je nutné – každý den po dlouhou řadu let. Zároveň dodají vestavné spotřebiče vaší domácnosti punc nadčasovosti a designový soulad. O praktické rady a informace o nejmodernějších technologiích se s námi podělil Pavel Trka, produktový specialista značky Whirlpool.

Pokud si zařizujete novou kuchyň nebo jste se rozhodli pro rekonstrukci té stávající, je jednou z velmi aktuálních a atraktivních variant vybavení vestavnými spotřebiči. Kuchyně bude estetičtější, budete mít větší možnost spotřebiče sladit a některé, jako např. myčku nebo chladničku, v případě zájmu úplně schovat do jednotného vzhledu linky. V některých domácnostech jistě velmi ocení i absenci mezer a spár mezi jednotlivými kusy linky a volně stojícími spotřebiči.

„Při porovnávání se kromě příjemného designu a spotřeby zaměřujte určitě také na možnosti moderních funkcí, jako je například technologie 6. smysl. Nepodceňujte ani hlučnost nebo ovládání spotřebičů. Velmi užitečná je také nanotechnologická úprava vnějšího povrchu iXeliumTM proti otiskům prstů, poškrábání či změnám barevnosti, pyrolytické čištění nebo unikátní povrchová úprava vnitřku trouby se samočisticí funkcí StarClean,“ říká Pavel Trka za značku Whirlpool.

Pečící trouby

Whirpool

Pečící trouby patří mezi standardní vybavení každé domácnosti. U vestavných modelů můžete volit mezi samostatnými spotřebiči, které můžete umístit jak pod pracovní desku, tak i do vyšších skříněk do úrovně pasu nebo i očí, nebo polyvalentními troubami pro kombinaci s varnou deskou, kdy je ovládání varné desky umístěno na panelu trouby. Varianta na sobě nezávislé trouby a desky je obecně mnohem populárnější, stejně tak roste i obliba umístění trouby do vyšší polohy.

Stejně jako jiné elektrické spotřebiče se i pečící trouby řadí do několika energetických tříd. S nižší spotřebou energie šetříte nejen peníze, ale i životní prostředí. Vynikající energetickou účinnost nabízejí například trouby Whirlpool – modely Whirlpool s energetickou třídou A/A+ uspoří až 30 %/40 % energie oproti standardním troubám v energetické třídě A.

Whirpool

Moderní pečící trouby disponují nejrůznějšími inteligentními technologiemi, které vám usnadní práci, ušetří peníze a čas a posunou vaše kuchařské umění na vyšší úroveň. „Technologie 6. smysl při volbě jednoho z přednastavených receptů automaticky přizpůsobí dobu přípravy a potřebné množství energie tak, aby bylo maso nebo pizza dokonale vláčné uvnitř a krásně křupavé na povrchu. Pokud nemáte času nazbyt, oceníte funkci Cook3, která umožňuje tepelně upravovat až tři rozdílné pokrmy současně, aniž by se smísily jejich chutě či vůně. Díky programu Ready2Cook zase můžete začít péct bez předehřívání trouby,“ doplňuje Pavel Trka za značku Whirlpool.

Zcela revoluční přístup k přípravě pokrmů nabízí indukční trouba Whirlpool, která je jediná na trhu. Jejím principem je přímý ohřev speciální indukční desky zapojené do systému uvnitř trouby, která přímo ohřívá na ní umístěné nádobí. Oproti běžné troubě spotřebuje indukční trouba až o 50 % méně energie a času. Technologie 6. smysl automaticky upraví parametry tepelné úpravy a podle potřeby doplňuje indukci o horkovzdušné pečení nebo aktivní spouštění ventilátoru, aby byla zaručena dokonalá příprava pokrmu.

Zajímavým řešením jsou i multifunkční mikrovlnné trouby, které povyšují klasické mikrovlnné trouby na univerzální pomocníky. I tyto trouby výrazně šetří nejen čas a energii, ale i prostor a jsou zárukou dokonalého kulinářského výsledku. Multifunkční mikrovlnné trouby nabízejí komplexní možnosti přípravy pokrmů, mezi které patří třeba vaření v páře s pomocí speciální parní nádoby, speciální funkce Crisp vhodná např. pro přípravu pizzy, koláčů nebo zapékání, horkovzdušný ohřev, gril a mnohé další.

Whirpool

Usnadnit si můžete i neoblíbené čištění trouby. Údržbu vnitřního prostoru trouby výrazně zjednodušují možnosti samočištění, jako je například pyrolytické čištění, kdy se krátkodobě v troubě zvýší teplota, nečistoty jsou spáleny a po skončení procesu jen otřete popel na dně trouby.

Tip: Trouby Whirlpool s technologií SmartCleanTM zajistí odstranění nečistot z pečení za pomoci nízkoteplotního cyklu. Kombinovaný účinek speciálního smaltu a vody uvolňované během cyklu usnadňuje odstraňování nečistot. Na dno trouby postačí vylít 200 ml vody, zapnout speciální program a nechat nečistoty, které se pak pouze setřou hadříkem, odpařit. Po 35 minutách stačí už jen vnitřní prostor otřít houbičkou bez jakýchkoliv chemických prostředků.

Whirpool

Varné desky

Moderní kuchyně zaznamenávají ústup klasických sporáků ve prospěch mnohem atraktivnějších a variabilnějších varných desek.

Tip: Výběr varné desky bývá ovlivněn zejména tím, zda máte do bytu zaveden plyn a zda vám vnitřní rozvody elektřiny umožní připojení indukční varné desky, která většinou vyžaduje třífázové napájení o napětí 400 V. Značka Whirlpool však nabízí stále větší nabídku modelů s možností tzv. Power Management, díky které je možné připojit i na 230 V.

Whirpool

Mezi výhody plynové varné desky patří možnost rychlého ohřevu a vaření, snadného nastavení potřebné intenzity ohřevu a regulace hořáků. Opravdovou špičku ve výkonu, rychlosti, efektivním využití energie a bezpečnosti však v dnešní době představují sklokeramické indukční varné desky. Efektivita indukčního vaření spočívá v tom, že teplo vzniká pouze v prostoru dotyku hrnce s varnou deskou a ohřívá se pouze dno a vnitřek nádoby. Tím se minimalizují ztráty energie a výrazně zvyšuje účinnost – do okolního prostředí unikne méně než 10 % energie; to je tři až čtyřikrát méně než při vaření na plynu. Desky se ovládají dotykem, což je rychlé a efektivní. Výhodou je také snadná údržba, jelikož tekutina se při vytečení z hrnce nepřipeče a lze ji ihned otřít. Budete však potřebovat speciální nádobí s feromagnetickým dnem pro indukční vaření, které je ale už dnes běžně dostupné v různém provedení.

Také zvažte, kolik varných zón (plotýnek, hořáků) využijete a jakých velikostí. Pro malou domácnost může postačit i varná deska se dvěma varnými zónami, zatímco 4−5 varných zón je ideální pro běžnou rodinu. Plyn zase využijete, pokud rádi připravujete exotické pokrmy s pomocí pánve WOK.

Tip: Indukční varné desky Whirlpool disponují praktickou tzv. Flexi zónou, která umožňuje propojit dvě varné plochy a vytvořit tak jednu velkou zónu, která zvládne rovnoměrně ohřát i velké, oválné nebo hranaté varné nádoby. Volit lze modely s jednou nebo dvěma Flexi zónami.

Whirpool

Varné desky jsou obvykle široké 60 cm, na trhu však najdeme i nestandardní rozměry, třeba i 65 cm nebo novinku značky Whirlpool v šířce 77 cm se systémem Power Management, dvěma flexi zónami a technologií 6. smysl.  Pokud vám záleží na krásném vzhledu vaší kuchyně, určitě budete brát v úvahu i barvu a design varné desky. Vybírat můžete z klasické bílé, elegantní černé, stříbrné či nerez u plynu. Design varných desek je také rozmanitý; mezi velice netradiční patří například rustikální typ, velmi atraktivní je sklěnené provedení plynových varných desek.

Odsavače par

Typ odsavače vybírejte nejen s ohledem na velikost prostoru, ale také na umístění kuchyňské linky. Stále oblíbenější je totiž takové uspořádání kuchyně, kdy se varná zóna nenachází u stěny. Tomu je volbu vhodného odsavače potřeba přizpůsobit. Vybírat můžete mezi prostorovými odsavači umístěnými ve volném prostoru, komínovými odsavači umístěnými na stěně a odsavači rafinovaně ukrytými v kuchyňské skříňce v závěsném nebo výsuvném provedení.

Do určité míry jsou důležité i dispozice vaší kuchyně z hlediska odvádění vzduchu.

U moderních odsavačů par se sami můžete rozhodnout, zda je budete využívat jako odsavače s odtahem vzduchu do komína či zda využijete recirkulaci. Tyto spotřebiče jsou totiž přizpůsobené pro obojí využití.

„Velmi účinné odsávání je potřebné zejména tam, kde je kuchyňský prostor propojen s obytnou zónou. To zajišťuje např. technologie Perimeter, kdy je kouř a pára spolu s nečistotami vedena po obvodu těla komínového odsavače a zde odsávána, což přináší řadu výhod. Kromě zvýšení účinnosti odsávání je to také snazší čištění či snížení hladiny hluku (až o 7 %). Odsavače par Whirlpool s technologií 6. smysl zase díky speciálním senzorům samy detekují intenzitu a přizpůsobí automaticky nastavení výkonu odsávání pro optimální kvalitu vzduchu a tento výkon průběžně uzpůsobují podle aktuálního stavu,“ radí Pavel Trka.

Tip: Odsavače jsou ve vysoké míře vystavené působení kouře, tepla, mastnoty a nečistot. Proto je dobře, když si vyberete takový, který vám údržbu zjednoduší. Například nerezový odsavač s revolučním povrchem iXeliumTM proti otiskům prstů, poškrábání a zažloutnutí.

Myčky

Moderní myčka bezesporu usnadní každodenní fungování v kuchyni. „Nádobí nejen dokonale umyje, ale modely myček Whirlpool se speciální technologií aktivního sušení PowerDryTM se postarají o osušení bezchybně lesklého nádobí beze skvrn. Využívají dvou vzdušných proudů a kondenzačního větráku, jenž po skončení mycí fáze aktivně odvádí páru pryč. V mycím prostoru tak nezůstává pára a nádobí je suché bez nevzhledných kapek. Se speciálním hodinovým programem „Wash&Dry” bude vaše nádobí čisté, suché a dokonale lesklé za pouhých 60 minut,“ doplňuje Pavel Trka.

Skutečnými rekordmany jsou myčky, které spotřebují pouhých 6 l vody na mycí cyklus. Efektivní a praktická je u myček i třetí příborová zásuvka či polohovatelný vrchní koš, který dovoluje vytvořit spoustu místa i pro velké kusy nádobí.

Tip: Pečicí plechy či pánve je možné v myčkách Whirlpool vybavených technologií 6. smysl PowerCleanTM umístit v dolním koši vertikálně, tedy dnem proti zadní stěně myčky, kde se nacházejí speciální vysokotlaké trysky. Ty bez problémů odstraní i silné nečistoty, aniž by bylo třeba nádobí ručně předmývat. Díky vertikálnímu umístění hrnců či pánví se do dolního koše vejde více nádobí −např. až dalších 10 talířů.

Chladničky

Vždy nejprve přemýšlejte nad tím, kolik osob bude chladničku využívat. Do jisté míry vám může být nápomocné obecné pravidlo, že jedna osoba průměrně využije přibližně 50 l chladničky a 25 l mrazničky. Co do rozměrů vestavné chladničky je variabilním parametrem výška a s tím spojený využitelný vnitřní objem. „Rodiny s více strávníky ocení vestavné kombinované chladničky s mrazničkou vysoké 193,5 cm, které lícují s horními skříňkami a oproti standardním vestavným chladničkám nabízejí o 10 % větší vnitřní objem a zároveň využijí často nepraktický prostor nad chladničkou,“ dodává Pavel Trka ze společnosti Whirlpool.

Spotřeba energie představuje v dnešní době velmi důležitý aspekt při výběru, a to zvláště u spotřebičů, jako jsou chladničky, které jsou v provozu nepřetržitě. A rozdíly jsou opravdu znát. „Nové modely Whirlpool s hodnocením A+++ nabízejí až 60% úsporu energie ve srovnání s modely třídy A. Informaci o energetické třídě najdete snadno na štítku, jímž jsou všechny chladničky opatřeny. V souvislosti s celodenním provozem chladničky zvažte také další podstatný údaj, a tím je hlučnost, zvlášť když máte kuchyni propojenou s obývacím prostorem,“ radí Pavel Trka.

Tip: Velmi užitečná při výběru chladničky je technologie 6. smysl FreshControl, která neustále kontroluje teplotu a udržuje vlhkost na optimálních 70−85 %, a tím udržuje potraviny v celém prostoru chladničky déle čerstvé a svěží, a to až 4 x déle oproti chladničkám bez této technologie. Speciální zásuvka Active 0º zase uchová až o tři dny déle čerstvé maso a ryby. Filtrační systém vzduchu v kombinaci s antibakteriálním filtrem Microban zaručí dokonalou ochranu zdraví před bakteriemi a postará se o pohlcení nepříjemných zápachů. A neoblíbeného odmrazování chladničky či mrazničky vás navždy zbaví systémy NoFrost nebo StopFrost.

Ne vždy je ale záměrem všechny spotřebiče schovat. Stále oblíbenější je styl tzv. side by side modelů, kdy můžete umístit monoklimatický volně stojící model chladničky a mrazničky každý zvlášť, nebo je jednoduše propojit pomocí mezikusu a vytvořit tak elegantní designový solitér v šíři okolo 120 cm, připomínající oblíbené americké chladničky se skutečně velkorysým skladovacím prostorem.

Ať vybíráte jakkoliv, nezapomínejte na servis

Bez užitečných domácích spotřebičů se většina domácností neobejde více než několik málo dnů. Vybírejte tedy i s ohledem na dostupnost a úroveň servisu nebo možnost prodloužení záruční doby. „V rámci speciálního programu s názvem Infinity můžete klasickou dvouletou záruku na spotřebiče Whirlpool rozšířit na osmiletý servis na náhradní díly nebo pětiletý plný servis,“ uzavírá Pavel Trka, specialista značky Whirlpool.

Podrobnější informace o společnosti i spotřebičích značky Whirlpool naleznete na www.whirlpool.cz.

Reklama