Mrzne, až praští. Nedobrá zpráva pro lidi, kteří topí plynem: Ruský plynárenský gigant Gazprom, kvůli sporům s Ukrajinou, uzavřel dodávky plynu do středovýchodní Evropy. Přitom ještě před týdnem sliboval, že dodávky nebudou ohroženy.

Podle zpráv má česká republika zásoby plynu na 40 dní – je tedy čas panikařit a zajišťovat si náhradní zdroj tepla, nebo ne?

Jaký je aktuální stav?
Martin Chalupský, mluvčí společnosti RWE Transgas, oznámil, že na předávací stanici mezi ČR a Slovenskem neprotéká žádný plyn, přesto společnost RWE plynule zásobuje Českou republiku dodávkami z Norska a zásobami zemního plynu v podzemních zásobách. „Aktuální dodávky jsou větší než množství zemního plynu, které jsme dostávali včera tranzitní cestou z východu. V současné době se nám daří pokrývat spotřebu v ČR, která se pohybuje kolem 50 milionů m3 denně," dává Chalupský.

Zdá se tedy, že panika není na místě. Ministr obchodu a průmyslu Martin Říman požaduje, pokud bude stávající situace trvat déle než dva dny, jednání na nejvyšší evropské úrovni. Již dnes do Prahy přijedou členové evropské komise a budou jednat mimo jiné i o tomto problému s naší vládou, která předsedá Evropské unii.

Důvěřujete naší vládě, potažmo úředníkům Evropské unie, že problém vyřeší, nebo si seženete pro jistotu náhradní zdroj tepla?