Každý nemá to štěstí mít vlastní zahradu. Ale třeba máte balkon a chcete si na něm vytvořit alespoň malou oázu pro odpočinek i pěkné pokoukání. Pokud jste to už dávno neudělaly, nebo stojíte o nové tipy a rady, je tento článek pro vás jako stvořený.

Sama mám poměrně velký balkon, ale abych se přiznala, moc rady si s ním nevím. Proto jsem s vděkem přijala nabídku odborníka na balkonové zahrady. Považte, jmenuje se přímo trefně: Jan Zasadil. Téma balkonových zahrad je hodně široké, a tak jsme se rozhodli, že ho rozdělíme do jednotlivých etap. Koneckonců, každý chce svůj balkon využít k jinému účelu.

balkon

Jaké možnosti nám skýtá balkon?
Možností, jak vlastní balkonovou zahrádku naplánovat, je nepřeberně a kreativitě se meze nekladou. Vždy záleží na účelu, pro který zahradu chce. Někdo při práci na zahradě relaxuje a starání se o ni ho vyloženě baví. Někdo ji chce spíše okrasu, která mu příliš času nezabere.

Zeleninová, květinová, bylinková, nebo jen nenáročná na péči a plná zeleně – Na balkon se hodí keříková rajčata, papriky, kapusta, ale i jahody, nebo dokonce zakrslé jabloně. Rostliny nemusí být zdaleka jen v klasických květináčích a truhlících, ale třeba i zavěšené na zdi ve speciálních květináčích a kapsářích. Balkonovou vegetaci je možné zkombinovat s doplňky nejrůznějších tvarů, opěrnými konstrukcemi pro popínavé rostliny a samozřejmě i zahradním nábytkem. I na malém prostoru lze vymyslet nejrůznější skalky, květinové zídky, a dokonce i zahradní jezírka.

To zní fantasticky, ale všechno, co jste vyjmenoval, každý asi nezvládne.
Jednoduchou zahrádku si na balkoně zvládne vytvořit prakticky každý. Pokud to ale s přeměnou svého balkonu či terasy myslíte vážně, vyplatí se kontaktovat odbornou firmu, která je schopná připravit balkonovou zahradu doslova na klíč. Celá investice přitom nemusí být nijak náročná a základní „proměnu“ jsme schopni zajistit už za několik tisíc korun. A problém pro ni není ani následná údržba, jak jednorázová, tak i pravidelná.

balkon

Co by měl člověk, který na balkoně plánuje zahradu, vědět? Můžete shrnout pár nejdůležitějších rad?

Stavební omezení zjistěte si, jestli váš byt a balkon nepodléhá nějakým stavebním omezením. V drtivé většině případů však zahrada nevyžaduje žádné „bourání“ ani přestavby a neměl by s ní být problém.

Zátěžová omezení – myslete na to, že velké květináče naplněné půdou mohou mít v součtu až několik set kilo. Při větších realizacích je dobré si zjistit přímo nosnost balkonu. Vždy pečlivě promýšlejte, co už by mohlo být příliš.

Zalévání – v ideálním případě ústí i na balkonové zahradě kohoutek s vodou. Pokud takovou možnost nemáte, přemýšlejte o větší nádržce přímo na balkoně. Časté nošení plných konví přes koberec v obýváku se nemusí vyplatit.

Přístup – nežli si objednáte všechny košaté keře a stromky, ujistěte se, že je máte jak na balkon dostat a vejdou se například do domovního výtahu.

balkon

Slunce a vítr – počasí bude při zahradničení váš největší pomocník i výzva. Při výběru rostlin nezapomínejte na to, že každému balkonu prospívají jiné druhy rostlin s ohledem na různé povětrnostní a světelné podmínky.

Hlína a hnojiva – pro většinu účelů postačí běžně dostupná půdní směs. Vyplatí se myslet na hnojiva, to už však pochopitelně podle druhu konkrétních rostlin.

Design – každá balkónová zahrada může být jedinečná – rozmyslete si, zda chcete spíše zeleninový záhonek, nebo na údržbu nenáročný parkový koutek s pohodlnými židlemi.

Nářadí – při plánování balkónové zahrady nezapomeňte počítat i s prostorem pro skřínku na nářadí, hnojiva a další nezbytnosti, bez kterých se při zahradničení neobejdete.

Balkonová zahrada má vedle té okrasné i řadu dalších funkcí. Takové terasy pak neslouží jen k dekoraci, ale také částečně pohlcují prach, celkově zlepšují ve městech mikroklima, eliminují negativa znečištěného ovzduší, hluku a dokonce i zmírňují výkyvy teplot. A v neposlední řadě – pro své majitele jsou vytouženou oázou klidu i chytlavým koníčkem.

Pěkný závěr, co říkáte milé ženy-in?

Také máte balkon, lodžii, terasu nebo alespoň okenní parapet, kde pěstujete květiny? Pošlete nám fotku! Co pro vás znamená balkon? K čemu ho využíváte? Jaké rostliny na něm pěstujete? Kde jste se inspirovala při jeho zařizování? Máte nějakou literaturu, nebo si vystačíte s vlastními zkušenostmi? Jste na svůj balkon pyšná? Pochlubte se. Nebo vám slouží spíš jako odkladiště? Přiznáte se? Neuvažujete o tom, že byste ho proměnila v malou zahrádku?

Napište nám na dnešní zahradnické téma na: redakce@zena-in.cz

Čeká na vás krásný a užitečný dárek: Publikace EKOZAHRADY od Jaroslava Svobody, kterou vydalo nakladatelství Smart. Kniha může být vaším dobrým pomocníkem při zahradničení. Několik kapitol je věnováno i pěstování na balkonech

kniha

Reklama