Chronická žilní nedostatečnost není jen závažným zdravotním problémem, ale také nepříjemně zasahuje do každodenního života pacienta. Dovedete si představit, že se budete muset navždy vzdát návštěvy divadla, kina nebo koncertu, na dovolenou budete jezdit jen do blízkého okolí a na návštěvě u přátel se dlouho nezdržíte?

Tyhle všechny na první pohled běžné činnosti jsou totiž pro člověka trpícího příznaky chronické žilní nedostatečnosti (otoky, úporné bolesti nohou, mravenčení, křeče…) doslova zakázaným ovocem. Každá taková malá radost je v jejich případě vykoupena bolestí a nepohodlím, protože jediné, po čem večer po příchodu z práce skutečně touží, je dát si nohy nahoru a odpočívat.

Stále a dokola lékaři upozorňují na to, že lepší než všechny léčby světa je prevence.
Proto - a zvláště, pokud ve vaší rodině už někdo žilním onemocněním trpí (dědičné vlivy), jste žena (ženy jsou postiženy až 3 x častěji než muži) a máte zaměstnání, kde se hodně sedí nebo stojí - vyzkoušejte následující TIPY a TRIKY:
hýbejte se - pohyb podporuje cirkulaci krve a svalovou pumpu, ideální je běh, jízda na kole, chůze, plavání
dejte si nohy na stůl - zvýšená poloha nohou v době odpočinku usnadňuje odtok krve z nohou pomáhá lepší cirkulaci
noste správnou obuv - nejlépe s podpatky vysokými 3 - 5 cm
volte pohodlí - noste oděv, který vás nikde netlačí ani neškrtí, abyste zbytečně nezamezovali průtoku krve
sprchujte se studenou vodou - nebo alespoň své nohy, které doslova pookřejí při pravidelném sprchování nebo koupeli lýtek ve studené vodě
nevystavujte své nohy vysokým teplotám (koupání, sauna) - ty mají za následek roztahování žil
dopřejte nohám "žilní gymnastiku" - s patami na podlaze zvedejte opakovaně špičky z podlahy, zvedněte nohy z podlahy a provádějte krouživý pohyb

Dobré rady na cesty

Chystáte se na dovolenou nebo musíte jet služebně na delší cestu?
Pokud pro vás dosud bylo delší sezení v dopravním prostředku utrpením, vyzkoušejte použít v praxi následující doporučení odborníků:
v letadle, vlaku či na lodi častěji vstaňte, dbejte na to, aby vaše nohy nebyly ohnuté v kolenou v ostrém úhlu, snažte se nohy nekřížit při cestách autem dělejte častěji přestávku, při které provádějte "žilní gymnastiku" (každou hodinu po dobu 5 minut zdvihněte jednu nohu, zatočte chodidlem napřed v jednom, poté ve druhém směru, pak zdvihněte jednu nohu, obraťte prsty směrem k tělu tak daleko, jak dokážete a držte je tak po dobu 5 vteřin, nakonec položte nohy na podlahu a zdvihejte střídavě prsty a paty) hodně pijte, ne však alkohol eventuálně 2 týdny před cestou užívejte léky na žíly (např. ANTISTAX®)

Více k tomuto tématu také na internetových stránkách www.antistax.cz

Pro bližší informace kontaktujte: Ing. Lenka Tiefová, Product Manager CHC, Boehringer Ingelheim spol. s r. o., tel. 234 655 153, lenka.tiefova@prg.boehringer-ingelheim.com

Reklama