V centru dění

Interiérová designérka radí: V rámci prostoru je dobré umístění někde stranou od veškerého dění. Pokud tuto možnost nemáte, prostor alespoň opticky oddělte, abyste dosáhli psychologického efektu oddělené části. K tomu lze využít různé předěly místností architektonickými prvky (částečné příčky, prosklené stěny, dřevěné lamely apod.) nebo méně náročnými způsoby, jako jsou stěny tvořené skříněmi, otevřenými policovými díly nebo jednoduše závěsy.

Bez stolu to nepůjde

Tip Terezy: Nejdůležitějšími a zároveň nezbytnými prvky každé pracovny jsou stůl a židle. Jak je správně vybrat? Nejdůležitějším faktorem vhodnosti pracovního místa je ergonomie. Je nutné, aby výška stolu, nastavení pracovní židle, umístění monitoru a přidružené pracovní podmínky byly uzpůsobeny vašim proporcím a také by měly odpovídat tomu, jaké pracovní činnosti se věnujete a co při ní využíváte.

Kam s ním?

Stůl se židlí umístěte v blízkosti okna, do světlejší části místnosti. Sluneční svit je nejpřirozenějším zdrojem osvětlení a během slunečných dnů nebudete potřebovat lampu. Sluneční svit má také pozitivní vliv na lidskou psychiku a vyhnete se tak pocitům stísněnosti z tmavých koutů.


Foto: Shutterstock

Posviťte si na práci

Během podzimu a zimy je pracovní doba slunce kratší než ta vaše? Investujte do kvalitní stolní lampy a nespoléhejte jen na centrální osvětlení místnosti. Abyste zdroj světla využili na maximum, lampu umístěte podle dominantní ruky – jste-li praváci, postavte ji vlevo, leváci vpravo. Tak si nebudete stínit. Vybírejte lampy s kloubovým systémem, který vám umožní její polohování i změnu intenzity osvětlení. Barvu světla volte spíše chladnější, která lépe připomíná barvu denního světla.

Zaprášené žárovky spotřebovávají o 20 % energie více. Nezapomínejte tedy na jejich údržbu.


Posviťte si na to, co opravdu potřebujete vidět.

Vždy připraven

Interiérová designérka radí: Myslete na to, abyste měli vše potřebné vždy po ruce (úložné prostory, zásuvky s dokumenty, nástěnky, odpadkový koš apod.) a nemuseli se s každým novým úkonem zvedat od stolu.

Chytrá volba do každé domácnosti

Pokud hledáte to nejefektivnější řešení na míru vaší domácnosti, poraďte se online na www.chytra-volba.cz, kde naleznete celou řadů tipů i kalkulačku, která vám spočítá, kolik můžete ušetřit při chytrých investicích do domácnosti. Nebo se vydejte pro radu do některé z poboček energetického poradenství EKIS, které poskytují bezplatnou službu pro veřejnost a podporují zavádění energetických úspor a obnovitelných zdrojů energie.

Tyto rady pro vás připravila Tereza Polcarová, interiérová designérka

Po studiích archeologie na plzeňské Filozofické fakultě začala Tereza svou kariéru ve švédské nábytkářské firmě IKEA, kde se během let vypracovala na pozici oblastního designéra pro Česko, Slovensko a Maďarsko. Mimo to se podílela na televizním pořadu ČT Bydlet jako.
Momentálně se Tereza věnuje vlastní profesní dráze interiérového designéra a spolupracuje se svými klienty jak na rekonstrukcích a zařizování soukromých bytů, kanceláří nebo prodejen, tak i na větších strategických a marketingových firemních projektech.
Terezina práce je charakteristická svým důrazem na funkčnost a praktičnost prostoru v kombinaci s jednoduchým, nenáročným designem, který umožní každému projevit svou individualitu. Nejraději má výzvy, jaké nabízejí malé prostory s vysokými nároky na užívání a zároveň s požadavkem na zachování příjemné vzdušnosti interiéru.

Reklama